AktualijosRenovuotas daugiabučio namo šilumos punktas užtikrina ženklius sutaupymus
2018 kovo 26, Pirmadienis 09:59

Renovuotas daugiabučio namo šilumos punktas užtikrina ženklius sutaupymus

Renovuotas daugiabučio namo šilumos punktas užtikrina ženklius sutaupymus
 • Vytautas AUKŠTAITIS

Kalbėdami apie renovaciją daugelis įsivaizduoja tik apšiltintas daugiabučio namo sienas, pakeistus senus langus ar duris. Ir tai – natūralu, nes kiekvienam yra matoma. Tačiau vienas svarbiausių sėkmingos renovacijos aspektų yra šilumos punkto atnaujinimas.

Šilumos tiekimo efektyvinimas
Pasak Lietuvos šilumos tiekėjų (CŠT) asociacijos prezidento Vytauto Stasiūno, nuo 1996 metų įmonės savo veiklos efektyvumą didina keliais būdais. Buvo sumažintos lyginamosios pirminio kuro sąnaudos ir šiluma pradėta gaminti efektyviau. Šiuo metu sutaupymai per metus visiems Lietuvos vartotojams siekia apie 32 mln. eurų. „Sumažinus vidutinius šilumos technologinius nuostolius tinkluose, kitaip sakant, pagerėjus vamzdynų kokybei, yra sutaupoma apie 89 mln. eurų per metus", – sakė V. Stasiūnas. Jo teigimu, dar vienas svarbus veiksnys, lėmęs net 159 mln. eurų sutaupymų kasmet, yra šilumos gamyboje perėjimas nuo brangių gamtinių dujų prie vietinio 3–4 kartus pigesnio biokuro. Reikia nepamiršti ir šilumos punktų modernizavimo, kai seni elevatoriniai yra keičiami į automatinius nepriklausomo pajungimo šilumos punktus. Tai leidžia per metus sutaupyti dar 43 mln. eurų. Prie mažesnių kainų gyventojams prisideda ir didėjantys renovacijos tempai. „Programa skatina gyventojus šiltinti daugiabučius namus, modernizuoti šilumos punktus ir taip mažinti šilumos vartojimą", – sakė CŠT vadovas.

Lietuvoje dar prieš keletą metų dominavusias dujas šilumai ir karštam vandeniui ruošti šiuo metu pakeitė biokuras ir sudaro apie 69 proc. Atskiruose miestuose kuro struktūra yra skirtinga. Šiuo metu čia išsiskiria Utenos miestas, gaminantis pigiausią šilumos energiją visoje Lietuvoje. Vasario mėnesį 1 kWh su PVM uteniškiams kainavo 4,39 euro, kai molėtiškiams 5,38 euro, zarasiškiams, rokiškėnams, kupiškėnams („Panevėžio energija") – 5,77 euro, visaginiečiams – 5,58 euro, anykštėnams – 6,77 euro, ignaliniečiams – 6,79 euro.

Šildymo sistemų tyrimai
Atlikus daugiabučių namų renovaciją kai kuriuose iš jų buvo pastebėti nesklandumai, susiję su šilumos punkto atnaujinimu. Todėl 2015–2017 metais siekiant išsiaiškinti, dėl ko kai kuriuose daugiabučiuose ne visi butai šilo vienodai arba radiatoriuose atsirado pašalinių garsų, buvo atliktas tyrimas. „Renovavome daugiau nei 600 daugiabučių namų šilumos punktų ir nors tik apie 20 iš jų atsirado nedidelių nesklandumų, mes jautėme pareigą išsiaiškinti, dėl ko taip įvyko ir kaip tai sutvarkyti", – sakė vienos iš įmonių gamintojų šildymo sistemų inžinierius-konsultantas Justas Rutkauskas. Jo teigimu, taip pat svarbu išsiaiškinus priežastis užkirsti kelią jų pasikartojimui. Tyrimo rezultatai atskleidė, kad, atrodytų, nedidelės investicinio projekto rengėjo padarytos klaidos vėliau lemia šildymo sistemos nesklandumus, bene pagrindinė jų – oras šildymo sistemoje. Žinoma, prie kokybiško plano parengimo ir poreikių bei priemonių tikslaus išsiaiškinimo ir perteikimo gyventojams prisideda ir administratorius ar bendrija. „Mūsų rekomendacija labai paprasta – įsigilinti į kiekvieną projektą labai atidžiai ir parengti visus investicinius projektus kuo kokybiškiau", – sakė inžinierius-konsultantas. Pasak jo, būna, kad, atrodytų, nedideli dalykai lemia problemas vėliau, kaip antai neįrengti du nedideli kraneliai. Jie reikalingi specialiai įrangai pajungti, kuri nuorina viso namo šildymo sistemą ir jokio triukšmo radiatoriuose nebelieka. Kitais atvejais būna ir perteklinių dalykų, kurių visai nereikia, o gyventojai turi už juos sumokėti.

