Krašto žiniosRyškiausia Lietuvos šimtmečio asmenybė – Adomas Hrebnickis
2018 sausio 23, Antradienis 14:23

Ryškiausia Lietuvos šimtmečio asmenybė – Adomas Hrebnickis

Ryškiausia Lietuvos šimtmečio asmenybė – Adomas Hrebnickis
  • 6 foto

Profesoriaus Adomo Hrebnickio – žymaus Lietuvos sodininko pomologo pavardė, jo nuveikti darbai, išvestos naujos veislės geriau žinomi, matyt, tik siauresniam, vaisiniais ir uoginiais augalais besidominčių žmonių ratui. Iš tikrųjų A. Hrebnickio gyvenimas, jo pasišventimas savo darbui ir pasiekti svarūs rezultatai verti daugiau dėmesio ir pagarbos. Laimė, niekas nenuėjo į užmarštį, atminimas saugomas memorialiniame muziejuje Rojaus kaime,  name, kur A. Hrebnickis gyveno ir dirbo.

Muziejus čia atidarytas dar 1961 metais. Tuomet atidengtas ir skulptoriaus Leono Žuklio A. Hrebnickiui sukurtas paminklas. Ir dabar kieme stovintis profesoriaus biustas atvykusiuosius pasitinka ramiu, nuoširdžiu ir svetingu žvilgsniu. Muziejus visada laukia svečių. Be lankytojų bene kasmet muziejų aplanko ir profesoriaus giminaičiai iš Lenkijos, jo proanūkis Andrzj Rejman su šeima.

Adomas Hrebnickis gimė 1858 m. sausio 6 d.( pagal seną kalendorių 1857 m. gruodžio 24 d.) Ciotiškės palivarke, Lepelio apskrityje, Vitebsko gubernijoje (dabar Baltarusijos Respublika). Jo tėvai Stanislavas Hrebnickis ir Konstancija Saniščia. Nors jie laikė save dvarininkais, bet gyveno nepasiturinčiai.1870-1878 m. A. Hrebnickis mokėsi Dvinsko (dabar Daugpilis) realinėje gimnazijoje, buvo darbštus, kruopštus, mėgo mokslus bei piešimą.

Baigęs gimnaziją aukso medaliu, A. Hrebnickis įstojo į Peterburgo miškų institutą, kuriame buvo dėstomas ir sodininkystės kursas. Mokydamasis šiame institute, 1883 m. jis parašė diplominį darbą apie krakmolo įtaką medžiams ("Krachmal kak zapasnojmaterial našich derevjev"). Darbas buvo įvertintas aukso medaliu. Pasiūlius instituto vadovybei, jaunasis sodininkas nuo 1884 m. liko dirbti šiame institute žinomų rusų botanikų I. Borodino ir Monteverdės asistentu. Dirbdamas asistentu, A. Hrebnickis nusprendė paskirti savo gyvenimą pamėgtam sodininkystės mokslui. Jam gimė mintis įveisti nuosavą sodą, kuriame galima daryti bandymus ir atlikti įvairius stebėjimus, bet tam jis neturėjo nei lėšų, nei žemės.

A. Hrebnickis studijuodamas draugavo su Vladu Stankevičiumi, kilusiu iš Lietuvos. Žiemos ir vasaros atostogas dažnai praleisdavo savo draugo tėviškėje Beržininkuose, netoli Dūkšto miestelio. Čia jis susipažino su draugo seserimi Stanislava Stankevičiūte ir ją vedė. Tada uošvis davė kraitį 24 ha. žemės. Gavęs žemės, A. Hrebnickis pradėjo sodinti sodą ir statyti namą. 1890-1904 m. jis įveisė stambų pomologinį sodą ir mažą medelyną Staniškių vienkiemyje, kuriam pats davė pavadinimą. Tačiau šis pavadinimas neprigijo, nes vienkiemį visi vadino Rojumi. Nuo 1922 m. šis pavadinimas įteisintas dokumentuose.

Nuo 1902 m. A. Hrebnickis Peterburgo miškų instituto sodininkystės ir daržininkystės   profesorius. Žiemą jis profesoriavo institute, vasaros atostogas praleisdavo savo pomologiniame sode, kuriam prižiūrėti ir plėsti negailėjo santaupų, žinių ir jėgų.

