ĮvairenybėsAnkstyvas pavasaris budina Lietuvoje peržiemojusius gandrus
2015 vasario 26, Ketvirtadienis 13:57

Ankstyvas pavasaris budina Lietuvoje peržiemojusius gandrus

Ankstyvas pavasaris budina Lietuvoje peržiemojusius gandrus

Baltieji gandrai – tolimieji migrantai, per 2-3 mėnesius įveikiantys kelis tūkstančius kilometrų bei pasiekiantys tolimiausius Pietų Afrikos kraštus. Tačiau, anot ornitologų, ne visi paukščiai išskrenda – pasitaiko išimčių, kuomet baltieji gandrai žiemoti pasilieka ir Lietuvoje.

Keli gandrai žiemoti pasiliko ir Joneliškyje (Utenos r.) esančiame žirgyne. Specialiai įkurtuose aptvaruose gandrai sėkmingai peržiemojo ir po kelių savaičių iškeliaus į kitus jiems skirtus namus Vyžuonėlių kaime. Kasmet gandrais rūpinasi paukščių mylėtoja Stasė Davniukienė.
Ornitologai teigia, kad šie metai taip pat buvo ne išimtis: šaltuoju metu gandrai buvo stebimi net keliose skirtingose Lietuvos vietose. Dėl nuolatinio mitybos šaltinio šie paukščiai neretai pasilieka būriais. Būrys gandrų žiemoti pasiliko greta Klaipėdos esančiame Dumpių sąvartyne. Jau rudenį šioje vietoje stoviniavo būrelis gandrų, kurie niekur nesiruošė skristi, vaikštinėjo sąvartyno šlaitais, kartu su kirais ieškojo maisto šviežiai išverstose atliekose. Taip gandrai čia išgyveno visą rudenį, tačiau žiemoti liko tik trys drąsiausi. Nakvoti gandrai skrisdavo į greta sąvartyno esančius gandralizdžius. Taip trejetukas čia išgyveno iki sausio pabaigos. Vasario pradžioje beliko tik du, o atšilus orams ir nutirpus sniegui, pasitraukė ir pastarieji.
Jau daugelį metų Utenoje taip pat rūpinamasi gandrais, kurie buvo sužaloti, netekę vieno ar abiejų sparnų, negali skraidyti. Tokiais nuskriaustais laukiniais paukščiais nuo ankstyvo pavasario iki žiemos rūpinasi Vyžuonėlių kaime gyvenanti Stasė Davniukienė. Tačiau čia žiemoti jiems nėra sąlygų, tad praėjusių metų gruodžio pradžioje 14 sparnuotų gyventojų buvo išvežti į Joneliškio kaimą. Žirgyne įrengus specialų aptvarą, žiemą išgyveno visas pulkas gandrų. Kaip teigė Utenos rajono gyvūnų mylėtojų draugijos vadovė Jolanta Guobaitė, kasmet laikomų gandrų skaičius nemažėja, jis išlieka daugmaž panašus. Vieni sustiprėja, pakelia sparnus skristi, o jų vietą užima kiti susižeidę gandrai.
Dar vienas šalyje sėkmingai peržiemojęs gandras – Nidos gyventojas, kuris šiltuoju metų laiku dienas leidžia šiame kurorte, o žiemą priglaudžiamas žmonių ūkiniuose pastatuose. Šis paukštis yra itin draugiškas, nesikuklina iš žvejų žuvies paprašyti, todėl turistai jam davė kelis vardus – Petras, Juozas, Grantas.
Praėjusią savaitę Alytaus rajone buvo stebimas dar vienas raudonkojis gandras. Aukštai sklandantį paukštį alytiškė pastebėjo važiuodama automobiliu. Sunku spėti, ar tai buvo pirmasis grįžęs migrantas, ar žmonių priglaustas paukštis, kuris atšilus orams buvo paleistas paskraidyti.
Šiuo metu gandrai jau keliauja į Lietuvą, tačiau jie pakankamai punktualūs ir įprastai pasirodo tik apie kovo vidurį. Gandro diena arba Gandrinės (Blovieščiai) Lietuvoje minima kovo 25 dieną. Žmonės sakydavo, jog jeigu gandras atskrido ir ant uodegos atnešė kielę – nebelieka žiemos ledų.
Neįvardydamas priežasties, kodėl šaltuoju metu gandrai vis dažniau pasilieka Lietuvoje, Lietuvos ornitologų draugijos projektų koordinatorius Gediminas Petkus Gediminas pavasarį ragina kelti naujus gandralizdžius ir laukti sugrįžtančių gandrų.

„Utenos dienos" inf.

Susiję įrašai (pagal žymę)

 • Žmogaus pagalbos labiausiai reikės likusiems žiemoti gandrams

  Kol kas švelnūs orai buvo palankūs neišskridusiems į šiltus kraštus žiemoti baltiesiems gandrams ir gervėms. Gamtininkų stebėjimais, Lietuvoje pasiliko iki 10 gandrų ir apie 100 gervių. Šie paukščiai ligi šiol dar rasdavo lesalo ir žiemos pavojaus nejautė. Tačiau jis gali kilti atšalus orams.

 • Plaučiškių kaimo ramybę saugo gandrai

  Aukštaitija gali pasigirti kalvotomis apylinkėmis, kuriomis važiuodamas spėji užšokti ant kalvelės ir jau, žiūrėk, leidiesi žemyn. Greičiau važiuotum, gal ir aštraus posūkio neišsuktum. Ant tokių kalvelių, kurioms vietiniai yra sugalvoję keistokus pavadinimus, siūruoja javai, o abipus kelio išsimėčiusiose kaimo trobose dar teberusena šeimos židiniai. Tačiau jaunos šeimos čia nesikuria, todėl kelis gandralizdžius kaime susukę gandrai neturi ką veikti, tik tingiai ant vienos kojos stovi įbridę į meldais apaugusią balą.

