Krašto žinios„Sartai 2017“ – etnines vertybes propaguojanti šventė
2017 sausio 27, Penktadienis 10:15

„Sartai 2017“ – etnines vertybes propaguojanti šventė

„Sartai 2017“ – etnines vertybes propaguojanti šventė

Vasario 4-ą Dusetų hipodrome rengiamos tradicinės ristūnų lenktynės „Sartai 2017", pagrįstai tituluojamos kaip didžiausia, ne tik šį Aukštaitijos miestelį, bet ir visą Lietuvą garsinanti žirgų sporto mylėtojų fiesta. Dešimtims tūkstančių žmonių, nekalbant jau apie giminaičius ar bičiulius, susitikti žirgų lenktynėse prie Sartų tapo garbės reikalu.

Tai akcentuota šiai žiemos žirginio sporto šventei skirtoje spaudos konferencijoje, surengtoje ketvirtadienį Žemės ūkio ministerijoje. Spaudos konferencijoje apžvelgti atlikti pasirengimo darbai šiai šventei ir svarbiausiam jos akcentui - lenktynėms, garsėjančioms daugiau nei dviejų šimtmečių tradicijomis, o organizuotai rengiamoms irgi jau per šimtmetį.
Puoselėja ir gausina šimtametes tradicijas
Dar ir dabar istorikai tebesiginčija, kada pirmą kartą Sartų ežero ledą stuktelėjo žirgo kanopa. Kai kurie išlikę istoriniai šaltiniai byloja, kad šiemetinės žirgų lenktynės kaip organizuotas, ne stichiškas renginys Dusetose bus jau 221-osios, o oficialios – 110-tosios.
2005 m. žirgų lenktynėms Dusetose, kaip oficialiai organizuotam renginiui, sukako 100 metų, o šiai progai pažymėti buvo išleistas specialus pašto ženklas.
Šiemet sukanka 84 metai, kai 1933 m. žirgų lenktynes ant Sartų ežero ledo pradėjo remti Žemės ūkio ministerija. Nuo 1955 m. jos paskelbtos respublikinėmis, o nuo 1968 m. kartu pradėtos rengti ir žiemos mugės.
Spaudos konferenciją pradėjęs renginio organizacinio komiteto pirmininkas, žemės ūkio viceministras Darius Remeika padėkojo iš įvairių sričių specialistų sudarytam organizaciniam komitetui, nuveikusiam nemenką darbą ir palinkėjo žiūrovams įspūdingo reginio, azartiškų akimirkų ir gero pasibuvimo Dusetose, o lenktynių dalyviams ir žirginio sporto puoselėtojams - sėkmingų startų, naujų rekordų ir neblėstančio entuziazmo varžytis.
„Šios ristūnų varžytuvės - tai daugiau nei sportas ar dar viena žiemos pramoga. Tai per šimtą metų gyvuojanti tradicija, išlaikiusi ne vieną politinį ir ekonominį šalies gyvenimo egzaminą", - kalbėjo D. Remeika.
Lenktynių „Sartai 2017" organizacinio komiteto pirmininko pavaduotojas, Valstybinės gyvulių veislininkystės priežiūros tarnybos prie Žemės ūkio ministerijos viršininkas Vilius Rekštys informavo, jog šeštadienį, vasario 4-ą, Dusetų hipodrome prie varžybų starto linijos bus išrikiuoti 73 ristūnai, išauginti visose trijose Baltijos šalyse, o taip pat Lenkijoje, Švedijoje, Suomijoje, Prancūzijoje, Norvegijoje ir kitose šalyse.
„Daugiausia, 37 ristūnus į „Sartų 2017" lenktynes deleguoja Respublikinė lenktyninių žirgų lyga, o 22 – Lietuvos ristūnų sporto asociacija. Su 7 žirgais į Dusetas atvyksta geriausi Latvijos vadeliotojai, Estijos sportinių žirgų augintojai atsiveža 5 ristūnus, su dviem žirgais atvyksta Lenkijos sportininkai", - sakė V. Rekštys.
Daugiausia vadeliotojų ir žirgų Dusetose išvysime iš nuo seno puikiomis žirginio sporto tradicijomis garsėjančių Lietuvos rajonų.
13 ristūnų į Sartus atsiveš Ukmergės rajono sportinių žirgų augintojai, dviem mažiau – Utenos žirgų mylėtojai. Anykščių rajono sportininkai sėkmės Dusetų hipodromo take ieškos su 10 žirgų, varėniškiai ir alytiškiai lenktynėms atrinko po 6 žirgus. Lazdijų rajono sportininkai ir varžybų šeimininkai zarasiškiai į Dusetas deleguoja po tris žirgus.
„Esame pasirengę nors šiandien pradėti lenktynes, - spaudos konferencijoje kalbėjo UAB „Lietuvos žirgynas" direktorė Palmyra Vinkšnaitė. – Ypač nudžiugino praėjusi naktis, kai Dusetų apylinkėse paspaudė taip geidžiamas šaltukas. Per naktį išliejome keliolika kubų Sartų ežero vandens. Dabar mūsų žmonės ilsisi, o vakarop jie savo vandenvežius vėl išvairuos ant hipodromo ledo tako".
„Sartų žirgyne" tinkamai įrengti laikini gardai, kuriuose bus laikomi varžybose dalyvaujantys ristūnai, pasirūpinta, kad jie gautų reikalingų pašarų ir pašildyto vandens, o taip pat būtina veterinarine jų priežiūra, informavo lenktynių organizatoriai.
Didėja prizinis fondas
Apie nuveiktus darbus rengiantis didžiajai žirginio sporto šventei spaudos konferencijoje kalbėjo ir VšĮ „Promo Events" direktorius Darius Jonušis, kurio vadovaujama įmonė jau daugelį metų sėkmingai atlieka patikėtas atsakingas užduotis.
