ĮvairenybėsAukštaitijos nacionaliniame parke – baltųjų gandrų staigmena
2017 birželio 07, Trečiadienis 12:56

Aukštaitijos nacionaliniame parke – baltųjų gandrų staigmena

Aukštaitijos nacionaliniame parke – baltųjų gandrų staigmena

Aukštaitijos nacionalinio parko gyvūnijos pasaulis praturtėjo retųjų paukščių lizdais. Baltieji garniai užliejamose Žemaitiškės pievų balų krūmuose šalia Kretuono ežero įsirengė visą bendriją – koloniją iš dvidešimt trijų lizdų.

„Dar 2016 m. šie paukščiai padarė mažą „įžangą" – sukrovė tris lizdus ir perėjo kartu su pilkaisiais garniais eglių ir pušų viršūnėse. Tačiau 2017 metų mąstai gerokai pralenkė pernykščius. Kolonijos dydį buvo įmanoma išvysti tik žvalgant „dronu".
Gegužės mėnesio pabaigoje garnių lizduose buvo maži jaunikliai ir net kiaušiniai. Tai bent trimis savaitėmis vėliau už normą. Gal būt paveikė vėlyvas, šaltas ir net sniegingas pavasaris," – sakė Aukštaitijos nacionalinio parko ir Labanoro regioninio parko direkcijos Gamtos skyriaus vedėjas Tautgirdas Masiulis.
Baltieji garniai Aukštaitijos nacionaliniame parke pasirodė 2001 metais. Iki pirmojo veisimosi protrūkio teko laukti penkiolika metų. Manoma, kad tai ketvirtoji baltųjų garnių perimvietė Lietuvoje. Artimiausioji Žemaitiškės pievų kolonijai – lizdų kolonija yra Zarasų rajone.
Baltieji garniai reti, įrašyti į Lietuvos raudonąją knygą.
Baltieji garniai praturtina biologinę įvairovę, savo puošnia išvaizda džiugina akį.

Valstybės saugomų teritorijų tarnybos inf.

Susiję įrašai (pagal žymę)

 • Paukščių gerovė patikrinta penkiuose paukštynuose

  Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba (VMVT), siekdama įvertinti nevyriausybinių organizacijų pateiktos informacijos apie galimai neužtikrinamas paukščių laikymo sąlygas pagrįstumą, atliko paukštynų patikrinimus.

 • Sparnuotieji Lietuvos ambasadoriai garsins šalies vardą pasaulyje

  Kasmet milijonai Lietuvos paukščių migruoja į įvairias Europos šalis, Aziją, nemažai pasiekia ir Afrikos žemyną, tad jie – savotiški mūsų šalies ambasadoriai. Kauno Tado Ivanausko zoologijos muziejus vykdo projektą, kurio metu per dvejus metus planuojama sužieduoti 200 paukščių ir taip jiems suteikti savotišką lietuvišką „pasą".

 • Aukštaitijos nacionaliniame parke esanti ežero sala – tikra paukščių karalystė

  Baluošo ežero Beržų sala Aukštaitijos nacionaliniame parke taps antruoju kolonijinių paukščių „atramos punktu" šioje saugomoje teritorijoje. Kaip ir garsiojoje Kretuono ežero Didžiojoje saloje, kuri yra tik už 18 km, čia sudarytos sąlygos vandens ir pelkių paukščiams sėkmingai auginti jauniklius.

 • Kloviniškių sukurtame paukščių rojuje netrukus apsigyvens kengūros

  Į Klovinių kaimą prieš 18 metų atsikraustę uteniškė Diana ir Vilniuje gimęs bei augęs Gintautas Burneikos nė nesapnavo, kad kada nors jų sodyboje išdidžiai vaikštinės stručiai, plaukios juodosios gulbės ar gražiausiomis pasaulyje laikomos mandarininės antys, čiulbės papūgos rozelos, akį džiugins margaspalviai fazanai. Pasitinkant Velykas – trumpas pasakojimas apie kloviniškių šeimos hobį, kuris reikalauja ne tik žinių bei laiko, bet ir nemenkų investicijų.

