ĮvairenybėsSenieji metai baigiasi, afrikinis kiaulių maras – ne
2017 gruodžio 06, Trečiadienis 11:22

Senieji metai baigiasi, afrikinis kiaulių maras – ne

Senieji metai baigiasi, afrikinis kiaulių maras – ne

Afrikinis kiaulių maras (AKM), apėmęs pusę Lietuvos teritorijos, nė nesiruošia trauktis. Nuo šių metų pradžios Lietuvos laukinėje faunoje AKM patvirtintas 1 096 vietose 1 934 šernams (221 sumedžiotam ir 1 713 nugaišusių). Tai rodo, kad medžiotojai turi būti aktyvesni, o kiaulių laikytojai išlikti budrūs ir laikytis biologinės saugos tvartuose reikalavimų.

AKM nesirenka metų laiko – šia liga bet kada gali užsikrėsti bet kuri kiaulė. Šiuo metu iš 60 šalies savivaldybių AKM laukinėje arba naminėje faunoje nustatytas 28 savivaldybėse. Naujausia teritorija – Keturvalakių seniūnija (Vilkaviškio rajono sav.), kurioje sumedžiotas AKM užsikrėtęs šernas.

Afrikinio kiaulių maro situacija nėra palanki ir kaimyninėse valstybėse. Lenkijoje šiais metais nustatyta 451, Latvijoje – 806, Estijoje – 571 AKM užkrato vieta. Liga diagnozuota jau ir Kaliningrado srityje.

Nors šernų populiacija jau akivaizdžiai sumažėjusi, tačiau Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT) specialistai konstatuoja, kad prie to didžiąja dalimi prisidėjo pats AKM, o ne medžiotojai. Tai liudija ir statistiniai duomenys: paskutinę lapkričio savaitę 98 vietose (daugiausia – Anykščių, Širvintų, Ukmergės rajonų savivaldybėse) rastos 158 šernų gaišenos ir sumedžiota 16 šernų. Atlikti laboratoriniai tyrimai AKM diagnozę patvirtino visuose šernuose. Specialistai atkreipia dėmesį į tai, kad būtent dabar, prasidėjus žiemai, pats tinkamiausias laikas medžioklei ir ragina medžiotojus būti aktyviems.

Kadangi ši liga nesitraukia, todėl taikomos priemonės turi būti ilgalaikės. Siekiant įveikti AKM, nuolat informuojama visuomenė ir žemdirbiai, atliekamas šviečiamasis darbas telkiant įvairių institucijų atstovus. Vyriausybės lygiu įkurta darbo grupė nuolat rengia susitikimus, kuriuose pasiūlymus teikia Žemės ūkio, Aplinkos ministerijų, savivaldybių, medžiotojų asociacijų atstovai.

Visi sutinka, kad ypač didelė problema – mažuose ūkiuose laikomos kiaulės. VMVT duomenimis, šiuo metu Lietuvoje daugiau kaip 16 tūkst. nekomercinių ūkių laikoma nuo 1 iki 10 kiaulių. Nepaisant visų pastangų, daugelis jų sunkiai įgyvendina biologines saugos priemones. Kai kurie ūkininkai tampa sąmoningesni tik sužinoję apie nustatytą AKM kaimyno tvarte, kai kyla grėsmė pačiam prarasti savo kiaules. Tokiuose ūkiuose šiemet nustatyti 28 AKM židiniai (Druskininkų, Varėnos, Lazdijų, Kėdainių, Biržų, Panevėžio, Pasvalio, Anykščių, Ukmergės ir Šalčininkų r.), dar 2 židiniai patvirtinti komerciniuose ūkiuose (Jonavos ir Šalčininkų r.)

Žemės ūkio ministerijos inf.

Susiję įrašai (pagal žymę)

 • Kiaulininkystės komplekse Jonavos rajone – įtariamas AKM protrūkis

  Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba informuoja, kad Kauno apskrityje, Jonavos rajone, Šilų kaime, UAB „Beržų kompleksas" kiaulių fermoje, kurioje šių metų balandžio mėnesio duomenimis buvo laikoma 25 131 kiaulė, įtariamas afrikinio kiaulių maro protrūkis (AKM).

 • Utenos rajone – trečias afrikinio kiaulių maro atvejis

  Vyžuonų seniūnijoje sumedžiotam antramečiui šernui nustatytas afrikinis kiaulių maras (AKM). Apie tai informavo Utenos valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba (VMVT). Tai jau trečias AKM atvejis Utenos rajone šiais metais.

