ĮvairenybėsKeliuose vis dažniau žūsta baltieji gandrai
2015 rugpjūčio 11, Antradienis 13:49

Keliuose vis dažniau žūsta baltieji gandrai

Keliuose vis dažniau žūsta baltieji gandrai

Dauguma baltųjų gandrų skaičiuoja paskutines viešnagės Lietuvoje savaites. Įprastai paskutiniam skrydžiui virš šalies laukų gandrai pakyla rugpjūčio 25-ąją, liaudyje minimą kaip Šv. Baltramiejaus dieną. Ilgai sukdami ratus lietuvių mylimi paukščiai palieka mūsų kraštą ilgoms „atostogoms". Kyla klausimas, ar tikrai visi šiuo metu laukuose bei pakelėse besimaitinantys ir ilgai kelionei besiruošiantys ilgakojai pakels sparnus skrydžiui?

Lietuvos ornitologų draugija (LOD) paskutinėmis dienomis sulaukia nerimastingų skambučių iš įvairių Lietuvos vietų dėl pakelėse žuvusių baltųjų gandrų. Žmonės pastebi, jog šiuo metu automobilių nutrenktų paukščių skaičius pastebimai išaugo. Veikiausiai dėl to kalta užsitęsusi kaitra, kuomet, senokai pasibaigus šienapjūtei, gandrams pievose sunkiau surasti maisto, o javapjūtė dar tik įsibėgėja. Paukščiai traukia arčiau kelių, kur nuolatos šienaujamos pakelės, o važiuojamoje dalyje galima rasti nutrenktų vabzdžių ar suvažinėtų smulkių gyvūnų, kuriuos gandrai „įtraukia" į savo racioną. Gandras – nėra vikrus paukštis, gebantis staigiai pakilti ir manevringu skrydžiu išvengti susidūrimo su greitai artėjančiu automobiliu. Jie dažnai stengiasi pasitraukti pabėgėdami, tačiau, ir tai jiems sekasi ne per geriausiai.

Vienintelė galimybė išvengti gandrų susidūrimo su automobiliais – žmonių budrumas. Vairuotojai, pamatę pakelėje besimaitinantį baltąjį gandrą, kuris niekada staiga neišbėga į važiuojamąją dalį, turi sumažinti greitį, ir, įvertinę gandro veiksmus, apvažiuoti paukštį saugiu atstumu. Priešingu atveju, dėl susidūrimų su automobiliais ir toliau sparčiai mažės gandrų, kurie įveikė visus natūralios atrankos išbandymus, išvengė susidūrimų su elektros laidais ar plėšrūnais ir jau ruošiasi kelionei į žiemavietes.

Vytautas Jusio, Vaidoto Laukžemio ir udiena.lt inf.

LOD nuotr.

Susiję įrašai (pagal žymę)

 • Žmogaus pagalbos labiausiai reikės likusiems žiemoti gandrams

  Kol kas švelnūs orai buvo palankūs neišskridusiems į šiltus kraštus žiemoti baltiesiems gandrams ir gervėms. Gamtininkų stebėjimais, Lietuvoje pasiliko iki 10 gandrų ir apie 100 gervių. Šie paukščiai ligi šiol dar rasdavo lesalo ir žiemos pavojaus nejautė. Tačiau jis gali kilti atšalus orams.

 • Plaučiškių kaimo ramybę saugo gandrai

  Aukštaitija gali pasigirti kalvotomis apylinkėmis, kuriomis važiuodamas spėji užšokti ant kalvelės ir jau, žiūrėk, leidiesi žemyn. Greičiau važiuotum, gal ir aštraus posūkio neišsuktum. Ant tokių kalvelių, kurioms vietiniai yra sugalvoję keistokus pavadinimus, siūruoja javai, o abipus kelio išsimėčiusiose kaimo trobose dar teberusena šeimos židiniai. Tačiau jaunos šeimos čia nesikuria, todėl kelis gandralizdžius kaime susukę gandrai neturi ką veikti, tik tingiai ant vienos kojos stovi įbridę į meldais apaugusią balą.

