Žydų kultūros paveldas – ateities galimybė
Krašto žiniosŽydų kultūros paveldas – ateities galimybė
2017 birželio 21, Trečiadienis 11:35

Žydų kultūros paveldas – ateities galimybė

Žydų kultūros paveldas – ateities galimybė

Birželio 15 dieną Alantoje Molėtų rajono savivaldybės meras Stasys Žvinys susitiko su Kultūros paveldo departamento direktore Diana Varnaite ir Lietuvos žydų bendruomenės atstovu Martynu Užpelkiu, kur kartu su Alantos bendruomenės nariais diskutavo apie žydų sinagogos Alantoje atstatymo reikalingumą.

Rajono meras S. Žvinys įvertinęs tai, kad su Alantos bendruomene šiuo klausimu dar labai mažai diskutuota, inicijavo šį susitikimą ir išklausė alantiškių nuomones šia tema. Alantiškiai vertina šio statinio svarbą ir istorinę vertę bei pritaria tam, jog sinagoga būtų išsaugota, joje mato dar vieną išskirtinę kultūrinę erdvę Alantoje. Tačiau visa tai įgyvendinti pavyktų tik tuomet, jeigu būtų surasta finansinė priemonė. „Žydų kultūros paveldą turime suvokti kaip savo kultūros istorijos dalį. Džiaugiuosi aktyvia Alantos bendruomene, jų aiškiais tikslais bei gražiomis iniciatyvomis," – po susitikimo sakė meras S. Žvinys ir patikino, kad tik suradus lėšų būtų galima įgyvendinti šį Alantos bendruomenės tikslą, kuris prisidėtų prie žydų paveldo įamžinimo Molėtų rajone, leistų dar atviriau pažvelgti į mūsų krašto istoriją.
Alantos sinagoga, sprendžiant iš formų, statyta XIX a. II pusėje. Ji priskiriama romantizmo periodui. Jos fasadus skaido sąvaržos, vyrų salės langai pusapskričių arkų, apjuosti profiliuotais apvadais. Ji buvo Ukmergės gatvės kampe, už pašiūrių ir sandėlių, ant nuožulnumos, besileidžiančios žemyn į laukus, vos matoma nuo gatvės. Tai stačiakampis rąstų statinys, besiremiantis į grublėtus akmeninio betono pamatus. Sinagoga buvo šildoma krosnimi. Joje buvo atskiros moterų ir vyrų salės. Nei bima (paaukštinta vieta, iš kurios turėjo būti skaitoma Tora), nei Toros Arka neišliko. Pagrindinis įėjimas į šventovę yra vakarų pusėje. Įėjimas į moterų salę – iš pietų pusės. Vestibiulio ir moterų salės langai yra stačiakampiai.

Molėtų r. savivaldybės administracijos inf.

Susiję įrašai (pagal žymę)

 • Žmogiškumo ženklu pažymėta drąsa įvertinta apdovanojimu

  Rugsėjo 20 dieną uteniškė Teodora Sukarevičienė dalyvavo Lietuvos Respublikos Prezidento rūmuo­se vykusioje valstybės apdovanojimų įteikimo cere­monijoje. Jos tėvai Marcelė ir Jonas Labanauskai, vokiečių okupacijos metais išgelbėję žydaitės Saros gyvybę, po mirties buvo apdovanoti Žūvančiųjų gel­bėjimo kryžiumi.

 • Molėtuose prisiminti ir pagerbti senieji Molėtų gyventojai žydai

  Prie Molėtuose esančio memorialo Molėtų žydams maldą už holokausto metu prarastas gyvybes sugiedojo Vilniaus choralinės sinagogos kantorius Shmuel Yatom, padėjo gėlių ir prisimindami aukas, kalbėjo Izraelio valstybės nepaprastasis ir įgaliotasis ambasadorius Lietuvai ​J.E. Amir Maimon, Molėtų rajono savivaldybės meras Stasys Žvinys, Lietuvos žydų bendruomenės pirmininkė Faina Kukliansky, didžiausios litvakų bendruomenės Izraelyje atstovas Chona Kritzer, rašytojas Marius Ivaškevičius.

 • Kviečia pagerbti Holokausto aukas

  Rugsėjo 22 dieną 15 val. Utenos kraštotyros muziejus uteniškius kviečia į apžvalginę ekskursiją muziejuje. Po ekskursijos organizuojama išvyka į žydų žudynių vietą Skaistašilio miške – čia bus pagerbtos Holokausto aukos.

 • Po Molėtus nusidriekė Atminties maršas

  Rugpjūčio 29 dieną Molėtuose surengtas atminties maršas, skirtas pagerbti prieš 75 metus Molėtuose holokausto kančias patyrusius žydus. Jame dalyvavo apie 2 tūkstančius eisenos dalyvių: iš viso pasaulio suvažiavusių su Molėtais susijusių žydų artimųjų, žymių Lietuvos politikos, kultūros, meno, visuomenės veikėjų, pačių molėtiškių, geros valios žmonių.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

UAB „Utenos Diena“,
Maironio g. 34, LT-28144, Utena.
Įm. kodas: 301537159
PVM k. LT100003891115

A.s.: LT535014500014000334
Utenos kredito unija

Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

utenosdiena.lt redakcijai rašykite adresu reklama@utenosdiena.lt

Visos teisės saugomos. © 2008 -  2019
UAB „Utenos diena“.
Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Utenos diena“ sutikimą.

test_gemius

LANKYTOJŲ STATISTIKA

Šiandien apsilankė:2515
Vakar apsilankė:7438
Šią savaitę apsilankė:54377
Šį mėnesį apsilankė:142503
Viso (nuo 2015-02-16):11904695
Šiuo metu naršo:
119
2019-12-15
MENŲ KALVĖ - Utenos regiono kūrėjai ir jų darbai!