AktualijosRenovacijos kokybė: ką turi žinoti gyventojai?
2018 vasario 26, Pirmadienis 08:28

Renovacijos kokybė: ką turi žinoti gyventojai?

Renovacijos kokybė: ką turi žinoti gyventojai?
 • Vytautas AUKŠTAITIS

Pirmaisiais renovacijos metais apie daugiabučių namų atnaujinimo (modernizavimo) kokybę buvo įvairiausių nuomonių. Vieniems gyventojams su rangovais didelių nesklandumų nekildavo, o kiti nuolatos linksniuodavo vienus ar kitus trūkumus. Dabar daug kas pasikeitė. Aiškiau reglamentuotos naudotinos kokybiškos medžiagos, atliekamų darbų technologijos bei techniniai projektai. Rangovai ir renovacijos užsakovai įgijo daugiau patirties, o modernizaciją prižiūri VšĮ Būsto energijos taupymo agentūra (BETA) bei Valstybinė teritorijų planavimo ir statybos inspekcija prie LR aplinkos ministerijos (VTPSI).

Renovacijos darbų priežiūra
Renovacijos kokybės užtikrinimas prasideda nuo kokybiško techninio projekto paruošimo. Tuo, kad visi daugiabučio namo renovacijos darbai būtų atlikti kokybiškai, rūpinasi administratorius, BETA, VTPSI ir techninis prižiūrėtojas. Jį, kvalifikuotą specialistą, viešųjų pirkimų būdu samdo namo administratorius. Techninis prižiūrėtojas daugiausia laiko praleidžia objekte ir stebi, ar laikomasi technologinių procesų sekos, ar naudojamos tik kokybiškos ir sertifikuotos medžiagos. „Esant reikalui techninis prižiūrėtojas paaiškina statybininkams, kaip atlikti vienus ar kitus sudėtingesnius darbus", – sakė BETA specialistė Regina Šilinskienė. Jos teigimu, labai svarbūs yra ir aktyvūs gyventojai, kurie, pastebėję vienus ar kitus nekokybiškai atliekamus darbus, praneša administratoriui arba techniniam prižiūrėtojui. Apskritai taisytinų, nekokybiškai atliktų darbų vis mažėja ir tai galima tiesiogiai sieti su visų susijusių su renovacija didėjančia patirtimi bei kompetencijomis. Darbų rangovai atlikdami jau kelinto ar keliolikto namo renovaciją žino, ką ir kaip reikia daryti ir kad namas bus priduotas tik tuomet, kada visi darbai bus atlikti kokybiškai. Techniniai prižiūrėtojai žino dažniausiai daromas klaidas ir gali tam užkirsti kelią, o namo administratorius – kaip bendrauti su visais renovacijos dalyviais, kad gyventojai gautų patį geriausią rezultatą už mažiausią kainą.

Garantija
Pasak BETA specialistės, visiems statybos darbams yra numatytos garantijos, kurios aptariamos pasirašant rangos sutartį tarp statybų rangovo ir namo administratoriaus. „Dažniausiai po renovacijos statybos darbams yra suteikiama penkerių metų, o paslėptiems darbams – 10 metų garantija", – sakė R. Šilinskienė. Jos teigimu, statybos darbais vadinami visi matomi darbai, t. y. lauko sienų tinkas arba ventiliuojamų fasadų plokštės, balkonų apdaila ir kt. Paslėptais darbais vadinami visi akimi nematomi, tačiau labai svarbūs darbai: polistireno klijavimas prie sienos, stogo parapetų pakėlimas, pamatų apšiltinimas ir t. t. „Tyčia paslėptiems darbams suteikiama net 20 metų garantija", – sakė UAB Utenos butų ūkio direktoriaus pavaduotojas Bronius Šaukeckas. Jo teigimu, garantiniai terminai gali būti ir ilgesni, tačiau tuomet didėja ir renovacijos kai na, nes rangovas priima ilgesnius įsipareigojimus.

