Kaip Nauji metai, taip nauji mokesčiai
AktualijosKaip Nauji metai, taip nauji mokesčiai
2015 gruodžio 23, Trečiadienis 09:28

Kaip Nauji metai, taip nauji mokesčiai

Kaip Nauji metai, taip nauji mokesčiai
 • Rūta VAINIENĖ

Jau tapo įprasta, kad laikrodžių dūžiams pranešant apie Naujuosius metus, įsigalioja ir įstatymai, kuriais keičiami mokesčiai arba įvedami įvairūs nauji reikalavimai verslui ar gyventojams. Negana to, kad kasmet, kaip taisyklė, auga mokesčių ir reguliavimų našta, pakeitimus numatantys teisės aktai yra patvirtinami kone Naujųjų metų išvakarėse. Garsiausiai nuskambėjęs toks naujametinis mokesčių kėlimas buvo įvykdytas 2008 metais. Dėl Seimo darbo naktimis jis buvo pavadintas naktinės mokesčių reformos vardu. Tokie patys, tik kiek mažesni „naktinėjimai“ vyksta kasmet, sukeldami nemažai streso gyventojams, įmonių vadovams ir buhalteriams.

Kaip žinia, mokesčių nestabilumas, nuolatinė jų kaita yra bene didžiausia mokesčių yda. Kad nebūtų piktnaudžiaujama dažnais mokesčių kaitaliojimais, Mokesčių administravimo įstatymas nustato, jog Seimas turi užtikrinti, kad mokesčių pakeitimai įsigaliotų ne anksčiau kaip po šešių mėnesių nuo jų paskelbimo dienos. Tas pats įstatymas nustato ir dvi išimtis – mokesčius galima keisti kartu su biudžetu arba tada, kai jie yra derinami su Europos Sąjungos teisės aktais. Ši išimtis yra nustatyta išimtiniams atvejams – krizinėms situacijoms, kai skubiai nepakeitus teisės aktų, galėtų kilti rimta grėsmė mokesčių sistemai, biudžeto pajamoms ar panašiai. Tačiau šia išimtimi pradėta piktnaudžiauti ir kasmet su biudžetu Seimas priima krūvas mokesčių pakeitimų, nors nei krizė ištiko, nei tie pakeitimai galėtų nuo jos išgelbėti. Kai Seimas įstatymus priima, juos dar turi pasirašyti Prezidentė, ir taip jau gaunasi, kad Kalėdų išvakarėse vis dar trūksta aiškumo, kokie mokesčiai galios kitais metais. Ir taip – kasmet.

Štai Seimas gruodžio 10 dieną priėmė gyventojų pajamų mokesčio pakeitimus, aktualius kiekvienam šio mokesčio mokėtojui. Jais numatoma didinti neapmokestinamą pajamų dydį. Šio pakeitimo dirbantieji laukia jau senai, pasiūlymas nei kiek ne naujas, nežinia, kam sprendimą reikėjo atidėlioti gruodžiui. Su šia Kalėdine dovana dirbančiajam supakuota ir „antidovana" - mokesčių kėlimas. Priimtame įstatyme numatyta, kad norint parduoti turimą nekilnojamąjį turtą ir nemokėti mokesčių, jį reikės išlaikyti nebe 5, o jau 10 metų. Nuo 3000 iki 500 eurų mažinama neapmokestinama palūkanų ir pajamų už parduotus vertybinius popierius suma. Sutikite, pakeitimai akivaizdžiai planiniai, nei jie biudžetą paskandins, nei jį išgelbės. Nepaisant to, pakeitimai daromi ne planine tvarka, o išimtine, metų gale, kartu su biudžetu. Kalėdos jau ant nosies, biudžetas pasirašytas, o šie pakeitimai gruodžio 22 dieną – vis dar ne. Visi suklusę laukia žinių iš Prezidentūros – pasirašys ar nepasirašys Prezidentė priimtą įstatymą.

