Įdomus tyrimas Utenos vaistinėse: seni vaistai ne visuomet randa prieglobstį
AktualijosĮdomus tyrimas Utenos vaistinėse: seni vaistai ne visuomet randa prieglobstį
2015 balandžio 02, Ketvirtadienis 14:39

Įdomus tyrimas Utenos vaistinėse: seni vaistai ne visuomet randa prieglobstį

Įdomus tyrimas Utenos vaistinėse: seni vaistai ne visuomet randa prieglobstį

Tikriausiai ne kartą susimąstėme: ką daryti su tais vaistais, kurių nesuvartojome sirgdami? Būdami taupūs juos atsargiai padedame į namų vaistinėlę. Gal prireiks ateityje? Tačiau po kelių metų tvarkydami namų vaistinėlę, randame jau pamirštų pasenusių ir vartoti nebetinkamų medikamentų. Tuomet svarstome, ką daryti – mesti į bendrą komunalinių atliekų konteinerį ar nuleisti į klozetą? Tačiau vaistai yra potencialiai pavojingos atliekos, galinčios labai užteršti dirvožemį, paviršinius ir požeminius vandenis, o antibiotikai gali sudaryti galimybę bakterijoms „įgyti imunitetą". Šiuo atveju išeitis yra viena – vaistus ir kitus medicininius preparatus galima nemokamai grąžinti į vaistinę.

 

Ši galimybė teoriškai buvo suteikta priėmus Farmacinių atliekų tvarkymo taisykles, kuriose numatyta tai, kad „Visuomenės vaistinės ir gamybinės visuomenės vaistinės privalo iš gyventojų nemokamai priimti naikintinus vaistinius preparatus. Priimtus naikintinus vaistinius preparatus iš visuomenės vaistinių ir gamybinių visuomenės vaistinių surenka ir kitą jų tvarkymo veiklą vykdo atliekų tvarkytojas Lietuvos Respublikos atliekų tvarkymo įstatymo ir kitų teisės aktų nustatyta tvarka. Naikintinų vaistinių preparatų priėmimo iš gyventojų tvarką ir apmokėjimą už jų tvarkymą nustato Vyriausybė ar jos įgaliota institucija". Tačiau ilgą laiką Vyriausybėje nebuvo numatyta apmokėjimo tvarka ir vaistinės, negaudamos finansavimo, visai nepriimdavo pasenusių (naikintinų) vaistų arba priimdavo tik tada, jei ką nors vaistinėje asmuo, grąžinantis vaistus, nusipirkdavo.
Pernai įsigaliojo Vyriausybės nutarimas Naikintinų vaistinių preparatų priėmimo iš gyventojų ir apmokėjimo už jų tvarkymą tvarkos aprašas, kuriuo numatoma ne tik apmokėjimo už priimtus preparatus, bet ir jų priėmimo bei registravimo tvarka.
Utenos kolegijos Aplinkos tyrimų klubo nariai (studentai) nutarė atlikti socialinę akciją ir nustatyti tai, kaip Utenos vaistinėse vadovaujamasi šiais teisės aktais.
Pirmiausia šio klubo nariai, Aplinkos apsaugos katedros studentai ir jų draugai, peržiūrėjo savo bei savo artimųjų namų vaistinėles ir sunešė pasenusius vaistus į kolegiją. Tada sudarė Utenos vaistinių sąrašą, kuriame – 16 vaistinių. Suskirstė vaistus taip, kad į kiekvieną pakuotę patektų panašūs vaistai. Surūšiavę medikamentus, studentai su jais iškeliavo į vaistines.
Vadovaudamiesi Vyriausybės nutarimu „Naikintinų vaistinių preparatų priėmimo iš gyventojų ir apmokėjimo už jų tvarkymą tvarkos aprašas" (toliau – Nutarimas), Aplinkos tyrimų klubo nariai pirmiausia atsižvelgė į tai, ar vaistinėse gyventojams yra pateikiama įskaitoma informacija apie galimybę nemokamai atiduoti vaistinius preparatus bei raginimas rinkti vaistinius preparatus atskirai ir jų neišmesti kartu su kitomis komunalinėmis atliekomis.
Šio tyrimo metu studentai įsitikino – aštuoniose vaistinėse aiškiai matoma minėtoji informacija, tačiau septyniose jokios informacijos nebuvo, dar vienoje vaistinėje informacija beveik nematoma. Dvylikoje vaistinių vaistai buvo priimti net neapžiūrėjus pakuotės turinio. Dviejų vaistinių darbuotojos vaistus iš pakuočių išėmė, perrinko, bet nepriėmė naudotų švirkštų, maisto papildų, tepalų ir pabirusių tablečių. Paaiškino, kad maisto papildus ir tepalus, nors ir nebegaliojančius, tinka naudoti, be to, juos galima išmesti į komunalinių atliekų konteinerį. Dviejose vaistinėse vaistų visai nepriėmė, nes buvo motyvuojama, kad tam nėra vietos ir pasiūlyta atvykti po poros savaičių arba nešti medikamentus į kitas vaistines.
Šio tyrimo metu pastebėta, kad kai kurie vaistininkai iškart pildė naikintinų vaistų priėmimo žurnalus, o kiti to daryti nesirengė. Nutarimas numato, kad užpildyti žurnalą reikia ne vėliau kaip kitą darbo dieną. Naikintini vaistai perduodami atliekų tvarkytojams.
Tačiau teisės aktai nenurodo, ką daryti su švirkštais, palaidomis tabletėmis ir maisto papildais. Paanalizavus informaciją, išsiaiškinta, kad maisto papildus galima priskirti maisto produktams. Pasenę papildai, kaip ir maisto atliekos, turėtų keliauti į bendrą komunalinių atliekų konteinerį. Taigi vaistininkai, pasiūlę maisto papildus išmesti į konteinerį, teisės aktų nepažeidė.
Vaistų kontrolės tarnybos specialistai patvirtino, kad maisto papildus galima šalinti ir mesti juos į komunalinių atliekų konteinerius. Naudotų švirkštų ir tuščių vaistų ampulių vaistinės neturėtų priimti – juos reikia vežti į pavojingų atliekų saugojimo aikšteles arba nunešti į komunalinių atliekų surinkimo aikštelę, kurioje pagal grafiką vieną kartą per tris mėnesius surenkamos pavojingos ir stambiagabaritės atliekos. Palaidas tabletes vaistininkai privalo priimti.
Šios socialinės akcijos rezultatai yra geri – daugelyje Utenos miesto vaistinių bent iš dalies laikomasi teisės aktų ir gyventojų atnešti vaistai priimami.

