Įvairenybės„Gyva“ kalėdinė dovana – tik ne invazinis gyvūnas
2017 gruodžio 19, Antradienis 10:04

„Gyva“ kalėdinė dovana – tik ne invazinis gyvūnas

„Gyva“ kalėdinė dovana – tik ne invazinis gyvūnas

Sibirinis burundukas, paprastasis meškėnas, raštuotasis ar puošnusis, vadinamasis amerikinis balinis, vėžlys, – gyvūnai, kuriuos apie invazines rūšis nežinantys žmonės vis dar mielai augina namuose. Artėjant šventėms dažnas vaikas pasvajoja apie „gyvą“ kalėdinę dovaną, todėl gamtosaugininkai pataria tėvams, prieš ieškant vėžlio ar kito laukinio gyvūno, pasitikrinti, ar jis nėra įrašytas į ir Invazinių Lietuvoje rūšių sąrašą ir Sąjungai susirūpinimą keliančių invazinių svetimų rūšių sąrašą.

Aplinkos ministerija primena, kad į šiuos sąrašus įtrauktus gyvūnus draudžiama parduoti, perkelti, įsivežti ar kitaip platinti. Apskritai, prieš įsigyjant laukinį gyvūną, reikėtų gerai pasvarstyti, ar bus galimybių juo rūpintis, skirti laiko jo priežiūrai, taip pat būtina pasidomėti jo natūraliais instinktais. Lietuviški ir lotyniški rūšių pavadinimai kartais keičiasi, todėl prieš įsigyjant augintinį vertėtų pasitikslinti, ar jis nėra įtrauktas į minėtuosius invazinių rūšių sąrašus.

Kiekviena invazinė gyvūnų rūšis, kaip sakė Aplinkos ministerijos Gamtos apsaugos skyriaus vyriausioji specialistė Laura Janulaitienė, neigiamai veikia biologinę įvairovę ir įvairias ūkio sritis. Antai sibirinis burundukas – gražus, judrus, protingas, mažesnis už voverę gyvūnas, bet nėra toks mielas, kaip atrodo iš pirmo žvilgsnio. Šis voverinių šeimos graužikas, paplitęs spygliuočių miškuose nuo Rytų Europos lygumos iki Tolimųjų Rytų, Europoje yra introdukuotas arba pabėgęs iš nelaisvės ir populiacijas suformavęs Prancūzijoje, Italijoje, Belgijoje, Šveicarijoje ir kitose šalyse.

Įsikūrus burundukams naujose teritorijose, mažėja maisto vietinėms gyvūnų rūšims – paprastosioms voverėms, rudiesiems pelėnams ir kitiems graužikams. Yra duomenų, kad jie medžioja žemai perinčius smulkius paukščius, nuo jų kenčia pasėliai ir miestų želdiniai. Šie gyvūnai kelia grėsmę ir žmonių sveikatai, nes dėl savo judrumo gali plačiai platinti Laimos ligos sukėlėjus, kuriuos perneša erkės.

Aplinkos ministerijos inf.

Susiję įrašai (pagal žymę)

 • Utenos vaikų dovana miestui – gatvėmis riedantis linksmasis autobusas

  Jau dvi savaites Utenos gatvėse galima išvysti linksmąjį autobusą. Piešiniais padabinta transporto priemonė spėjo prikaustyti uteniškių dėmesį savo spalvomis bei žaismingumu.

 • „Juventus“ krepšinio aistruoliams įteikė 100-mečio dovaną

  2018-aisiais Lietuva švęs Valstybės atkūrimo 100-ąsias metines. Utenos krepšinio klubas „Juventus“ pirmasis Lietuvoje nusprendė įamžinti šią svarbią mūsų šaliai datą ir drauge su Valstybės atkūrimo šimtmečio sekretoriatu trečiadienio Čempionų lygos rungtynių su Monako „Monaco Basket“ metu fanams įteikė Šimtmečio dovaną.

 • Prieš dovanodami gyvūną augintinį, gerai apsvarstykite

  Jei Kalėdoms planuojate vaikams padovanoti šuniuką ar kačiuką, gerai pagalvokite, apsvarstykite, pasitarkite. Pakalbėkite apie pareigas šeimoje ir vaikų elgesį su gyvūnais.