 • Perdėtas atsargumas saugantis paukščių gripo atsisuko prieš baltuosius gandrus

  Aplinkos apsaugos agentūra sulaukė prašymų išduoti leidimą išardyti kaimynystėje esančius baltųjų gandrų lizdus dėl paukščių gripo pavojaus. Prašančiųjų manymu, baltieji gandrai gali pernešti šios greitai plintančios pavojingos paukščių ligos virusus ir užkrėsti naminius paukščius. Tokį požiūrį jie grindžia faktu, kad vasario pabaigoje Kaune prie Nemuno rastoms nugaišusioms šešioms gulbėms nebylėms buvo patvirtintas labai patogeniškas paukščių gripo virusas.

 • Keli įdomūs faktai apie išskrendančius gandrus

  Jau ne vieną amžių Lietuvoje metų laikai yra siejami su gandru – dar ir dabar gyvas tikėjimas, kad po žiemos parskridęs gandras yra pavasario simbolis, nes jo parnešta kielė, liaudiškai dar ledspira vadinama, savo smagiomis kojytėmis išspardo visus ledus. Vasaros pabaigoje besibūriuojantys gandrai – tai artėjančio rudens pranašai. Nuo seno yra sakoma, kad gandrai išskrenda per šventą Baltramiejų, rugpjūčio 24 dieną.

 • Meteorologai skelbia pavasarį

  Kaip juokauja meteorologai, Lietuvoje pavasaris prasideda kovo 23-ą, Pasaulinę meteorologijos dieną. Savo profesinę šventę Lietuvos hidrometeorologijos tarnyba prie Aplinkos ministerijos (LHMT) darbuotojai šiandien pažymi kartu su pasaulio meteorologų bendruomene. Lietuva, kaip ir dar 184 valstybės ir 6 teritorijos, priklauso Pasaulinei meteorologijos organizacijai, veikiančiai kaip specializuota Jungtinių Tautų agentūra.

 • Mūsų rajone žiemos laukia beveik 20 gandrų

  Beveik 20 ilgakojų gandrų šiais metais neišskrido į šiltuosius kraštus, jie pasiliko žiemoti Utenoje. Atšalus orams, gandrai iš Vyžuonėlių kaimo, kur šiuo metu įsikūrę ir džiaugiasi laisve, bus pervežti į Joneliškyje esančias žirgyno patalpas. Tai patvirtino Utenos rajono gyvūnų mylėtojų draugijos vadovė Jolanta Guobaitė.

 • Švento Baltramiejaus dieną Lietuvą palieka gandrai

  Anot Žuvinto biosferos rezervato specialistų, ši vasara gandrams nebuvo sėkminga. Daug metų rezervato darbuotojų stebimuose lizduose išaugo mažiau jauniklių nei pernai. 2014 m. rezervate perėjo 35 gandrų poros, išauginusios 112 gandriukų, 2015 m. ten pat perėjo tik 24 poros, kurių lizduose užaugo 55 jaunikliai. Panaši situacija ir visoje Lietuvoje. Skaičiuojama, kad šalyje peri apie 20 tūkstančių baltųjų gandrų porų ir kasmet lizdus palieka 40–45 tūkstančiai jauniklių. Šiemet šis skaičius gerokai mažesnis – apie 30–35 tūkst.

 • Keliuose vis dažniau žūsta baltieji gandrai

  Dauguma baltųjų gandrų skaičiuoja paskutines viešnagės Lietuvoje savaites. Įprastai paskutiniam skrydžiui virš šalies laukų gandrai pakyla rugpjūčio 25-ąją, liaudyje minimą kaip Šv. Baltramiejaus dieną. Ilgai sukdami ratus lietuvių mylimi paukščiai palieka mūsų kraštą ilgoms „atostogoms". Kyla klausimas, ar tikrai visi šiuo metu laukuose bei pakelėse besimaitinantys ir ilgai kelionei besiruošiantys ilgakojai pakels sparnus skrydžiui?

 • Keistas baltojo gandro elgesys nustebino ornitologus

  Lietuvos ornitologų draugija (toliau – LOD) gavo laišką, kuris sukėlė nemažai diskusijų tarp ornitologų, o kartu gailestį dėl žuvusių paukščių. Tai neeilinis baltojo gandro elgesio atvejis.

 • Sula – pavasario gamtos dovana žmonėms

  Artėjant pavasariui, Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba sulaukia vis daugiau klausimų apie sulos rinkimą, gamybą ar pardavimą. Į klausimus apie tai atsako Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos Maisto skyriaus vyriausioji specialistė Vida Jarošienė.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

UAB „Utenos Diena“,
Maironio g. 34, LT-28144, Utena.
Įm. kodas: 301537159
PVM k. LT100003891115

A.s.: LT535014500014000334
Utenos kredito unija

Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

utenosdiena.lt redakcijai rašykite adresu reklama@utenosdiena.lt

Visos teisės saugomos. © 2008 -  2018 UAB „Utenos diena“.
Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Utenos diena“ sutikimą.

LANKYTOJŲ STATISTIKA

Šiandien apsilankė:594
Vakar apsilankė:4170
Šią savaitę apsilankė:18497
Šį mėnesį apsilankė:47264
Viso (nuo 2015-02-16):9310226
Šiuo metu naršo:
82
2018-12-14
MENŲ KALVĖ - Utenos regiono kūrėjai ir jų darbai!