 • Grįžtantiems paukščiams – jaukius namus

  Nuo seno kovo dešimtąją Lietuvoje švenčiamos paukščių sugrįžtuvės. Ši diena pavadinta 40 paukščių diena, nes manoma, kad maždaug tiek jų rūšių išskrenda žiemoti į svečias šalis ir pavasarį grįžta į gimtinę. Šiandien jau yra sugrįžę dešimtys sparnuočių rūšių.

 • Tarp žiemojančių vandens paukščių – staigmenos

  Sausį saugomų teritorijų direkcijos skaičiuoja žiemojančius vandens paukščius. Jų darbuotojai dažniausiai aptinka didžiąsias antis ir gulbes, bet pasitaiko ir staigmenų. 

 • Paukščių žieduotojams – pats karštymetis

  Dabar – pats karštymetis paukščių žieduotojams. Visur matyti žiemaviečių link traukiančių gervių, žąsų ir kitų sparnuočių pulkai. Itin aktyviai jie migruoja pajūryje ir pamaryje.

 • Paukščio gyvybę išsaugoti gali lipdukas

  Kiekvieną pavasarį ir rudenį migruodami paukščiai susiduria su įvairiomis kliūtimis, dažnai keliančiomis grėsmę jų gyvybei. Tai ne tik natūralios gamtinės kliūtys – aukšti kalnai ar dideli jų masyvai, didžiuliai vandenų ar dykumų plotai, nulemiantys ne vieno sparnuočio žūtį sezoninių kelionių metu. Jų gretas retina ir natūraliai gamtoje sutinkami priešai. Tačiau pastaruoju metu vis daugiau spąstų jiems paspendžia žmogus – judrūs keliai, elektros perdavimo linijos, aukšti statiniai, milžiniški miestų plotai ir t.t.

 • Neštis namo jauniklius – nusikaltimas gamtai

  Kiekvieną pavasarį aplinkosaugininkams tenka spręsti, ką daryti su laukinių gyvūnų jaunikliais, kuriuos gamtoje radę žmonės parsineša namo, manydami, kad šie yra našlaičiai ir jais reikia pasirūpinti. Taip paimama dešimtimis briedžiukų, stirniukų, kiškiukų, paukščiukų. Beveik visi jie būna sveiki, globojami tėvų, todėl kiekvieno paėmimas yra didelė žala gamtai.

 • Utenoje pirmą kartą kūrė stilizuotus paukščių lizdus

  Šiuo metu Utenos miškų urėdijoje eksponuojami stilizuoti paukščių lizdai. Juos kūrė Utenos Adolfo Šapokos gimnazijos gimnazistai bei Jaunųjų miško bičiulių būrelio „Miškininkai" nariai, kurie neliko abejingi Generalinės miškų urėdijos skelbtam Jaunųjų miško bičiulių meninio meistriškumo konkursui „Stilizuotas paukščio lizdas 2016".

Reklama

 

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

UAB „Utenos Diena“,
Maironio g. 34, LT-28144, Utena.
Įm. kodas: 301537159
PVM k. LT100003891115

A.s.: LT535014500014000334
Utenos kredito unija

Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

utenosdiena.lt redakcijai rašykite adresu reklama@utenosdiena.lt

Visos teisės saugomos. © 2008 -  2017 UAB „Utenos diena“.
Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Utenos diena“ sutikimą.

LANKYTOJŲ STATISTIKA

Šiandien apsilankė:1023
Vakar apsilankė:6846
Šią savaitę apsilankė:1023
Šį mėnesį apsilankė:158631
Viso (nuo 2015-02-16):6091479
Šiuo metu naršo:
92
2017-08-21