Kokybiškas investicinis planas užtikrina sėkmingą renovaciją.

Autoriaus nuotr.

 

Finansuojama iš Europos regioninės plėtros fondo

Susiję įrašai (pagal žymę)

 • Renovuojamo daugiabučio spalva – miesto įvaizdžio dalis

  Vis daugiau pagal Daugiabučių namų atnaujinimo (modernizavimo) programą (toliau – Programa) renovuojant daugiabučius miesto kvartalai spalvinasi naujomis, šviežiomis spalvomis. Kad neiškristų iš konteksto, spalvas parenka ne tik inžinieriai, rengiantys techninį projektą, jos derinamos ir su miesto įvaizdžiu. Taigi, projektų rengėjai ir renovacijos proceso administratoriai bendradarbiauja ir su savivaldybių atstovais, o spalvinė gama numatoma ilgalaikiuose strateginiuose miesto įvaizdžio planuose.

 • Reali daugiabučio renovacija – Vaižganto g. 8, Utenoje

  Praktiškai visuose miestuose pagal Daugiabučių namų atnaujinimo (modernizavimo) programą (Programa) atnaujinama vis daugiau namų. Rezultatai akivaizdūs: sumažėjusios kainos už šildymą ir karšto vandens paruošimą, pagerėjusios gyventojų gyvenimo sąlygos, namai vizualiai pasikeitę ir traukiantys praeivių akį. Vienas svarbiausių sėkmingos Programos rodiklių – pakitusi žmonių nuomonė apie renovaciją. Daugelis apklaustųjų Utenoje džiaugėsi gaunama nauda. Tačiau svarstantiems apie savo daugiabučio renovaciją iškyla daug klausimų, kaip ir nuo ko viską pradėti. Todėl pristatome realų pavyzdį, kaip bus modernizuotas daugiabutis namas Vaižganto g. 8, Utenoje.

 • Valstybės paramos sutarčių pasirašymas – žalia šviesa tolesniam renovacijos vykdymui

  VšĮ Būsto energijos taupymo agentūra (toliau – BETA), baigusi vertinti pagal paskutinį aplinkos ministro kvietimą daugiabučiams namams atnaujinti gautas paraiškas, pradeda valstybės paramos teikimo sutarčių pasirašymą. Sutartys išsiųstos renovuojamų daugiabučių namų administratoriams, kurie per 30 dienų turės jas pasirašyti. Pasirašius sutartis administratoriai galės pradėti tolimesnius veiksmus projektams įgyvendinti – finansuotojų paiešką, projektavimo darbų bei rangos darbų pirkimą ir t. t. Tai – naujovė, kuri atsirado tik vykdant paskutinį kvietimą, nes anksčiau projektas ir rangos darbai paprastai būdavo perkami kartu.

 • Kainynas padės susidėlioti renovacijos išlaidas ir darbus

  Kalbėti apie pinigus visada įdomu. Iš tiesų, daugelį besirengiančiųjų renovuoti būstą neramina išlaidos, kurių gali prireikti norint atnaujinti (modernizuoti) daugiabutį namą. Susiskaičiuoti investicijų poreikį padeda pastatų atnaujinimo (modernizavimo) darbų skaičiuojamųjų kainų rekomendacijos. Pristatome šį leidinį ir aiškinamės, kokie pokyčiai jame atsispindi, lyginant su ankstesniu, bei kokias kainų tendencijas galima prognozuoti ateityje.

