Krašto žiniosIgnaliniečių „Lelija“ mėgavosi uteniškių „Verdenės“ svetingumu
2017 birželio 08, Ketvirtadienis 14:25

Ignaliniečių „Lelija“ mėgavosi uteniškių „Verdenės“ svetingumu

Ignaliniečių „Lelija“ mėgavosi uteniškių „Verdenės“ svetingumu

Birželio pradžioje Ignalinos rajono literatų klubo atstovai ir veiklos koordinatorė bibliotekininkė Virginija Mesropian uteniškių kvietimu viešėjo literatūrinėje-etnografinėje Miškinių sodyboje Juknėnų kaime. Tai trimis stogastulpiais visus pasitinkanti poeto Antano Miškinio gimtinė, kurioje įrengta Utenos kraštotyros muziejaus ekspozicija, skirta A. ir M. Miškiniams.

Ignaliniečius sodyboje šiltai pasitiko jos šeimininkė muziejininkė Rimanta Gaidienė, Utenos rajono literatų klubo „Verdenė" vadovė Regina Stakėnienė ir būrelis šio klubo narių, iš kurių bene labiausiai mums pažįstamas poetas Petras Panavas. Visi susėdo senojoje troboje, ant medinių suolų, aplink balta staltiese užtiestą stalą. Čia skambėjo eilės ir pamąstymai apie gyvenimą, kūrybą. Buvo pristatytos ir uteniškiams dovanotos naujos knygos: Ignalinos literatų kūrybos rinktinė „Banguojantys žodžiai" ir publicistės Dalios Savickaitės apybraižų ciklas „Rytų Aukštaitijos keliuose sutiktieji".
Rašytoja Gintarė Adomaitytė prisiminė praėjusiais metais VšĮ „Meno bangos" vykdytą literatūrinį projektą ir įdomias jo veiklas: susitikimus su rašytojais, poetais, kūrybines dirbtuves, kūrybos skaitymus. Dalia Savickaitė kalbėjo apie nuostabias asmenybes, individualybes, kurias jai pavyko įamžinti knygos puslapiuose. Autorė pasidžiaugė gražia uteniškių literatūrine veikla ir klubui priklausančių rašytojų sąjungos narių gausa. Kraštotyrininkas Antanas Karmonas pasakojo apie jau parengtą ir šiuo metu rengiamą knygas, kuriose jis gilinasi į Rytų Lietuvos istorinį ir etninį palikimą, atskleidžia faktus apie nežinomus įvykius ir asmenybes. Plačiau papasakota apie 1940 metų Rytų Lietuvos tautinį sąjūdį. Eiles skaitė Lolita Reifonaitė, Rimutė Skunčikienė, Lina Kovalevskienė, uteniškė poetė Regina Katinaitė-Lumpickienė. Labai skirtingos liejosi nuotaikos ir emocijos – nuo skaudžiai ir teatrališkai dramatiškų iki filosofiškų, tarmės žodžiais sustiprintų ir išgrynintų.
Apie kraštietį rašytoją, vertėją ir žurnalistą Pulgį Andriušį kalbėjo muziejininkas Antanas Gasperaitis. Jis apgailestavo, kad ši kūrybinga asmenybė nepelnytai užmiršta ir būtina tą klaidą ištaisyti. Pulgis Andriušis gimė 1907 metais Gaidžių kaime, Tauragnų valsčiuje. Jis baigė penkias klases Utenos Saulės gimnazijoje, vėliau Kauno „Aušros" gimnaziją, Kauno Vytauto Didžiojo universitete studijavo literatūrą, o po karo emigravo į Australiją. Antanui Gasperaičiui buvo palinkėta išleisti knygą apie šį kraštietį ir taip nušviesti dar vieną atminties šešėlį.
Tikrai nuoširdžiai pasidžiaugta uteniškio mokytojo, poeto ir dailininko Vytauto Petronio knyga „Nežinomas kelias", o gal geriau tiktų sakyti – kuklia ir šviesia asmenybe, kuri lyg tyras brangakmenis sužibo jos dar nepažinojusiems. Tai jau aštuntoji, nedidelė eilėraščių ir ekslibrisų knygelėje, apie kurią garbingo amžiaus autorius daug nekalbėjo, o tiesiog visiems padovanojo, kad kiekvienas galėtų pats įvertinti. Jis pasakojo apie savo gyvenimą, mokytojo darbą, prisiminė tėvelius ir visą jo ilgą kelią nušvietusią motinos pedagogiką, kuri ir dabar stebina. „Savo mamos meilės ir jos tolerancijos pamokų niekaip negaliu pamiršti ir vis galvoju, iš kur ji viską žinojo",– pasakojo 95-metis V. Petronis. O šiandien jis didžiuojasi savo garsiais anūkais, dainininke Aiste ir režisieriumi Vyčiu, kurie tokie talentingi ir vis stebina senelį...
Vis pajuokaudamas apie autorių pasakojo jo bičiulis Petras Panavas, sakęs, kad Vytautas yra tiesiog neįtikėtinai geras žmogus, kuriam viskas patinka, visi žmonės geri ir niekuo pasiskųsti jis negali. „Vytautas tikrai Dievo sutvertas, o yra ir tokių, kurie iš neandartaliečių ar dar blogiau – iš beždžionių kilę...",– porino poetas. P. Panavas dar ir pabarė autorių už tai, kad šis neįdėjo į knygelę jam gražiausio eilėraščio, kurį abu sukūrė, kad tingi rašyti atsiminimus. O bičiulio atsikalbinėjimus, kad jis nelaiko savęs poetu, atrėmė šmaikščiu posakiu: „Visi mes esame poetai ir artistai sumauto teatro".
Vėliau pokalbiai vyko prie arbatos ir vaišių stalo, o prieš išvažiuojant prie stogastulpių surengta fotosesija. Kiekvienas namo išsivežė mokytojo literato Stepo Eitminavičiaus dovanotą uteniškių autorių mintį ar ketureilį, ranka užrašytą tarsi prasmingą palinkėjimą...