Ingrida KEPALAITĖ, Utenos kolegijos Aplinkos tyrimų klubo pirmininkė

Susiję įrašai (pagal žymę)

 • Kad vaistai netaptų kasdieniu valgiu

  Dar keli amžiai prieš Kristų egzistavusios Aleksandrijos medicinos mokyklos įkūrėjas gydytojas Herofilas įvardijo vieną pagrindinių vaistų vartojimo principų – „vaistai patys savaime nieko verti, tik tinkamai paciento vartojami vaistai tampa dievų rankomis". Šių dienų situaciją Lietuvoje ir pasaulyje puikiai įvardija žodžiai: „Vaistas vartojamas ne dėl to, kad nebūtų blogai, bet dėl to, kad būtų gera.“

  Apie tai, kokie yra perteklinio vaistų vartojimo padariniai ir kaip to išvengti, pasakojo Respublikinės Vilniaus universitetinės ligoninės Toksikologijos centro vadovas gydytojas anesteziologas-reanimatologas Robertas Badaras.

 • Leidimus prekiauti vaistais įgijo jau virš 100 mažmeninės prekybos vietų

  Nuo sausio 1 dienos įsigaliojus naujai nereceptinių vaistų pardavimo tvarkai ir suteikus galimybę jais prekiauti mažmeninės prekybos vietoje, leidimus jais prekiauti jau turi daugiau nei 100 mažmeninių prekybos vietų – parduotuvės ir degalinės. Dar daugiau verslo atstovų aktyviai domisi galimybės prekiauti nereceptiniais vaistais.

 • Nuo šiol vaistų bus galima įsigyti ne tik vaistinėse

  Nuo sausio 1 dienos šalies degalinėse ir parduotuvėse bus galima pradėti prekiauti vaistais. Tokia galimybė prekiauti vaistais ne vaistinėse atsirado po įsigaliojusio įstatymo.

 • Gera žinia: sutaupys daugiau nei pusė Lietuvos pacientų

  4,5 mln. eurų – tiek per metus sutaupys daugiau nei 700 tūkstančių mūsų šalies pacientų. 2019 m. sausio 1-ą įsigalioja svarbi naujovė – jau antrą kartą per pusmetį didinamas kardiologinių vaistų kompensavimo lygmuo. Šįkart nuo 90 iki 100 proc. bazinės kainos.