Liko savaitė iki Naujųjų, o vis dar neaišku, kokie mokesčiai bus taikomi kitais metais. O žmonėms vis tik rūpi žinoti, nes tai tiesiogiai liečia jų piniginę. Rūpi žinoti ir įmonėms, jų buhalteriams, kurie dažniausiai apskaičiuoja mokesčius ir juos sumoka. Pavyzdžiui, praėjusiais metais buvo pakeista apie 800 teisės aktų nuostatų, kurios yra aktualios buhalteriams. Sunku įsivaizduoti, kaip įmanoma aprėpti tokį pasikeitimų mastą. Todėl norint su naujais reguliavimais ir naujais mokesčiais visai nenumarinti pagarbos įstatymo leidėjui, šiam vertėtų išgyti nuo studentiško paskutinės nakties sindromo.

Susiję įrašai (pagal žymę)

 • Utenos apskrities labai smulkioms įmonėms – 1,4 mln. eurų subsidijų

  Panevėžio apskrities valstybinė mokesčių inspekcija informavo, jog Valstybinė mokesčių inspekcija jau apskaičiavo beveik 1,4 mln. eurų subsidijų sumą, kuri bus skirta 783 Utenos apskrities labai smulkioms, iki devynių darbuotojų turinčioms įmonėms. Ši suma padidės dar beveik 230 tūkst. eurų po sprendimo, ar skirti subsidijas dar 84 smulkioms įmonėms.

 • Dirbusiems užsienyje: kaip susigrąžinti mokesčius iš Jungtinės Karalystės ir Vokietijos?

  Į svečias šalis dažniausiai išvyksta jauni žmonės, ką tik įgiję vidurinį išsilavinimą ar studentai, trokštantys užsidirbti įmokoms už mokslą. Jie dažnai nepasidomi mokesčių susigrąžinimo galimybe iš kitos šalies, tačiau tai yra labai realu ir netgi – reikalinga. Pakalbėkime apie mėgstamiausias emigrantų šalis – Jungtinę Karalystę ir Vokietiją. Ką reikia žinoti siekiant susigrąžinti mokesčius iš šių šalių?

 • Dėl naujo mokesčio – galvos skausmas

  Metų pradžioje įsigaliojusi analogų Europoje neturinti nauja mokesčio už atliekų tvarkymą ir surinkimą tvarka sukėlė sumaištį bendruomenėse, ja nepatenkinti verslininkai, katalikų bažnyčios atstovai. Nuo sausio 1 dienos uteniškiai už atliekų tvarkymą moka dvinariu tarifu. Atliekų tvarkymo mokestį sudaro pastovioji ir kintamoji dalys. Po pirmųjų naujo mokesčio sąskaitų rajono savivaldybės administracija sulaukė skundų, todėl kovo mėnesio pabaigoje vykusiame Utenos rajono savivaldybės tarybos (toliau – Tarybos) posėdyje buvo nuspręsta sudaryti darbo grupę ir išsiaiškinti susidariusią situaciją.

 • Vyriausybė nepritarė naujai mokesčių lengvatai

  Vyriausybė, atsižvelgusi į Finansų ministerijos argumentus, nepritarė siūlymui žemės ūkio kooperatinių bendrovių pelnui taikyti nulinį pelno mokesčio tarifą.

 • Nauji mokesčiai už komunalines atliekas glumina net parapijų klebonus

  Vasario mėnesį Utenos miesto ir rajono daugiabučių namų gyventojai jau gavo sąskaitas už komunalinių atliekų surinkimą ir tvarkymą, apskaičiuotas pagal naują, dar pernai gruodžio 22 dieną Utenos rajono savivaldybės tarybos sprendimu patvirtintą metodiką. Pagrindinė naujovė – sąskaitą sudaro dvi dalys: pastovioji ir kintamoji. Tokias sąskaitas netrukus gaus ir visi individualių namų savininkai, verslo įmonės ir bendrovės, žodžiu, visi, kurie turi nekilnojamojo turto, užregistruoto VĮ Registrų centre unikaliu numeriu. Nors naujovei Utenos rajono savivaldybė kruopščiai pasiruošė iš anksto, UAB „Utenos komunalininkas" direktorius Tautgirdas Narbutas „Utenos dienai" sakė, kad dar niekada neteko sulaukti tiek skundų, prašymų paaiškinti painią mokesčio tvarką, kaip šiomis pavasario dienomis.