Ignalinos r. savivaldybės administracijos inf.

Susiję įrašai (pagal žymę)

 • Ignalinoje atidaryta dviejų fotografų darbų paroda

  Ignalinos krašto muziejuje atidaryta kraštiečių fotografų Rimanto Nalivaikos ir Jono Barzdėno paroda „Iš girių glūdumos“. Paroda puikiai tinka Žemės dienai paminėti. Ją galima aplankyti ir nuostabia gamta bei jos gyventojais pasidžiaugti iki kovo mėnesio pabaigos.

 • Ignalinoje įteikta kultūros premija ir pristatytas muzikinis spektaklis

  Kovo 10-ą Ignalinos kultūros ir sporto centre iškilmingai paminėta Lietuvos nepriklausomybės atgavimo diena. Ta proga istorikui, publicistui Romučiui Matkevičiui įteikta Miko ir Kipro Petrauskų premija ir parodytas Lietuvos 100-mečiui ir laisvės šventei sukurtas muzikinis spektaklis „Eglė Žalčių karalienė" pagal Salomėjos Nėries poemą ir to paties pavadinimo Miko Petrausko operą.

 • Ignalinoje – neįprasta Vasario 16-osios akcija

  Ignalinos rajono savivaldybė skelbia Lietuvos 100-mečiui skirtą akciją – „100 laužų Lietuvos ateičiai“, kurią organizuoja seniūnijos, kultūros įstaigos, kaimų bendruomenės. Prie jos prisidės Valstybės sienos apsaugos ir priešgaisrinės apsaugos pareigūnai.

 • Sukvies šokanti Ignalina

  Vasario 3 dieną 14 val. Ignalinos kultūros ir sporto centre vyks respublikinis pramoginių šokių festivalis „Šokanti Ignalina 2018“, kuriame dalyvaus Ignalinos kultūros ir sporto centro pramoginių šokių kolektyvai „Viva“ ir „Mamba“, Vilniaus Maironio progimnazijos pramoginių šokių kolektyvas „Svaja“, Trakų kultūros rūmų pramoginių šokių kolektyvas „Gija“, Druskininkų miesto šokių studijos „Dosado“ kolektyvas, Mykolo Romerio universiteto šokių kolektyvas „Bolero“ bei Druskininkų sportinių šokių kolektyvas „Rock-Rock“.

