Renovacija Utenoje: su stabtelėjimais, bet pirmyn
AktualijosRenovacija Utenoje: su stabtelėjimais, bet pirmyn
2018 lapkričio 19, Pirmadienis 09:26

Renovacija Utenoje: su stabtelėjimais, bet pirmyn

Renovacija Utenoje: su stabtelėjimais, bet pirmyn
 • Vytautas AUKŠTAITIS

Baigėsi šiltasis sezonas, kuris buvo tikrai labai palankus Daugiabučių namų atnaujinimo (modernizavimo) programą (toliau – Programa) įgyvendinantiems statybininkams, atvėso orai, prasidėjo šildymo sezonas, bet darbai prie renovuojamų daugiabučių vis dar vyksta. Taip pat vyksta pasiruošimo darbai naujam paraiškų teikimui – rengiami namo gyventojų susirinkimai, ruošiami investiciniai planai. Procesas nestovi vietoje, juda į priekį. Apie aktualiausias Programos naujienas bei tendencijas Utenos regione kalbėjomės su renovacijos specialistais.

Yra kliūčių

Utenos rajono savivaldybės administracijos Teritorijų planavimo ir statybos skyriaus specialistas Vytautas Nakas apgailestavo, kad, nepaisant tikrai palankaus šiltojo metų laiko, statybos darbai atnaujinamuose daugiabučiuose, deja, vyko ne taip sparčiai, kaip tikėtasi, todėl iki šių metų pabaigos tikrai ne visi namai bus pabaigti. Pasak pašnekovo, iš penkiolikos atnaujinamų daugiabučių trims namams buvo nutrauktos sutartys su rangovu, jiems per Centrinę perkančiąją organizaciją nupirkti nauji rangovai, bet renovacijos darbų kainos per pusantrų metų, kol buvo vilkinamas statybos procesas, pakilo, todėl šių daugiabučių atnaujinimas jų savininkams atsieis brangiau. Visa problema, anot V. Nako, kad statybų įmonės, turinčios vos kelis darbuotojus, prisiperka daugybę objektų, paskui ieško subrangovų, kuriuos ne visada pasiseka greitai rasti. Taip renovacijos atlikimo darbai yra atidėliojami, o gretimų namų gyventojai, pamatę blogus pavyzdžius, bijo pradėti daugiabučio atnaujinimą.
Visgi specialistas pasidžiaugė, kad šildymo sezonas visuose namuose buvo pradėtas laiku ir dabar teliko darbai, kuriuos galima atlikti ir jam prasidėjus.
Taip pat specialistas minėjo, kad kol kas stoja renovacijos procesas dvidešimt dviem daugiabučiams, kurių paraiškos jau buvo patvirtintos, darbai turėjo prasidėti šiemet, bet kol kas jiems neskirtas finansavimas. Nė vienas Lietuvos bankas, anot V. Nako, kol kas nevykdo finansavimo, tai atlieka tik viena finansinė agentūra, bet su šia agentūra, specialisto teigimu, kyla kitų problemų. Savivaldybės atstovas vardijo, kad iš 22 praėjusio kvietimo daugiabučių septyniems namams finansavimas yra derinamas su šia finansuojančia agentūra, o kiti – kol kas nežinomybėje.
Tiesa, V. Nakas pripažino, kad ketinančių dalyvauti Programoje vis tik atsiranda, nes žmonės supranta renovacijos būtinybę ir tai, jog anksčiau ją atlikus bus tik išlošta.

