Krašto žiniosIgnalinos fenomenas Europoje – renovuotas visas miestas
2017 gruodžio 04, Pirmadienis 08:34

Ignalinos fenomenas Europoje – renovuotas visas miestas

Ignalinos fenomenas Europoje – renovuotas visas miestas

Ignalinoje atnaujinti (modernizuoti) beveik visi daugiabučiai namai bei 40 perspektyvių visuomeninių pastatų (mokyklos, darželiai, ligoninė, savivaldybės pastatas, seniūnijos ir kt.). Po atnaujinimo pasiektas iki 45 ir daugiau proc. šilumos sutaupymas. Su buvusiu meru, Europos Parlamento nariu Broniu Rope kalbėjomės apie Ignalinos pasiekimus ir kaip miestas atrodo Europos kontekste.

Gerbiamasis Europos
Parlamento narį, prisiminkite renovacijos pradžią Ignalinoje, kaip viskas vyko?
Pagal 2007–2013 metų programą 14 probleminių savivaldybių visoje Lietuvoje buvo skirtas kompensavimas 200 daugiabučių namų renovacijai. Pagal proporciją tuomet mums (Ignalinai) buvo skirti pinigai 13 namų atnaujinti ir suteikta net 85 proc. valstybės parama. Į pirmą susitikimą atėjo 60 daugiabučių namų atstovai, tačiau tik 6 namų gyventojai iškart sutiko su renovacija. Kitus reikėjo kelis kartus įtikinėti būsima nauda. Taip nutiko, kad norą renovuotis pareiškė daugiau namų, nei galėjome įgyvendinti pagal programą. Todėl mes surengėme konkursą – kurie daugiabučiai namai daugiau pasiūlys savo lėšų, tie ir bus atnaujinti. Po šio konkurso paaiškėjo, kad siūlymai buvo nuo 16 iki 30 proc. prisidėti savomis lėšomis. Tokiu būdu laimėjo visas miestas, nes mes, užuot atnaujinę 13 mums skirtų namų, atnaujinome net 15. Taigi būdami pirmieji laimėjome daugiausia.

Ar viskas vyko sklandžiai?
Žinoma, būti pirmiesiems visuomet yra tam tikra rizika, būta ir nesklandumų, tačiau juos visus išsprendę ėjome toliau. Bene didžiausia problema, su kuria iš pradžių susidūrėme, buvo ta, kad pats daugiabutis turėjo administruoti visą renovaciją, o žmonės prašydavo, kad tai už juos atliktų savivaldybė. Todėl jau kitais metais vykdant „Ignalinos enervizijos“ programą nuo žmonių pečių nukrito didelė našta ir visus administravimo rūpesčius perėmė savivaldybės kontroliuojamos įmonės Ignalinos butų ūkio patyrę specialistai.

Kaip sekėsi gyventojams pristatyti renovacijos naudą?
Tuomet aš pats gyvenau daugiabutyje. Tik per trečią susitikimą sugebėjau įtikinti kitus namo gyventojus, kad modernizacija naudinga: jog sutaupymai padengs renovacijos paskolą, kampiniuose, pirmo ar paskutinio aukšto butuose bus normali 20–21 laipsnio temperatūra žiemą, bus apšiltintas ir kapitališkai sutvarkytas stogas, rūsys, pakeisti vamzdynai, atnaujintas šilumos punktas. Naujos laiptinės durys bei pasikeitusi namo išvaizda suteiks miestui vizualinį grožį. Negalima pamiršti, kad po renovacijos padidėja ir buto kaina. Prieš kelerius metus Ignalinoje parduoti butą nerenovuotame daugiabutyje buvo neįmanoma. Taigi mums pavyko įtikinti gyventojus, kad pasikeis jų gyvenimo kokybė. O atnaujinus pirmuosius namus daugiau įtikinėti gyventojų renovacijos nauda jau nebereikėjo. Geriausias pavyzdys ir paskata – renovuotuose daugiabučiuose namuose gyvenantys pažįstami.