„Džiaugiuosi, kad ilgametės mūsų pastangos davė pastebimų vaisių, nes ši žiemos šventė Dusetose vis labiau patinka ir sportininkams, ir žiūrovams," – vasario pirmąjį šeštadienį kviesdamas visus į „Sartų 2017" šventę kalbėjo sakė D. Jonušis.
Tačiau neverta nusiminti ir tiems, kurie negalės atvykti į Dusetas. Į lenktynių areną nukryps daugelio televizijų kamerų objektyvai, radijas rengs transliacijas, reportažus, o lenktynių spaudos centre, kuris prieš keletą metų pirmą kartą šių varžybų istorijoje atvėrė duris šalia varžybų trasos, akredituosis apie 100 mūsų šalies ir kaimyninių valstybių žurnalistų, nušviesiančių šią žiemos sporto ir pramogų šventę.
Renginio organizatorius pasidžiaugė, jog kasmet vis didesnio dėmesio susilaukia ne tik tradicinė mugė, bet ir saviveiklininkų, įvairių muzikantų ir kolektyvų pasirodymai.
Pasak D. Jonušio, augantį Sartų lenktynių populiarumą liudija ir bendromis renginio rėmėjų bei organizatorių pastangomis kasmet didėjantis varžybų prizinis fondas. Šiemet atskirų bėgimų laimėtojai ir prizininkai išsidalys 23 tūkstančių eurų, arba dviem tūkstančiais didesnį, nei prieš tai čia vykusių lenktynių, prizinį fondą.
Didžiausias – 3 600 eurų piniginis prizas tradiciškai bus įteiktas šių lenktynių organizatorės, Lietuvos Respublikos žemės ūkio ministerijos steigiamo pagrindinio – „Didžiojo žiemos prizo" laimėtojui ir prizininkams.
Septynių važiavimų nugalėtojai ir prizininkai paaiškės 1 609 metrų distancijose, o du važiavimai, kuriuose varžysis suaugusius žirgus tramdantys sportininkai, bus surengti ilgesnėse 3200 metrų („Rokiškio sūrio" prizas) ir 2400 metrų („Linas Agro group" prizas) distancijose.
Žiūrovai iš Dusetų grįš ne tik su pakilia nuotaika, bet ir su glėbiu lauktuvių - apetitą žadinančiais skanėstais, kuriuos šalia hipodromo šurmuliuosiančioje ir net 3 hektarų plotą užimsiančioje mugėje siūlys šalies kulinarinio paveldo meistrai, lenktynių dieną iš visos šalies susirinksiantys į Dusetas, bei unikaliais, kultūrinio paveldo puoselėtojų pagamintais suvenyrais.
Domina specialistų prognozės
Kuo labiau artėja „Sartų 2017" šventė, tuo daugiau kalbų apie potencialius atskirų bėgimų nugalėtojus ir patį lenktynių karalių. Bene didžiausią ažiotažą kelia paskutinis varžytuvių programoje - bėgimas dėl „Didžiojo žiemos prizo", kurio laimėtojas iki kitų varžybų laikomas nekarūnuotu lenktynių karaliumi.
„Prognozuoti kas išsiveš pagrindinį ir daugybę kitų prizų bei specialiųjų apdovanojimų - nepaprastai sunku, - teigia Respublikinės lenktyninių žirgų lygos direktorius ir vyriausiasis varžybų „Sartai 2017" arbitras Vidmantas Isoda. – Vien todėl, kad ši šventė tarsi perlas žiemos žirginio sporto karūnoje, kuriai visi rengiasi su dviguba atsakomybe bei atida".
Jei galėtų, V. Isoda statytų už trasos rekordininko Egidijaus Gudonio vadeliojamą „Gardens Fairytale" ir Eimanto Klebausko „Ladybird Va Bene". Dar daugiau, vyriausiasis lenktynių teisėjas linkęs prognozuoti ir trasos rekordą, kuris dabar priklauso E. Gudoniui ir kuris išsilaikė jau trejus metus, kai 2014 m. uteniškio tramdomas Rodney Augustinu 1609 metrų distanciją įveikė per 2 min. 00,775 sek.
Lietuvos ristūnų sporto asociacijos vykdantysis sekretorius Vytautas Dapkus irgi neabejoja, kad bėgimas dėl „Didžiojo žiemos prizo" taps didžiąja šventės trauka, kurios laukia dešimtys tūkstančių žirginio sporto mėgėjų.
Tačiau V. Dapkus pataria atkreipti didesnį dėmesį ir į septintąjį bėgimą, kuriame sportininkai lenktyniaus su jauniausiais, 2014 metais gimusiais žirgais ir kovos dėl Kūno kultūros ir sporto departamento prizų.
„Nors žirgai jauni ir iš jų galima visko tikėtis, tačiau šioje grupėje matau keletą ryškesnių favoritų", - sako specialistas, daugiausia šansų prognozuojantis „Kasandros" grupės žirgams „Elegance Cass" ir „Eruption Cass", kuriuos vadelios Saulius Matulevičius ir Žydrūnas Vasilionka bei Monikai Vinskutei su „Gladiatoriumi".
V. Dapkaus nuomone, neblogų galimybių turi ir nuolatinis šių varžybų dalyvis, keletą kartų gerinęs trasos rekordus Stanislovas Kėrys su bėru eržilu „Strongu".
Tačiau dažnai lenktynės Dusetų hipodrome baigiasi labai netikėtai, kai finišo liniją pirmi kerta anaiptol ne daugelio favoritai. Tiek ristūnai, tiek ir jų važnyčiotojai.
Tuos ir žavios šios lenktynės, sutraukiančios po kelias dešimtis tūkstančių žiūrovų ir niekada nė vieno dar nenuvylusios.

