Sustabdyti augančias kainas padės tik savalaikė investicija

Sofija JURELIENĖ

Jei mūsų kaimynei ir renovacijos Lietuvoje čempionei Ignalinai jau pavyko atnaujinti visus daugiabučius namus, Utena tuo kol kas pasigirti negali. Visgi renovacijos procesas mūsų mieste stabiliais žingsniais žengia į priekį ir, paskelbus 2020 metų kvietimą, butų savininkai dar gali suspėti į pravažiuojantį traukinį. Apie daugiabučių modernizavimo proceso pasiekimus Utenoje ir apie tai, kaip svarbu atnaujinti nusidėvėjusius namus, kalbėjomės su Utenos butų ūkio direktoriumi Ignu Vaškeliu, direktoriaus pavaduotoju Sauliumi Virvyčiu ir iš Ignalinos atvažiavusiu dirbti projektų vadovu Aleksandru Dolgovu.

Problemas sprendžia

I. Vaškelis išsyk ryžtingai pareiškė, kad įmonė ketina renovuoti visus Utenos daugiabučius, S. Virvytis pridūrė, jog norėdami pasiekti šį tikslą pirmiausia jie ketina išspręsti užsitęsusių ankstesnių etapų problemas. „Turėjome didelių ambicijų 2017–2018 metais, kai startavo daugelio namų renovacija, – kalbėjo direktoriaus pavaduotojas. – Galvojome, kad viskas bus gerai, bet, deja, penktojo etapo projektai labai užsitęsė. Keitėsi programa, pirkimų tvarka, vėlavo pritarimas finansavimui, nes atsirado reikalavimas būtinai svarstyti finansuotojo pasirinkimą. Įpuolėme į tokią sisteminę situaciją. Lenkiame galvą prieš tų namų gyventojus, nes šis etapas mums kol kas skausmingiausias.“

Bendrovės direktorius patikino, kad trys ankstesnio – ketvirtojo – etapo daugiabučiai bus renovuoti iki spalio mėnesio pabaigos ir šis etapas bus užbaigtas. Iš jau minėtame penktajame etape dalyvaujančių 20 daugiabučių rangos darbai yra nupirkti keturiems namams. Dar trims namams bus atliekamos investicinių planų korekcijos, nes organizuojant viešuosius rangos darbų pirkimus neatsirado nė vieno dalyvaujančio rangovo. „Ko gero, teks tai daryti ir daugumai likusių daugiabučių, – aiškino I. Vaškelis. – Taip nutiko dėl užsitęsusio proceso, per tą laikotarpį įvyko didelis tiek darbo jėgos, tiek statybinių medžiagų kainų šuolis, kuriam įtakos turėjo ne tik rinkos situacija, bet ir karantinas.“

Juda į priekį

Šeštajame etape, pasak direktorius, dalyvauja 10 namų, kuriems šiuo metu jau parengti techniniai projektai, gauti statybos leidimai, organizuojam viešieji rangos darbų pirkimai. „Kol kas neįvyko nė vienas pirkimas“, – apgailestavo pašnekovas, kuris pridūrė, kad Utenos butų ūkis, deja, šio proceso pagreitinti niekaip negali.

Norą dalyvauti septintajame renovacijos etape, I. Vaškelio teigimu, pareiškė dviejų daugiabučių savininkai. Jiems paruošti investiciniai planai ir atliekami projektavimo darbai, kurie turėtų būti baigti spalio mėnesio pabaigoje. Anot įmonės vadovo, gruodžio mėnesį jau galės būti pradedami rangos darbų viešieji pirkimai. Jei viskas bus gerai, renovacijos darbai galėtų prasidėti pavasarį. S. Virvytis paantrino, jog šiems projektams pritaikytos dabar galiojančios kainos, todėl problemų iškilti neturėtų.

Aštuntajame – naujausiame – etape, kaip teigė I. Vaškelis, dalyvauja keturi daugiabučiai. Šiuo metu jiems ruošiami investiciniai planai, kurie gyventojams turėtų būti pristatyti spalio mėnesio pabaigoje arba lapkričio mėnesį. S. Virvytis papildė, kad uteniškiai dar gali suspėti teikti paraiškas šiam kvietimui – tai galima padaryti iki kitų metų kovo 1 d. Anot Utenos butų ūkio atstovų, visą informaciją jiems suteiks namo vadybininkas, tereikia į jį kreiptis, tiesa, renovacijai turi pritarti daugiau nei pusė namo gyventojų.

Greitis džiugina

Visgi, nepaisant minėtų problemų, įmonės vadovas džiaugėsi, jog yra ir gerųjų pavyzdžių, kaip Sėlių g. 30B ir 30C namai iš penktojo etapo. Anot jo, rangos darbai buvo nupirkti tik prieš tris mėnesius ir panašu, kad bus baigti dar iki šių metų pabaigos. „Pasitaikė geri rangovai, kurie greitai dirba ir nebijo darbo“, – sakė I. Vaškelis.

A. Dolgovas papildė, kad iš penktojo etapo jau yra namų, kurių savininkai supranta susidariusią situaciją ir pritaria investicinio plano keitimui. „Prašome, kad gyventojai suprastų, jog renovacija nėra greitas procesas – reikia kantrybės ir mums, ir jiems, – pridūrė I. Vaškelis. – Mūsų, kaip administratoriaus, darbas pasunkėjo, nes visi suderinimai, ataskaitos, atskiri pirkimai užtrunka.“

Yra naujienų

S. Virvytis taip pat informavo, kad nuo rugpjūčio mėnesio pradžios startavo nauja programa, vadinama mažąja renovacija, skirta šildymo ir karšto vandens sistemoms modernizuoti, jei pats šilumos punktas yra gana modernus. Anot direktoriaus pavaduotojo, naujoji programa kol kas paleista neribotam laikui, jai remti skiriama 5 mln. eurų valstybės lėšų. Pašnekovas siūlė besidomintiems šia programa kreiptis į Utenos butų ūkį.

I. Vaškelis priminė renovacijos naudą daugiabučio namo butų savininkams: tai ne tik sutaupytos lėšos šildymui, komfortiškos gyvenimo sąlygos, padidėjusi turto vertė, pinigais neišmatuojamas moralinis pasitenkinimas, bet ir kapitališkai sutvarkytas pastatas. A. Dolgovas siūlė Utenos gyventojams pagalvoti ir apie moderniausių, inovatyvių sprendimų pasirinkimą renovuojant namą, nes tai – ilgalaikė investicija jų turimam nekilnojamajam turtui. Be to, jiems skiriama papildoma 30 proc. parama iš valstybės. „Jei gyventojai investuos šiandien, jie sustabdys kainų augimą ir po penkerių metų ta investuota suma neatrodys tokia didelė“, – pabrėžė projektų vadybininkas.

Utenos butų ūkio archyvo nuotr.

Nėra pranešimų, kad būtų rodomas

Naujienos iš interneto

Rekomenduojami video

Aktualijos

Featured

Ignalinos naujienos

Įvairenybės

Jaunimas

Kaimas