Kaip Lietuva ir Ignalina atrodo Europos kontekste?
Lietuva vykdo klimato kaitos keliamas užduotis, todėl kritikos nesulaukiame, tačiau neturime sustoti, nes Europos ambicijos labai didelės. Tikslas – jau po kelerių metų nenaudoti jokio iškastinio kuro. Lietuvoje apskritai sunaudojama nemažai iškastinio kuro, taip pat ir dujų šildymui bei karštam vandeniui ruošti, taigi iššūkių yra. Kalbant apie Ignaliną, pasiektas rezultatas yra išskirtinis visoje Europoje. Jau kitais metais tai bus vienintelis miestas, kuriame atnaujintas (modernizuotas) šilumos ūkis pereinant prie biokuro, pakeistos ir sutvarkytos šilumos trasos bei renovuotas visas miestas.

Kokie ateities planai?
Mes renovuojame daugiabučius namus ne tik mieste, bet ir aplinkiniuose miesteliuose: Dūkšte, Vidiškyje ir kt. Modernizavus Dūkšto katilinę ant stogo buvo įrengti saulės kolektoriai, kurie vasarą visą miestelį aprūpina karštu vandeniu, nors katilinė nebūna užkuriama – visa šiluma iš saulės. Taigi ateityje reikia ieškoti galimybių, kaip visą Ignalinos miestą ir kitus miestelius aprūpinti karštu vandeniu bei šiluma iš atsinaujinančių energijos šaltinių, o pagaminamos energijos perteklių dar ir parduoti. Kai pertvarkėme šilumos ūkį, pastatėme tris biokuro katilus reikiamam šilumos kiekiui užtikrinti. Tačiau dabar, įgyvendinus renovaciją, šilumos poreikis sumažėjo beveik tris kartus, taigi reikia galvoti, kaip užtikrinti efektyviausią įmanomą šilumos ūkio darbą. Su VšĮ Būsto energijos taupymo agentūra bei Vokietijos kompanija „Būsto iniciatyva Rytų Europoje" ieškome inovatyvių sprendimų, kaip tai padaryti. Viena iš galimybių, kaip dar sumažinti energijos poreikį, tai – pereiti prie žemų temperatūrų šilumos tiekimo. Bet kokiu atveju negalime sustoti ir privalome toliau ieškoti visų įmanomų galimybių, kaip taikyti inovatyviausias technologijas, pasinaudoti fondais ir užtikrinti šiltnamio efekto mažinimą.

Dėkoju už pokalbį.
Kalbėjosi
Vytautas AUKŠTAITIS

Finansuojama iš Europos regioninės plėtros fondo

Susiję įrašai (pagal žymę)

 • Ignalinoje atidaryta dviejų fotografų darbų paroda

  Ignalinos krašto muziejuje atidaryta kraštiečių fotografų Rimanto Nalivaikos ir Jono Barzdėno paroda „Iš girių glūdumos“. Paroda puikiai tinka Žemės dienai paminėti. Ją galima aplankyti ir nuostabia gamta bei jos gyventojais pasidžiaugti iki kovo mėnesio pabaigos.

 • Ignalinoje įteikta kultūros premija ir pristatytas muzikinis spektaklis

  Kovo 10-ą Ignalinos kultūros ir sporto centre iškilmingai paminėta Lietuvos nepriklausomybės atgavimo diena. Ta proga istorikui, publicistui Romučiui Matkevičiui įteikta Miko ir Kipro Petrauskų premija ir parodytas Lietuvos 100-mečiui ir laisvės šventei sukurtas muzikinis spektaklis „Eglė Žalčių karalienė" pagal Salomėjos Nėries poemą ir to paties pavadinimo Miko Petrausko operą.

 • Ignalinoje – neįprasta Vasario 16-osios akcija

  Ignalinos rajono savivaldybė skelbia Lietuvos 100-mečiui skirtą akciją – „100 laužų Lietuvos ateičiai“, kurią organizuoja seniūnijos, kultūros įstaigos, kaimų bendruomenės. Prie jos prisidės Valstybės sienos apsaugos ir priešgaisrinės apsaugos pareigūnai.

 • Sukvies šokanti Ignalina

  Vasario 3 dieną 14 val. Ignalinos kultūros ir sporto centre vyks respublikinis pramoginių šokių festivalis „Šokanti Ignalina 2018“, kuriame dalyvaus Ignalinos kultūros ir sporto centro pramoginių šokių kolektyvai „Viva“ ir „Mamba“, Vilniaus Maironio progimnazijos pramoginių šokių kolektyvas „Svaja“, Trakų kultūros rūmų pramoginių šokių kolektyvas „Gija“, Druskininkų miesto šokių studijos „Dosado“ kolektyvas, Mykolo Romerio universiteto šokių kolektyvas „Bolero“ bei Druskininkų sportinių šokių kolektyvas „Rock-Rock“.