 • Penktadienį Ignalinoje bus įžiebta eglutė

  Gruodžio 8 dieną 16 val. Ignalinos Laisvės aikštėje sužibs eglė ir prasidės kalėdinių renginių ciklas. Šiais metais Eglutės įžiebimo ceremonijoje ignaliniečių laukia ypatinga staigmena – naujomis dekoracijomis papuoštą eglę nušvies teatralizuotos programos ugnies šou ir fejerverkai.

 • Ignalinos fenomenas Europoje – renovuotas visas miestas

  Ignalinoje atnaujinti (modernizuoti) beveik visi daugiabučiai namai bei 40 perspektyvių visuomeninių pastatų (mokyklos, darželiai, ligoninė, savivaldybės pastatas, seniūnijos ir kt.). Po atnaujinimo pasiektas iki 45 ir daugiau proc. šilumos sutaupymas. Su buvusiu meru, Europos Parlamento nariu Broniu Rope kalbėjomės apie Ignalinos pasiekimus ir kaip miestas atrodo Europos kontekste.

 • Ignalina – pirmas miestas Europoje

  Praėjusį penktadienį, lapkričio 24 dieną, Ignalinoje buvo organizuota konferencija „Energetinio efektyvumo didinimo projektų įgyvendinimas". Konferencijoje buvo pristatyti Ignalinos pasiekimai daugiabučių renovacijos srityje ir pasidalyta įžvalgomis bei ateities planais, tokiu būdu prisidedant prie visuotinio šiltnamio efekto mažinimo pasaulyje. Svarstyta, kaip dar būtų galima sumažinti šilumos energijos vartojimą mieste.

 • Ignalinoje daugiabučių namų renovacija skverbiasi ir į kaimus

  Įgyvendinant Ignalinos rajono energinio efektyvumo didinimo daugiabučiuose pastatuose programą „Ignalinos Enervizija 2“, Ignalinos mieste pradėti atnaujinti dar trys daugiabučiai namai. Pagal minėtą programą bus modernizuoti 24 namai (16 Ignalinoje ir  8 rajone).

 • Žvilgsnis pro objektyvą: Ignalina

  Ignalina – nedidelis šiaurės rytų Lietuvos miestas. Šioje vietovėje maždaug XIII a. buvo keturios gyvenvietės – du palivarkai ir du kaimai, vienas iš palivarkų turėjo Ignalinos pavadinimą. Pati pagrindinė gyvenvietė pradėjo augti 1862 metais, kai buvo nutiestas Sankt Peterburgo–Varšuvos geležinkelis. Čia iškilo medinė geležinkelio stotis, o aplink ją pradėti statyti mediniai namai. 1950 metais Ignalinos miestelis tapo miestu, jis plėtotas kaip turizmo centras.

 • Pareigūnai sulaikė stambia vagyste įtariamą įsibrovėlį

  Birželio 16 dieną Utenos apskrities vyriausiajame policijos komisariate (AVPK) buvo gautas pusamžės moters, gyvenančios Ignalinoje, Budrių gatvėje, pranešimas. Jame nurodoma, kad pro miegamojo langą buvo įsibrauta į gyvenamąjį namą ir iš spintelės pagrobtas plastikinis maišelis, kuriame buvo sudėti įvairūs juvelyriniai dirbiniai (auksiniai papuošalai). Moteris padarytą žalą įvertino 11 750 eurų.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

UAB „Utenos Diena“,
Maironio g. 34, LT-28144, Utena.
Įm. kodas: 301537159
PVM k. LT100003891115

A.s.: LT535014500014000334
Utenos kredito unija

Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

utenosdiena.lt redakcijai rašykite adresu reklama@utenosdiena.lt

Visos teisės saugomos. © 2008 -  2018 UAB „Utenos diena“.
Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Utenos diena“ sutikimą.

LANKYTOJŲ STATISTIKA

Šiandien apsilankė:1047
Vakar apsilankė:8841
Šią savaitę apsilankė:1047
Šį mėnesį apsilankė:229215
Viso (nuo 2015-02-16):8620359
Šiuo metu naršo:
76
2018-06-25
MENŲ KALVĖ - Utenos regiono kūrėjai ir jų darbai!