 • Perdėtas atsargumas saugantis paukščių gripo atsisuko prieš baltuosius gandrus

  Aplinkos apsaugos agentūra sulaukė prašymų išduoti leidimą išardyti kaimynystėje esančius baltųjų gandrų lizdus dėl paukščių gripo pavojaus. Prašančiųjų manymu, baltieji gandrai gali pernešti šios greitai plintančios pavojingos paukščių ligos virusus ir užkrėsti naminius paukščius. Tokį požiūrį jie grindžia faktu, kad vasario pabaigoje Kaune prie Nemuno rastoms nugaišusioms šešioms gulbėms nebylėms buvo patvirtintas labai patogeniškas paukščių gripo virusas.

 • Keli įdomūs faktai apie išskrendančius gandrus

  Jau ne vieną amžių Lietuvoje metų laikai yra siejami su gandru – dar ir dabar gyvas tikėjimas, kad po žiemos parskridęs gandras yra pavasario simbolis, nes jo parnešta kielė, liaudiškai dar ledspira vadinama, savo smagiomis kojytėmis išspardo visus ledus. Vasaros pabaigoje besibūriuojantys gandrai – tai artėjančio rudens pranašai. Nuo seno yra sakoma, kad gandrai išskrenda per šventą Baltramiejų, rugpjūčio 24 dieną.

 • Mūsų rajone žiemos laukia beveik 20 gandrų

  Beveik 20 ilgakojų gandrų šiais metais neišskrido į šiltuosius kraštus, jie pasiliko žiemoti Utenoje. Atšalus orams, gandrai iš Vyžuonėlių kaimo, kur šiuo metu įsikūrę ir džiaugiasi laisve, bus pervežti į Joneliškyje esančias žirgyno patalpas. Tai patvirtino Utenos rajono gyvūnų mylėtojų draugijos vadovė Jolanta Guobaitė.

 • Švento Baltramiejaus dieną Lietuvą palieka gandrai

  Anot Žuvinto biosferos rezervato specialistų, ši vasara gandrams nebuvo sėkminga. Daug metų rezervato darbuotojų stebimuose lizduose išaugo mažiau jauniklių nei pernai. 2014 m. rezervate perėjo 35 gandrų poros, išauginusios 112 gandriukų, 2015 m. ten pat perėjo tik 24 poros, kurių lizduose užaugo 55 jaunikliai. Panaši situacija ir visoje Lietuvoje. Skaičiuojama, kad šalyje peri apie 20 tūkstančių baltųjų gandrų porų ir kasmet lizdus palieka 40–45 tūkstančiai jauniklių. Šiemet šis skaičius gerokai mažesnis – apie 30–35 tūkst.

 • Keistas baltojo gandro elgesys nustebino ornitologus

  Lietuvos ornitologų draugija (toliau – LOD) gavo laišką, kuris sukėlė nemažai diskusijų tarp ornitologų, o kartu gailestį dėl žuvusių paukščių. Tai neeilinis baltojo gandro elgesio atvejis.

 • Ankstyvas pavasaris budina Lietuvoje peržiemojusius gandrus

  Baltieji gandrai – tolimieji migrantai, per 2-3 mėnesius įveikiantys kelis tūkstančius kilometrų bei pasiekiantys tolimiausius Pietų Afrikos kraštus. Tačiau, anot ornitologų, ne visi paukščiai išskrenda – pasitaiko išimčių, kuomet baltieji gandrai žiemoti pasilieka ir Lietuvoje.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

UAB „Utenos Diena“,
Maironio g. 34, LT-28144, Utena.
Įm. kodas: 301537159
PVM k. LT100003891115

A.s.: LT535014500014000334
Utenos kredito unija

Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

utenosdiena.lt redakcijai rašykite adresu reklama@utenosdiena.lt

Visos teisės saugomos. © 2008 -  2018 UAB „Utenos diena“.
Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Utenos diena“ sutikimą.

LANKYTOJŲ STATISTIKA

Šiandien apsilankė:604
Vakar apsilankė:4170
Šią savaitę apsilankė:18507
Šį mėnesį apsilankė:47274
Viso (nuo 2015-02-16):9310236
Šiuo metu naršo:
52
2018-12-14
MENŲ KALVĖ - Utenos regiono kūrėjai ir jų darbai!