 • Penktadienį Ignalinoje bus įžiebta eglutė

  Gruodžio 8 dieną 16 val. Ignalinos Laisvės aikštėje sužibs eglė ir prasidės kalėdinių renginių ciklas. Šiais metais Eglutės įžiebimo ceremonijoje ignaliniečių laukia ypatinga staigmena – naujomis dekoracijomis papuoštą eglę nušvies teatralizuotos programos ugnies šou ir fejerverkai.

 • Ignalina – pirmas miestas Europoje

  Praėjusį penktadienį, lapkričio 24 dieną, Ignalinoje buvo organizuota konferencija „Energetinio efektyvumo didinimo projektų įgyvendinimas". Konferencijoje buvo pristatyti Ignalinos pasiekimai daugiabučių renovacijos srityje ir pasidalyta įžvalgomis bei ateities planais, tokiu būdu prisidedant prie visuotinio šiltnamio efekto mažinimo pasaulyje. Svarstyta, kaip dar būtų galima sumažinti šilumos energijos vartojimą mieste.

 • Ignalinoje daugiabučių namų renovacija skverbiasi ir į kaimus

  Įgyvendinant Ignalinos rajono energinio efektyvumo didinimo daugiabučiuose pastatuose programą „Ignalinos Enervizija 2“, Ignalinos mieste pradėti atnaujinti dar trys daugiabučiai namai. Pagal minėtą programą bus modernizuoti 24 namai (16 Ignalinoje ir  8 rajone).

 • Žvilgsnis pro objektyvą: Ignalina

  Ignalina – nedidelis šiaurės rytų Lietuvos miestas. Šioje vietovėje maždaug XIII a. buvo keturios gyvenvietės – du palivarkai ir du kaimai, vienas iš palivarkų turėjo Ignalinos pavadinimą. Pati pagrindinė gyvenvietė pradėjo augti 1862 metais, kai buvo nutiestas Sankt Peterburgo–Varšuvos geležinkelis. Čia iškilo medinė geležinkelio stotis, o aplink ją pradėti statyti mediniai namai. 1950 metais Ignalinos miestelis tapo miestu, jis plėtotas kaip turizmo centras.

 • Pareigūnai sulaikė stambia vagyste įtariamą įsibrovėlį

  Birželio 16 dieną Utenos apskrities vyriausiajame policijos komisariate (AVPK) buvo gautas pusamžės moters, gyvenančios Ignalinoje, Budrių gatvėje, pranešimas. Jame nurodoma, kad pro miegamojo langą buvo įsibrauta į gyvenamąjį namą ir iš spintelės pagrobtas plastikinis maišelis, kuriame buvo sudėti įvairūs juvelyriniai dirbiniai (auksiniai papuošalai). Moteris padarytą žalą įvertino 11 750 eurų.

 • Stripeikiuose – medkopio pabaigos šventė

  Rugpjūčio 15 d. (antradienį) Stripeikių kaime (Ignalinos r.) įsikūrusiame Senovinės bitininkystės muziejuje vyks medkopio pabaigos šventė „Ulioja bitela".

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

UAB „Utenos Diena“,
Maironio g. 34, LT-28144, Utena.
Įm. kodas: 301537159
PVM k. LT100003891115

A.s.: LT535014500014000334
Utenos kredito unija

Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

utenosdiena.lt redakcijai rašykite adresu reklama@utenosdiena.lt

Visos teisės saugomos. © 2008 -  2018 UAB „Utenos diena“.
Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Utenos diena“ sutikimą.

LANKYTOJŲ STATISTIKA

Šiandien apsilankė:1812
Vakar apsilankė:8480
Šią savaitę apsilankė:1812
Šį mėnesį apsilankė:262548
Viso (nuo 2015-02-16):8350199
Šiuo metu naršo:
100
2018-05-28
MENŲ KALVĖ - Utenos regiono kūrėjai ir jų darbai!