Profesorius ypač domėjosi vaismedžių veislių tyrimu – pomologija. Jo pomologiniame sode (14 ha.) buvo surinkta didžiulė vaismedžių kolekcija: 1197 obelų, kriaušių, slyvų ir vyšnių veislės. Tai didžiausias pomologinis sodas Lietuvos sodininkystės istorijoje. Iki paskutinių gyvenimo metų prof. A. Hrebnickis daug dirbo, atrinkdamas vietines obelų veisles. Nemaža tokių veislių jis surado, aprašė ir daugino medelyne. Vertingiausia profesoriaus surasta veislė, Beržininkų ananasas, paplito ne tik mūsų krašte, bet ir kaimyninėse Respublikose – Latvijoje, Baltarusijoje, Lenkijoje. Žinomos ir kitos jo aptiktos veislės: Jono pepinas, Ilgai išsilaikantysis, Panemunės baltasis.
Per pirmąjį pasaulinį karą ir Spalio revoliucijos metu prof. A. Hrebnickis gyveno Peterburge, profesoriaudamas institute. 1922 m. Miškų instituto taryba jam suteikė nusipelniusio profesoriaus garbės vardą.

1922 m. A. Hrebnickio su šeima išvyko iš Petrogrado ir apsigyveno savo vienkiemyje Rojuje. Tada Vilniaus kraštas priklausė Lenkijai. Profesorius domėjosi Lenkijos sodininkyste, rašė straipsnius, dalyvavo parodose, rinko veisles. Lenkijos sodininkų draugijos pomologinė išrinko jį tikruoju nariu. 1934 m. jis dalyvavo vaisių parodoje Varšuvoje ir gavo padėkos raštą. 1939 m. sugrąžinus Vilniaus kraštą Lietuvai, prof. A. Hrebnickis buvo pakviestas dirbti etatiniu Žemės ūkio rūmų patarėju sodininkystės klausimais.

Prof. A. Hrebnickis, sulaukęs gilios senatvės, mirė Rojuje 1941 m. spalio 13d. Palaidotas Stankevičių šeimos kape, prie buvusios Dūkšto dvaro katalikų bažnyčios.
Vienas žymiausių prof. A. Hrebnickio veikalų yra "Vaisių atlasas", kuriam spalvotus veislių piešinius piešė pats autorius. Atlasas išleistas 1903-1906 m. Jame paskelbti autoriaus ilgamečių stebėjimų duomenys apie buvusius Kauno gubernijos sodus. Čia aprašytos ir dabar republikoje auginamos vertingos vietinės obelų veislės: Lietuvos pepinas, Strumilinis, Montvilinis, Lietuvos cukrinis ir kitos.

1892 m. išleista labai vertinga A. Hrebnickio knyga "Vaismedžių sodo priežiūra". Jos buvo net septyni leidiniai. 1931 m. paskutinio leidinio pratarmėje pažymėta, kad tai geriausia knyga, parašyta šia tema rusų kalba. Be minėtų veikalų, išspausdinta apie 100 straipsnių, parašytų sodininkystės mokslo ir praktikos klausimais. Iš jų paminėtini: "Vaismedžių kryžminimo apdulkinimo klausimai" (1908 m.), "Apie vaismedžių partenokarpiją" (1909 m.).

Profesorius Adomas Hrebnickis už darbą buvo apdovanotas ordinais, medaliais ir ženklais. 1987 m. Rojuje buvo įsteigtas Vytėnų bandymų stoties atramos punktas. Pradėta atkurti sodą. 1959 m. buvo nutarta įsteigti prof. A. Hrebnickio memorialinį muziejų ir pastatyti paminklą.

Ignalinos r. savivaldybės administracijos inf.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

UAB „Utenos Diena“,
Maironio g. 34, LT-28144, Utena.
Įm. kodas: 301537159
PVM k. LT100003891115

A.s.: LT535014500014000334
Utenos kredito unija

Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

utenosdiena.lt redakcijai rašykite adresu reklama@utenosdiena.lt

Visos teisės saugomos. © 2008 -  2018 UAB „Utenos diena“.
Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Utenos diena“ sutikimą.

LANKYTOJŲ STATISTIKA

Šiandien apsilankė:367
Vakar apsilankė:5931
Šią savaitę apsilankė:45260
Šį mėnesį apsilankė:172661
Viso (nuo 2015-02-16):7537059
Šiuo metu naršo:
27
2018-02-25