 • Renovacija šiais metais – tikslai ir iššūkiai

  Daugiabučių namų atnaujinimo (modernizavimo) programa (toliau – Programa) nežada mažinti tempų. Atnaujinus beveik 2 000 namų patirties įgavo daugiabučių namų administratoriai, projektuotojai bei rangovai. Kokybės priežiūros, viešųjų pirkimų bei kiti procesai nuolat tobulinami, gyventojų pasitikėjimas renovacija nuolatos auga ir tai užtikrina stabilų visos Programos įgyvendinimą.

 • Renovacijos naujienos – daugiausia daugiabučių bus atnaujinama kvartalais

  Paraiškų teikimas pagal Daugiabučių namų atnaujinimo (modernizavimo) programą baigėsi šių metų vasario 1 dieną. VšĮ Būsto energijos taupymo agentūra (BETA) jau baigė vertinti visas pateiktas paraiškas ir paskelbė rezultatus, kiek ir kuriuose miestuose bus renovuojama daugiabučių.

 • Renovacijos naujienos – projektavimo ir rangos darbai bus perkami atskirai

  Ir anksčiau projektavimo bei rangos darbus daugiabučių namų administratoriai ir namų bendrijos galėjo pirkti atskirai, tačiau tai buvo daugiau pavieniai atvejai. 2017 metais paskelbus naują kvietimą teikti paraiškas pagal Daugiabučių namų atnaujinimo (modernizavimo) programą projektavimo paslaugos ir rangos darbai turi būti perkami atskirai.

 • Renovacijos kokybė: ką turi žinoti gyventojai?

  Pirmaisiais renovacijos metais apie daugiabučių namų atnaujinimo (modernizavimo) kokybę buvo įvairiausių nuomonių. Vieniems gyventojams su rangovais didelių nesklandumų nekildavo, o kiti nuolatos linksniuodavo vienus ar kitus trūkumus. Dabar daug kas pasikeitė. Aiškiau reglamentuotos naudotinos kokybiškos medžiagos, atliekamų darbų technologijos bei techniniai projektai. Rangovai ir renovacijos užsakovai įgijo daugiau patirties, o modernizaciją prižiūri VšĮ Būsto energijos taupymo agentūra (BETA) bei Valstybinė teritorijų planavimo ir statybos inspekcija prie LR aplinkos ministerijos (VTPSI).

 • Paraiškų teikimas renovacijai Utenos regione iki paskutinės minutės

  Vasario 1 d. baigėsi paraiškų teikimas pagal Daugiabučių namų atnaujinimo (modernizavimo) programą. Tris mėnesius trukusiam kvietimui įgyvendinti numatyta bendrų investicijų apie 150 mln. eurų (valstybės parama – 50 mln. eurų), taigi bus renovuota apie 500 daugiabučių. Apie renovaciją pagal naująjį kvietimą kalbėjomės su VšĮ Būsto energijos taupymo agentūros specialiste Regina Šilinskiene.

 • Renovacijos penkmetis! Kaip keitėsi skaičiai, kokybė ir gyventojų pasitikėjimas

  2013 metais Lietuvos Respublikos Vyriausybė vienu iš strateginių tikslų išsikėlė renovacijos masto didinimą. Dabartinė Vyriausybė Daugiabučių namų atnaujinimo (modernizavimo) programą (toliau – Programa) taip pat mato kaip prioritetinę. Renovacijos tempai matomi kiekviename mieste, darbų kokybė itin pagerėjusi, o gyventojų atsiliepimai apie renovaciją teigiami.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

UAB „Utenos Diena“,
Maironio g. 34, LT-28144, Utena.
Įm. kodas: 301537159
PVM k. LT100003891115

A.s.: LT535014500014000334
Utenos kredito unija

Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

utenosdiena.lt redakcijai rašykite adresu reklama@utenosdiena.lt

Visos teisės saugomos. © 2008 -  2018 UAB „Utenos diena“.
Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Utenos diena“ sutikimą.

LANKYTOJŲ STATISTIKA

Šiandien apsilankė:663
Vakar apsilankė:13001
Šią savaitę apsilankė:13664
Šį mėnesį apsilankė:196022
Viso (nuo 2015-02-16):8283673
Šiuo metu naršo:
107
2018-05-22
MENŲ KALVĖ - Utenos regiono kūrėjai ir jų darbai!