 • Patyrusiesiems nuostolių dėl afrikinio kaulių maro – kompensacijos

  Kiaulių laikytojams, patekusiems į afrikinio kiaulių maro (AKM) teritorijas, kuriose taikomi sugriežtinti reikalavimai tiek kiaulių laikymui, tiek jų realizavimui, papildomai skirta apie 1,6 mln. Eur parama.

 • Anykštėnams teks atsisakyti kiaulių ūkių

  Nustatytas jau penktas Lietuvoje ir trečias Anykščių rajone afrikinio kiaulių maro (AKM) atvejis kiaulių laikymo vietoje. Diagnozė patvirtinta keturioms kiaulėms laikytoms ūkyje Umėnų kaime (Troškūnų sen.).

 • Maro kontrolė: pažeidimų daro ir smulkūs, ir stambūs kiaulių ūkiai

  Nuolat baksnojantys kaltinančiu pirštu į smulkiuosius kiaulių ūkius, stambūs komerciniai ūkiai dabar turėtų suklusti. Valstybinei maisto ir veterinarijos tarnybai patikrinus biosaugos reikalavimų laikymąsi ūkiuose, paaiškėjo, kad problemų rasta 30 proc. smulkiųjų ūkių ir 27 proc. stambiųjų.

 • Medžiotojai įpareigojami tikrinti teritorijas aplink kiaulių laikymo vietas

  Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba (VMVT) informuoja, kad nuo šių metų liepos 9 dienos įsigalioja VMVT direktoriaus, kaip ekstremaliųjų situacijų vadovo, sprendimas, kuriuo medžiotojai afrikiniu kiaulių maru (AKM) užkrėstose teritorijose įpareigojami kartą per savaitę vykdyti laukinės faunos apžiūrą aplink kiaulių laikymo vietas, kuriose auginama daugiau kaip 100 kiaulių.

 • Rasta antroji šerno, užsikrėtusio afrikiniu kiaulių maru, gaišena

  Utenos rajone vėl rasta šerno, užsikrėtusio afrikiniu kiaulių maru, gaišena – apie tai informavo Utenos valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba. Tai antrasis šį mėnesį afrikinio kiaulių maro (AKM) atvejis Utenoje.

 • Utenos rajone – pirmasis šiais metais afrikinio kiaulių maro atvejis

  Utenos valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba (toliau – Utenos VMVT) informavo, jog šių metų birželio 6 dieną gyventojas telefono skambučiu pranešė, kad Stalnioniškio kaimo miške (Vyžuonų sen.) rasta suaugusio šerno gaišena. Atvykus specialistams, gaišena buvo saugiai supakuota ir išsiųsta į Nacionalinį maisto ir veterinarijos rizikos vertinimo institutą afrikinio kiaulių maro (AKM) ligai nustatyti. Gaišenos gulėjimo vietoje ir apie ją atlikta dezinfekcija autorizuotais biocidais, skirtais afrikinio kiaulių maro sukėlėjui nukenksminti.

 • Per savaitę nustatyti septyni afrikiniu kiaulių maru užsikrėtę šernai

  Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba informavo tai, kad šią savaitę nustatyti septyni afrikiniu kiaulių maru (AKM) užsikrėtę šernai.

 • Klastingasis afrikinis kiaulių maras gali būti įveiktas tik bendromis pastangomis

  Jau treji metai, kai Lietuvoje nuolat nustatomi afrikinio kiaulių maro (AKM) atvejai. Šia kiaulėms ir šernams mirtinai pavojinga liga jau užkrėsta 19-os savivaldybių teritorija. „Norint sėkmingai suvaldyti šią klastingą ligą, būtina kuo daugiau apie ją žinoti, o vykdant ligos prevenciją suvienyti visų valstybės institucijų ir visuomenės pastangas", – sakė žemės ūkio viceministras Saulius Cironka.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

UAB „Utenos Diena“,
Maironio g. 34, LT-28144, Utena.
Įm. kodas: 301537159
PVM k. LT100003891115

A.s.: LT535014500014000334
Utenos kredito unija

Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

utenosdiena.lt redakcijai rašykite adresu reklama@utenosdiena.lt

Visos teisės saugomos. © 2008 -  2018 UAB „Utenos diena“.
Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Utenos diena“ sutikimą.

LANKYTOJŲ STATISTIKA

Šiandien apsilankė:1919
Vakar apsilankė:8480
Šią savaitę apsilankė:1919
Šį mėnesį apsilankė:262655
Viso (nuo 2015-02-16):8350306
Šiuo metu naršo:
94
2018-05-28
MENŲ KALVĖ - Utenos regiono kūrėjai ir jų darbai!