Procesas nestovi vietoje

Būsto energijos taupymo agentūros (toliau – BETA) specialistė Nijolė Genovaitė Graužinytė buvo kur kas optimistiškesnė, bet šiek tiek kritikos strėlių pažėrė Utenos butų ūkiui, administruojančiam renovacijos procesą Utenoje. Anot jos, administratorius galėtų suktis greičiau ir gauti finansavimą iš finansuojančios agentūros, o ne laukti, kol atsiras kita finansinė institucija, teikianti šiuos kreditus. Specialistė tvirtino, kad ši finansinė agentūra lėšų finansavimui turi pakankamai, galbūt tik kiek ilgiau užtrunka paraiškų tikrinimas, nei bendraujant su kitomis finansų įstaigomis, tačiau tai tikrai nėra stabdis renovacijos procesui.
Anot pašnekovės, iš šešiolikos šiuo metu renovuojamų daugiabučių iki metų pabaigos bus priduoti galbūt tik keturi namai, geriausiu atveju – septyni. Visų kitų užbaigimas dėl tos pačios priežasties – rangovų vilkinimo – persikels kitiems metams.
Užtat N. G. Graužinytė džiaugėsi, kad naujame paraiškų priėmime, prasidėsiančiame kitų metų sausio 1 dieną, ketina dalyvauti apie dešimt namų, šiuo metu intensyviai besirengiančių paraiškų teikimui. „Nors ankstesniame kvietime buvo patvirtintos dvidešimt dvi paraiškos daugiabučiams atnaujinti, dabar ketina dalyvauti tik dešimt namų, tikrai negalime sakyti, jog norinčiųjų dalyvauti Programoje gerokai sumažėjo, – aiškino specialistė. – Procesas vyksta, kvietimai skelbiami vienas po kito." Nors pašnekovė svarstė, ar nebus per didelė našta administratoriui toks didelis kiekis projektų vienu metu, bet čia pat pripažino, kad iš rangovų būna išreikalauta tikrai aukšta statybos darbų kokybė ir priekaištų įgyvendintiems projektams rasti tikrai sunku.

Susiję įrašai (pagal žymę)

 • Kartu su pagreitį įgaunančia daugiabučių renovacija savivaldybės investuoja į šilumos sistemų modernizavimą

  Per paskutinius kelerius metus Lietuvoje atnaujinta daugiau nei 2 300 daugiabučių. Skaičiuojama, kad pastate įdiegus visas reikalingas energinį efektyvumą didinančias priemones vidutiniškai suvartojama 50–60 proc. mažiau energijos. Miestuose, atnaujinusiuose didelę dalį savo daugiabučių, šilumos vartojimo pokytis jaučiasi ir viso miesto lygmeniu. Kokių iššūkių gali sukelti pastatų atnaujinimas ir kaip jų išvengti, pasakojo sparčiai renovaciją vykdančių rajonų atstovai.

 • Kaimynai renovacijos patirties sėmėsi Utenoje

  Spalio 15–16 dienomis svečiai iš Minsko, Gardino, Mogiliovo savivaldybių, komunalinių paslaugų įmonių atstovai domėjosi renovacijos procesu Lietuvoje. Delegacija iš Baltarusijos į Lietuvą atvyko pasisemti patirties, kaip išvystyti sėkmingą pastatų atnaujinimo programą. Daugiabučių namų atnaujinimo (modernizavimo) programa Lietuvoje įgyvendinama nuo 2004 metų, per šį laikotarpį sukauptas nemažas patirties bagažas, o išmoktomis pamokomis ir gerąja praktika noriai dalijamasi su kitomis šalimis.

 • Kokius darbus turėtų atlikti gyventojai prieš teikdami paraišką daugiabučio renovacijai?

  Įgyvendinant Daugiabučių namų atnaujinimo (modernizavimo) programą nuo 2013 m. atnaujinta beveik 2 300 daugiabučių pastatų. Renovacijos apimtys ir toliau didėja – Aplinkos ministerija dar kartą kviečia teikti paraiškas ir atnaujinti savo būstą. Į ką turėtų dėmesį atkreipti gyventojai, norintys renovuoti savo daugiabučius?

 • Prasidėjo dar vienas daugiabučių renovacijos etapas: bus skiriamas 150 mln. eurų biudžetas

  Aplinkos ministerija septintą kartą pakvietė gyventojus ir savivaldybes teikti paraiškas daugiabučiams namams renovuoti – Daugiabučių namų atnaujinimo (modernizavimo) programą administruojanti Būsto energijos taupymo agentūra (BETA) priims paraiškas iki 2020 m. sausio 31 d. Šiuo metu į daugiabučių modernizavimo programą yra investuota apie 700 mln. eurų.

