Ar galima daryti tapatybės dokumento kopiją?
ĮvairenybėsAr galima daryti tapatybės dokumento kopiją?
2016 rugpjūčio 08, Pirmadienis 11:26

Ar galima daryti tapatybės dokumento kopiją?

Ar galima daryti tapatybės dokumento kopiją?

Klausimas:
Kai kurie paslaugų teikėjai nori turėti kliento dokumento kopiją. Ar toks reikalavimas yra teisėtas?

Atsako teisingumo ministras Juozas Bernatonis

Neretai žmogus, norėdamas gauti tam tikrą paslaugą, turi patvirtinti savo tapatybę, parodydamas asmens dokumentą: tapatybės kortelę, pasą, studento, vairuotojo, pensininko pažymėjimą ir kt. Asmeniui tinkamai save identifikuoti dažniausiai pakanka dokumentą parodyti, kad paslaugą suteikiantis darbuotojas įvertintų, ar tai tikrai tas žmogus, tačiau pasitaiko atvejų, kad tam tikrus duomenis norima nurašyti ar net padaryti tapatybės dokumento kopiją.
Asmens duomenų tvarkymą Lietuvoje reglamentuoja Asmens duomenų teisinės apsaugos įstatymas (ADTAĮ). Asmens dokumento fotografavimas ir kitokių kopijų darymas bei rinkimas yra asmens duomenų tvarkymas. Jis laikomas teisėtu tik tuo atveju, jeigu tai atitinka ADTAĮ numatytus reikalavimus, t. y. asmens duomenys gali būti tvarkomi: tik esant iš anksto apibrėžtam ir teisėtam asmens duomenų tvarkymo tikslui, tik tokios apimties, kurios reikia šiam tikslui pasiekti (negali būti tvarkomi pertekliniai asmens duomenys), tik esant nors vienam ADTAĮ numatytam teisėto tvarkymo kriterijui.
Įstaigos, įmonės ar organizacijos, ketinančios tvarkyti asmens duomenis, Valstybinėje duomenų apsaugos inspekcijoje turi registruotis kaip duomenų valdytojai ir gauti leidimą tai daryti.
Daryti dokumento fotografiją ar kitaip jį kopijuoti duomenų valdytojas galėtų tik išskirtiniais atvejais, kai tai daryti įpareigotų įstatymas, pavyzdžiui, notaras turi teisę daryti minėtas kopijas. Kiekvienas, kuris rūpinasi savo asmens duomenų saugumu, turi teisę pasiteirauti, kokiu pagrindu ketinama kopijuoti jo asmens dokumentą, o įmonės ar įstaigos darbuotojas turi pateikti šią informaciją. Be to, tapatybės dokumentas neturėtų būti išnešamas į kitas patalpas, kopija turėtų būti daroma jį pateikusiajam matomoje vietoje.
Kaip ir minėta pirmiau, dažniausiai pakanka tik parodyti tapatybės dokumentą, kad būtų įvertinta asmens tapatybė. Visais kitais atvejais turėtų būti nurašoma tiek duomenų, kiek reikia konkrečiam tikslui pasiekti, o pertekliniai asmens duomenys, nurodyti asmens dokumente (pvz., asmens nuotrauka, dokumento numeris, išdavimo, galiojimo data ir pan.), neturėtų būti tvarkomi, jeigu jie nėra būtini. Pavyzdžiui, turėdami siuntimą iš savo šeimos gydytojo, nuvykę į kitą gydymo įstaigą, pateiksite siuntimą ir savo tapatybės dokumentą, nuo kurio registratūroje bus nurašyti reikiami duomenys.
Reikia būti atidiems ir nepabijoti domėtis, kai norima daryti jūsų tapatybės dokumento fotografiją ar kitaip jį kopijuoti. Yra pasitaikę atvejų, kai piktavaliai pasinaudojo kitų asmenų tapatybės dokumentų kopijomis ir pridarė žalos, pavyzdžiui, išsimokėtinai įsigijo daiktų, skyrė 2 procentų paramą nuo sumokėto gyventojų pajamų mokesčio ir t. t. Tokiais atvejais tie asmenys, kurių tapatybės dokumento kopija pasinaudojama, patiria tiek finansinės, tiek moralinės žalos. Be to, kyla daug nepatogumų rūpinantis, kad būtų įrodyta, jog įvykdytas nusikaltimas.
Šiame atsakyme pateikiama tik bendro pobūdžio informacija, kuri neturėtų būti vertinama kaip oficialus teisės aiškinimas ar konkrečiu atveju priimtas sprendimas.
Daugiau informacijos teisinio švietimo klausimais ieškokite Teisingumo ministerijos interneto svetainėje http://www.tm.lt/klausimai/duk

Teisingumo ministerijos inf.