„Visus Bonus" inf.

Susiję įrašai (pagal žymę)

 • Uteniškis Egidijus Gudonis ir toliau lieka nenugalimas

  Tradicines žirgų lenktynes perkėlus dėl atšilusių orų viena savaite vėliau, praėjusį šeštadienį Dusetose finišavo respublikinės ristūnų žirgų lenktynės „Sartai 2018“. Šventė šiemet buvo skirta Lietuvos valstybės atkūrimo 100-čiui.
  Lenktynėse dalyvavo 55 eiklieji ristūnai, kuriuos vadeliojo 31 Lietuvos, Latvijos ir Estijos sportininkas. Per 20 sportininkų su savo žirgais neatvyko iš Latvijos ir Estijos. Kaip aiškino organizatoriai, taip jau sutapo, kad kaimyninėse šalyse irgi rengiamos panašios lenktynės, todėl ir važiavimų bei prizų buvo mažiau.

 • Valstybės atkūrimo 100-čiui skirtose lenktynėse – 100 žirgų

  Vasario 3-ą Dusetose vyksiančios tradicinės ristūnų žirgų lenktynės „Sartai 2018", kurias organizuoja žemės ūkio ministerija kartu su Zarasų rajono savivaldybe, įtrauktos į Lietuvos valstybės atkūrimo 100-čiui skirtų renginių sąrašą. Ta proga žiūrovus džiugins 100 eikliųjų žirgų, išaugintų Lietuvoje ir Baltijos šalyse.

 • Dusetose jau formuojamas ledo takas

  Vasario 3-ią Dusetose vyksiančios ristūnų žirgų lenktynės „Sartai 2018“ bus jau 220-osios jų istorijoje ir 110-osios, kaip oficialiai organizuojamas renginys.