 • Daugiabučių renovacijos procesas įsibėgėja – prasidės rangos darbų įgyvendinimas

  Būsto energijos taupymo agentūra (BETA) šią savaitę pradėjo valstybės paramos sutarčių pasirašymą daugiabučių atnaujinimo projektams. Tai antras daugiabučių atnaujinimo etapas, einantis po kvietimo teikti paraiškas. Įgyvendinant daugiabučių namų atnaujinimo programą nuo 2013 m. Lietuvoje iš viso atnaujinta 65 tūkst. butų – investicijos į šių namų atnaujinimą siekia daugiau nei 700 mln. eurų.

 • Daugiabučių gyventojai įvardijo, kas pagerintų gyvenimo kokybę

  Vis daugiau lietuvių svarbi ne tik jų individualaus gyvenamojo būsto kokybė, bet ir greta esanti aplinka: kiemas, gatvė, šalia esančios erdvės. Šiemet atlikta tyrimų bendrovės „Spinter tyrimai“ apklausa parodė, kad daugelio daugiabučių gyventojų gyvenimo kokybę pagerintų ne tik renovuotas daugiabutis, bet ir sutvarkyta asfalto danga kiemuose, tvarkingi šaligatviai bei padidinta automobilių stovėjimo aikštelė.

 • Startuoja dar vienas daugiabučių renovacijos etapas

  Šiomis dienomis jau startuoja dar vienas šalies daugiabučių renovacijos etapas, prasidėjęs Aplinkos ministerijos praėjusią vasarą paskelbtu kvietimu teikti paraiškas valstybės paramai pagal daugiabučių modernizavimo programą. Šią programą administruojanti Būsto energijos taupymo agentūra pradėjo pasirašinėti valstybės paramos sutartis konkretiems projektams įgyvendinti.

 • Švenčionių savivaldybė dalijasi gerosios kvartalinės renovacijos pavyzdžiais

  Visoje Lietuvoje pagreitį įgauna Daugiabučių namų atnaujinimo (modernizavimo) programos prioritetinė kryptis – kvartalinė renovacija. Jos tikslas – ne tik modernizuoti pavienius pastatus, bet ir įtraukti visą infrastruktūrą, esančią aplink. Vienus iš geriausių rezultatų šiuo metu demonstruoja Švenčionių savivaldybė, kuri prie renovuojamų kvartalų dar papildomai integruoja ir daugiau miesto infrastruktūros atnaujinimo projektų.

 • Kvartalinė renovacija – savivaldybių ir nacionalinio masto prioritetas

  Daugiabučių atnaujinimo (modernizavimo) programai pasiekiant vis daugiau Lietuvos savivaldybių, dažniau pradedama kalbėti apie kompleksinius atnaujinimo procesus – kvartalinę renovaciją, kurios metu įgyvendinamas ne tik namų, bet ir tokios infrastruktūros kaip šilumos mazgai, poilsio erdvės ar gatvių apšvietimas modernizavimas. Šiandien sėkmingam proceso įgyvendinimui labiausiai trūksta savivaldybių įsitraukimo.

 • Valstybinės prioritetas kompleksinei kvartalų renovacijai padeda kurti visapusiškai geresnę gyvenamą aplinką

  Pradėjus įgyvendinti daugiabučių modernizavomo programą, buvo svarstoma, ar nereikėtų daugiau dėmesio skirti ne pavienių, o kvartalų atnaujinimui. Šiandien kvartalinės renovacijos naudą vertina tiek gyventojai, tiek savivaldybės, kurios pačio prisideda prie šių projektų įgyvendinimo. Negana to, net 35 savivaldybės – daugiau nei pusė – yra pasirengusios kvartalų energinio efektyvumo didinimo programas.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

UAB „Utenos Diena“,
Maironio g. 34, LT-28144, Utena.
Įm. kodas: 301537159
PVM k. LT100003891115

A.s.: LT535014500014000334
Utenos kredito unija

Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

utenosdiena.lt redakcijai rašykite adresu reklama@utenosdiena.lt

Visos teisės saugomos. © 2008 -  2019
UAB „Utenos diena“.
Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Utenos diena“ sutikimą.

test_gemius

LANKYTOJŲ STATISTIKA

Šiandien apsilankė:987
Vakar apsilankė:11455
Šią savaitę apsilankė:65510
Šį mėnesį apsilankė:73300
Viso (nuo 2015-02-16):11835492
Šiuo metu naršo:
71
2019-12-07
MENŲ KALVĖ - Utenos regiono kūrėjai ir jų darbai!