 • Vaistus bus galima įsigyti ir kitur

  Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) primena, kad nuo sausio 1 dienos bus leidžiama tam tikrus nereceptinius vaistus parduoti ne tik vaistinėse, bet ir kitose mažmeninės prekybos vietose, pavyzdžiui, prekybos centruose, parduotuvėse ar degalinėse. Taip bus sudarytos galimybės gyventojams būtiniausius vaistus įsigyti, kai nedirba vaistinės arba yra pernelyg nutolusios nuo jų gyvenamosios vietos.

 • Gydytojas liepia nusipirkti priemonių operacijai: kada to daryti nereikia?

  Valstybinė ligonių kasa prie Sveikatos apsaugos ministerijos (VLK) ragina apdraustus privalomuoju sveikatos draudimu (PSD) žmones, gydomus ligoninėse, neskubėti savo lėšomis įsigyti vaistų, medicinos pagalbos priemonių (MPP). Paciento gydymui būtinus vaistus, MPP turi pirkti pačios įstaigos ir panaudoti juos gydymo metu.

 • Seimas apsisprendė: bus leista vaistais prekiauti ne tik vaistinėse

  Seimas priėmė Farmacijos įstatymo pataisas, kuriomis siūlomos net trys naujovės, padėsiančios pacientams reikiamus vaistus gauti greičiau, patogiau ir, svarbiausia, pigiau. Pritarta siūlymui leisti nereceptinius vaistus parduoti ne tik vaistinėse, bet ir kitose vietose, pavyzdžiui prekybos centruose, kitose mažmeninės prekybos vietose, vaistinėms prekiauti internetu receptiniais vaistais pagal elektroninius receptus. Taip pat apsispręsta leisti dienos stacionaro paslaugas teikiančioms įstaigoms steigti vaistines, kurios galėtų pacientams parduoti kompensuojamus vaistus.

 • Vaistų suderinamumas – nemokama paslauga sveikatai apsaugoti

  Pasaulinė statistika rodo, kad 6 proc. vaistinių klientų vienu metu vartodami skirtingus vaistus susiduria su sveikatos problemomis. Pasak Lietuvos sveikatos mokslų universiteto (LSMU) Vaistų technologijos ir socialinės farmacijos katedros lektorės, „Gintarinės“ vaistinės vaistininkės-vedėjos dr. Aurimos Stankūnienės, vaistų suderinamumas ypač svarbus, kai vaistus pacientui skiria keli gydytojai, pradedami vartoti nauji vaistai ar galima reta vaistų sąveika.

 • Žmonės norėtų vaistus įsigyti, kai nebedirba vaistinės

  Dauguma žmonių pritaria siūlymui leisti kai kuriuos nereceptinius vaistus, pavyzdžiui, nuo skausmo, karščiavimo, parduoti ne tik vaistinėse, bet ir kitose mažmeninės prekybos vietose, tarkim, parduotuvėse. Gyventojai tai aiškina tuo, kad daugumai jų yra tekę patirti nepatogumų, kai prireikė vaisto, o vaistinės jau nebedirbo. Tai parodė Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) užsakymu atliktas visuomenės nuomonės tyrimas.

 • Farmacijos sektoriaus laukia net trys naujovės – pokytį pajus visi žmonės

  Ministrų kabinetas pritarė Sveikatos apsaugos ministerijos pateiktam Farmacijos įstatymo pakeitimo projektui, kuriuo siūlomos net trys naujovės, padėsiančios pacientams reikiamus vaistus gauti greičiau, patogiau ir, svarbiausia, pigiau. Siūloma įteisinti galimybę nereceptinius vaistus parduoti ne tik vaistinėse, bet ir kitose vietose, pavyzdžiui prekybos centruose, kitose mažmeninės prekybos vietose.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

UAB „Utenos Diena“,
Maironio g. 34, LT-28144, Utena.
Įm. kodas: 301537159
PVM k. LT100003891115

A.s.: LT535014500014000334
Utenos kredito unija

Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

utenosdiena.lt redakcijai rašykite adresu reklama@utenosdiena.lt

Visos teisės saugomos. © 2008 -  2019
UAB „Utenos diena“.
Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Utenos diena“ sutikimą.

test_gemius

LANKYTOJŲ STATISTIKA

Šiandien apsilankė:6321
Vakar apsilankė:8214
Šią savaitę apsilankė:63026
Šį mėnesį apsilankė:147825
Viso (nuo 2015-02-16):12499259
Šiuo metu naršo:
111
2020-02-16
MENŲ KALVĖ - Utenos regiono kūrėjai ir jų darbai!