Susiję įrašai (pagal žymę)

 • Apdovanoti Nacionalinės teisinių žinių olimpiados nugalėtojai

  Gegužės 18 dieną teisingumo ministrė Milda Vainiutė pasveikino Nacionalinės teisinių žinių olimpiados nugalėtojus.
  Geriausiai olimpiados užduotis išsprendusiems 9-12 klasių moksleiviams buvo įteikti atminimo diplomai ir atminimo dovanėlės.

 • Apykojė – nepastebima priemonė nuteistųjų stebėjimui

  Lygtinai iš įkalinimo įstaigos paleistų nuteistųjų kasdienė veikla vis dažniau prižiūrima stebint nuteistojo migraciją kompiuterio ekrane. Šią galimybę užtikrina ant kojos dedama apykojė, šiek tiek primenanti modernų aksesuarą.

 • Tai svarbu norintiems pasikeisti vardus ir pavardes

  Šių metų sausio 1 dieną įsigaliojo naujos teisingumo ministrės patvirtintos Asmens vardo ir pavardės keitimo taisyklės, supaprastinančios vardų ir pavardžių keitimą.

 • Nukentėjusiems Sausio 13-osios byloje – teisinė pagalba

  Nukentėjusieji Sausio 13-osios byloje dėl žalos atlyginimo galės gauti nemokamą teisinę pagalbą.
  Į teisingumo ministrės Mildos Vainiutės iškeltą iniciatyvą padėti žmonėms, kurie nukentėjo 1991 metų sausio įvykiuose ginant Lietuvos nepriklausomybę, atsiliepė Vilniaus universitetas (VU) ir Mykolo Romerio universitetas (MRU). VU Teisės klinika skirs lydinčius asmenis, kurie padės nukentėjusiesiems sekti bylos procesą, teiks konsultacijas, kaip parašyti reikalingus prašymus, paaiškins proceso eigą. MRU Teisinės pagalbos centras galės suteikti ne tik teisines konsultacijas, bet ir psichologinę pagalbą.

 • Teisingumo ministrė susipažino su pataisos įstaigų darbu

  Kalėjimų departamente apsilankiusi teisingumo ministrė Milda Vainiutė susitiko su šio departamento darbuotojais, pataisos įstaigų bei apygardų probacijos tarnybų vadovais bei kalbėjo apie bausmių vykdymo sistemai keliamus svarbiausius uždavinius.

 • Bus atsisakoma popierinių gimimo, mirties ir santuokos liudijimų

  Teisingumo ministerija primena, kad nuo kitų metų sausio 1 dienos įsigaliojus Civilinės būklės aktų registravimo įstatymo nuostatoms, popieriniai gimimo, santuokos sudarymo ar nutraukimo, mirties, vardo, pavardės, tautybės keitimo liudijimai nebebus išduodami.

 • Valstybės garantuojama pirminė teisinė pagalba – kas tai?

  Norėčiau gauti konsultaciją teisiniais klausimais, tačiau neturiu finansinių galimybių kreiptis į advokatus. Ar galima teisinę konsultaciją gauti nemokamai?

 • Vartotojai savo teises gins vienoje elektroninėje sistemoje

  Netrukus piliečiai įvairaus pobūdžio ginčus vartotojų srityje spręs kur kas paprasčiau – elektroninėje erdvėje, prisijungę prie Vartotojų teisių informacinės sistemos www.vtis.lt. Vyriausybės nutarimu patvirtintas šios sistemos (VTIS) tvarkos aprašas.

 • Ar galima pakeisti vedybų sutartį?

  Su vyru pas notarą prieš kelerius metus esu sudariusi povedybinę sutartį. Dabar norėčiau kai kuriuos sutarties punktus pakeisti, tačiau su tuo nesutinka vyras. Ar įmanoma pakeisti tokią sutartį?

 • Kokius sandorius sudarant būtina kreiptis į notarą?

  Atsako teisingumo ministras Juozas Bernatonis. Asmenys, sudarantys įvairius sandorius, ne visada žino, kurie iš jų privalo būti patvirtinti notaro, o kurie gali būti sudaromi ir nesikreipiant į notarą. Tai, kuriems sandoriams būtinas notaras, reglamentuoja Civilinis kodeksas.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

UAB „Utenos Diena“,
Maironio g. 34, LT-28144, Utena.
Įm. kodas: 301537159
PVM k. LT100003891115

A.s.: LT535014500014000334
Utenos kredito unija

Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

utenosdiena.lt redakcijai rašykite adresu reklama@utenosdiena.lt

Visos teisės saugomos. © 2008 -  2019
UAB „Utenos diena“.
Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Utenos diena“ sutikimą.

test_gemius

LANKYTOJŲ STATISTIKA

Šiandien apsilankė:288
Vakar apsilankė:9249
Šią savaitę apsilankė:36297
Šį mėnesį apsilankė:184705
Viso (nuo 2015-02-16):12536139
Šiuo metu naršo:
82
2020-02-21
MENŲ KALVĖ - Utenos regiono kūrėjai ir jų darbai!