 • Ryškėja žirginio sporto šventės „Sartai 2018“ kontūrai

  Įvykusiame ristūnų žirgų lenktynių „Sartai 2018“ organizacinio komiteto posėdyje patvirtinti varžybų ir neatsiejama jų dalimi tapusios, nacionalinį paveldą bei kultūrines etnines vertybes propaguojančios žiemos šventės nuostatai ir scenarijus.

 • „Sartai 2017“: faktai ir skaičiai

  Vasario 4-ą Dusetų hipodrome pasibaigusios tradicinės ristūnų lenktynės „Sartai 2017" kaip organizuotas, ne stichiškas renginys jų istorijoje buvo jau 221-osios, o oficialios – 110-tosios.

 • Sartų lenktynes vainikavo uteniškio rekordas

  Šeštadienį į tradicinę šventę „Sartai 2017", pasak organizatorių, buvo susirinkę apie 30 tūkstančių žiūrovų. Dalis jų nesiskirstė iki lenktynių pabaigos, nes pagal tradiciją varžybas vainikuoja žemės ūkio ministerijos įsteigto „Didžiojo žiemos" prizo batalijos, o jo laimėtojas laikomas nekarūnuotu lenktynių karaliumi iki kitų metų lenktynių.

 • Šalia Sartų ežero išlietas ledas jau laukia sportininkų ir žiūrovų

  Ristūnų tradicinių lenktynių „Sartai 2017" organizacinio komiteto nariai apsilankė Dusetose ir šalia jų esančiame hipodrome, kur jau šį šeštadienį, vasario 4-ą, vyks žirgų lenktynės ir nacionalinio kultūrinio paveldo mugė.

 • Tiesiausias kelias – ne visada greičiausias

  Šeštadienį, vasario 4 –ą, Dusetose vyks tradicinės ristūnų lenktynės „Sartai 2017", kurias jau daugelį metų lydi sudėtine šios šventės dalimi tapusi nacionalinio kultūrinio paveldo mugė. Ši visą Lietuvą garsinanti žiemos šventė sutraukia dešimtis tūkstančių žiūrovų, todėl visi keliai, vedantys į Dusetas, tą šeštadienį neišvengiamai tampa intensyviausio eismo keliais.

 • Prognozės – slidus dalykas, tačiau jos domina daugelį

  Mažiau nei dvi savaitės beliko iki vasario 4-os, kai Dusetų hipodrome bus duotas startas tradicinėms ristūnų lenktynėms „Sartai 2017".
  Šiemet lenktynėse bėgs 73 ristūnai iš visų trijų Baltijos šalių ir Lenkijos, o juos vadelios šių respublikų geriausieji sportininkai. Daugiausia, 37 ristūnus į Dusetų hipodrome vyksiančias lenktynes deleguoja Respublikinė lenktyninių žirgų lyga, o 22 – Lietuvos ristūnų sporto asociacija.

 • Lenktynių „Sartai 2017“ nugalėtojams ir prizininkams – solidus 23 tūkstančių eurų prizinis fondas

  Vasario 4-ą Dusetose šurmuliuos tradicinės respublikinės ristūnų žirgų lenktynės ,,Sartai 2017", kurias organizuoja žemės ūkio ministerija kartu su Zarasų rajono savivaldybe.
  Tai unikali žirginio sporto gerbėjų ir daugelio žmonių iš visos Lietuvos šventė, išgarsinusi ne tik mažą Aukštaitijos miestelį, bet ir Lietuvos žirgų augintojus.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

UAB „Utenos Diena“,
Maironio g. 34, LT-28144, Utena.
Įm. kodas: 301537159
PVM k. LT100003891115

A.s.: LT535014500014000334
Utenos kredito unija

Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

utenosdiena.lt redakcijai rašykite adresu reklama@utenosdiena.lt

Visos teisės saugomos. © 2008 -  2018 UAB „Utenos diena“.
Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Utenos diena“ sutikimą.

LANKYTOJŲ STATISTIKA

Šiandien apsilankė:1011
Vakar apsilankė:3916
Šią savaitę apsilankė:8784
Šį mėnesį apsilankė:59843
Viso (nuo 2015-02-16):8866818
Šiuo metu naršo:
47
2018-08-15
MENŲ KALVĖ - Utenos regiono kūrėjai ir jų darbai!