 • Įsigyti, patvirtinti ir pratęsti verslo liudijimus galima internetu

  Utenos apskrities valstybinė mokesčių inspekcija informuoja, kad Utenos rajono gyventojai išsiėmė jau daugiau nei 500 verslo liudijimų 2016 metams. Šiuo metu populiariausi liudijimai, leidžiantys užsiimti prekybos veikla.

 • Pasidomėjus mokėjimu, neretai pinigus pavyksta susigrąžinti

  Apibendrinus 2015 metais Panevėžio teritorinės ligonių kasos (TLK) Kontrolės skyriuje nagrinėtų skundų dėl mokėjimų gydymo įstaigose teisėtumo duomenis, galima daryti išvadą, kad neretai šie mokėjimai būna neteisėti. Gydymo įstaigos, atsidūrusios ligonių kasos akiratyje, jau ne kartą yra grąžinusios pacientams iš jų paimtus pinigus.

 • Deklaruoti ir sumokėti metinį PVM – iki spalio 1 dienos

  Metinę PVM deklaraciją privalo pateikti PVM mokėtojai (įskaitant fizinius asmenis), kurie deklaruojamais ataskaitiniais kalendoriniais metais vykdė mišrią veiklą ir įsigytų prekių bei paslaugų pirkimo (importo) PVM nustatyta tvarka paskirstė proporcingai bei PVM mokėtojai, kurių įsigyto (pasigaminto, įskaitant pastato (statinio) esminį pagerinimą) nekilnojamojo pagal prigimtį daikto ir kito ilgalaikio materialiojo turto pirkimo (importo) PVM ar jo dalis turi būti patikslinta dėl šio turto naudojimo neapmokestinamoje/mišrioje veikloje.

 • Utenos AVMI sulaukė beveik 20 tūkst. Utenos rajono gyventojų deklaracijų

  Utenos apskrities valstybinė mokesčių inspekcija (toliau – Utenos AVMI) informuoja, kad iki gegužės 4-osios, kada baigėsi pajamų ir turto deklaravimui skirtas laikas, vien už praėjusius metus deklaracijas pateikė beveik 20 tūkst. Utenos rajono gyventojų, kurie užpildė beveik 15 tūkst. pajamų deklaracijų ir daugiau nei 3 tūkst. turto deklaracijų.

 • Miško savininkams – mokestis už parduotą medieną ir nenukirstą mišką

  Nuo sausio 1 dienos visi miško valdytojai turi mokėti privalomuosius 5 proc. atskaitymus į valstybės biudžetą iš pajamų, gautų už parduotą žaliavinę medieną, paruoštą jų valdomuose miškuose, taip pat už parduotą jų valdomą nenukirstą mišką. Apie tai informavo Utenos apskrities valstybinė mokesčių inspekcija.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

UAB „Utenos Diena“,
Maironio g. 34, LT-28144, Utena.
Įm. kodas: 301537159
PVM k. LT100003891115

A.s.: LT535014500014000334
Utenos kredito unija

Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

utenosdiena.lt redakcijai rašykite adresu reklama@utenosdiena.lt

Visos teisės saugomos. © 2008 -  2019
UAB „Utenos diena“.
Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Utenos diena“ sutikimą.

LANKYTOJŲ STATISTIKA

Šiandien apsilankė:6623
Vakar apsilankė:9860
Šią savaitę apsilankė:60647
Šį mėnesį apsilankė:339421
Viso (nuo 2015-02-16):13786487
Šiuo metu naršo:
170
2020-05-30
MENŲ KALVĖ - Utenos regiono kūrėjai ir jų darbai!