 • Uteniškių dovana miestui – 100 karpytų užuolaidėlių

  Ragindamos uteniškius ir svečius pasivaikščioti po miesto širdį – Utenio aikštę – ir pasigrožėti pastatų langus papuošusiomis karpytomis užuolaidėlėmis, gražios idėjos Utenai padovanoti 100 baltų karpytų užuolaidėlių iniciatorės džiaugiasi įgyvendinusios ilgai puoselėtą sumanymą.

 • Dovana Utenai

  „Atkurtai Lietuvai 100 – Utenai 100 karpytų užuolaidėlių“.

 • Pakuojant dovanas siūloma atsigręžti į gamtą

  Kalėdos atskuba devynmyliais žingsniais. O prieš šventes vienas didžiausių iššūkių – išrinkti dovanas brangiems žmonėms. Tačiau neretai tenka pasukti galvą ir dėl to, kaip tas dovanas gražiai supakuoti. Juk po Kalėdų eglute visuomet smagu rasti gražiai ir originaliai įpakuotą dovaną.

 • Pareigūnai su dovanomis aplankė skurdžiai gyvenančias daugiavaikes šeimas

  Jau trečius metus iš eilės Utenos apskrities vyriausiojo policijos komisariato pareigūnai tęsia gražią gerumo akciją „Pasidalinkime", kurios metu sunkiai besiverčiančioms šeimoms policijos darbuotojai dovanoja įvairius daiktus. 2014 m. gruodžio – 2015 m. sausio mėnesiais visoje Utenos apskrityje buvo vykdoma Utenos apskrities vyriausiojo policijos komisariato inicijuota akcija „Pasidalinkime". Akcijos metu policijos pareigūnai dovanojo pačių surinktus ir tinkamus naudoti daiktus, baldus, buitinę techniką, drabužius. Žaislus, knygeles ir vaikiškus drabužėlius policijos darbuotojų vaikai patys dėjo į krepšius tikėdami, jog šie daiktai bus naudingesni tų šeimų vaikučiams, kurie tokių žaisliukų ar drabužėlių neturi.

 • Dovana iškeliavo į Utenos socialinės globos namus

  Utenos policijos asociacija surengė akciją „Pradžiuginkime senelius". Atsiliepus penkiasdešimčiai Utenos policijos asociacijos narių, vyriausiojo policijos komisariato policijos darbuotojų, gruodžio pabaigoje buvo padovanotas LED televizorius Utenos socialinės globos namų gyventojams.

 • Dovana atiteko mokytojai iš Dauniškio gimnazijos

  Pirmą kartą Lietuvoje paskelbti ir apdovanoti mokytojai, geriausiai ugdę vaikus saugiai elgtis internete. Penkiems mokytojams suteiktos nominacijos ir įteiktos TEO dovanos – nešiojami, planšetiniai kompiuteriai ir galimybė nemokamai metus naudotis „TEO Wi-Fi" belaidžiu internetu. Konkursą organizavo didžiausia Lietuvoje integruotų telekomunikacijų, IT ir televizijos paslaugų teikėja TEO kartu su projektu „Saugesnis internetas".

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

UAB „Utenos Diena“,
Maironio g. 34, LT-28144, Utena.
Įm. kodas: 301537159
PVM k. LT100003891115

A.s.: LT535014500014000334
Utenos kredito unija

Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

utenosdiena.lt redakcijai rašykite adresu reklama@utenosdiena.lt

Visos teisės saugomos. © 2008 -  2018 UAB „Utenos diena“.
Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Utenos diena“ sutikimą.

LANKYTOJŲ STATISTIKA

Šiandien apsilankė:609
Vakar apsilankė:4170
Šią savaitę apsilankė:18512
Šį mėnesį apsilankė:47279
Viso (nuo 2015-02-16):9310241
Šiuo metu naršo:
48
2018-12-14
MENŲ KALVĖ - Utenos regiono kūrėjai ir jų darbai!