Jeigu po daugiabučio namo atnaujinimo praėjus keliems metams gyventojai pastebi atsiradusį broką, jie privalo kreiptis į namo administratorių. „Administratorius, įvertinęs, ar gyventojų skundas yra pagrįstas, sudaro komisiją, kurioje dalyvauja rangovų atstovas, ir priima sprendimus, per kiek laiko ir kaip turi būti ištaisyti trūkumai", – sakė UAB Utenos butų ūkio direktoriaus pavaduotojas. Jo teigimu, nepagrįstų gyventojų skundų Utenoje nepasitaikė, o į pateiktus buvo nedelsiant reaguota ir defektai ištaisyti.

Autoriaus nuotr.

 

Finansuojama iš Europos regioninės plėtros fondo

Susiję įrašai (pagal žymę)

 • Renovuojamo daugiabučio spalva – miesto įvaizdžio dalis

  Vis daugiau pagal Daugiabučių namų atnaujinimo (modernizavimo) programą (toliau – Programa) renovuojant daugiabučius miesto kvartalai spalvinasi naujomis, šviežiomis spalvomis. Kad neiškristų iš konteksto, spalvas parenka ne tik inžinieriai, rengiantys techninį projektą, jos derinamos ir su miesto įvaizdžiu. Taigi, projektų rengėjai ir renovacijos proceso administratoriai bendradarbiauja ir su savivaldybių atstovais, o spalvinė gama numatoma ilgalaikiuose strateginiuose miesto įvaizdžio planuose.

 • Reali daugiabučio renovacija – Vaižganto g. 8, Utenoje

  Praktiškai visuose miestuose pagal Daugiabučių namų atnaujinimo (modernizavimo) programą (Programa) atnaujinama vis daugiau namų. Rezultatai akivaizdūs: sumažėjusios kainos už šildymą ir karšto vandens paruošimą, pagerėjusios gyventojų gyvenimo sąlygos, namai vizualiai pasikeitę ir traukiantys praeivių akį. Vienas svarbiausių sėkmingos Programos rodiklių – pakitusi žmonių nuomonė apie renovaciją. Daugelis apklaustųjų Utenoje džiaugėsi gaunama nauda. Tačiau svarstantiems apie savo daugiabučio renovaciją iškyla daug klausimų, kaip ir nuo ko viską pradėti. Todėl pristatome realų pavyzdį, kaip bus modernizuotas daugiabutis namas Vaižganto g. 8, Utenoje.

 • Valstybės paramos sutarčių pasirašymas – žalia šviesa tolesniam renovacijos vykdymui

  VšĮ Būsto energijos taupymo agentūra (toliau – BETA), baigusi vertinti pagal paskutinį aplinkos ministro kvietimą daugiabučiams namams atnaujinti gautas paraiškas, pradeda valstybės paramos teikimo sutarčių pasirašymą. Sutartys išsiųstos renovuojamų daugiabučių namų administratoriams, kurie per 30 dienų turės jas pasirašyti. Pasirašius sutartis administratoriai galės pradėti tolimesnius veiksmus projektams įgyvendinti – finansuotojų paiešką, projektavimo darbų bei rangos darbų pirkimą ir t. t. Tai – naujovė, kuri atsirado tik vykdant paskutinį kvietimą, nes anksčiau projektas ir rangos darbai paprastai būdavo perkami kartu.

 • Kainynas padės susidėlioti renovacijos išlaidas ir darbus

  Kalbėti apie pinigus visada įdomu. Iš tiesų, daugelį besirengiančiųjų renovuoti būstą neramina išlaidos, kurių gali prireikti norint atnaujinti (modernizuoti) daugiabutį namą. Susiskaičiuoti investicijų poreikį padeda pastatų atnaujinimo (modernizavimo) darbų skaičiuojamųjų kainų rekomendacijos. Pristatome šį leidinį ir aiškinamės, kokie pokyčiai jame atsispindi, lyginant su ankstesniu, bei kokias kainų tendencijas galima prognozuoti ateityje.

 • Renovacija šiais metais – tikslai ir iššūkiai

  Daugiabučių namų atnaujinimo (modernizavimo) programa (toliau – Programa) nežada mažinti tempų. Atnaujinus beveik 2 000 namų patirties įgavo daugiabučių namų administratoriai, projektuotojai bei rangovai. Kokybės priežiūros, viešųjų pirkimų bei kiti procesai nuolat tobulinami, gyventojų pasitikėjimas renovacija nuolatos auga ir tai užtikrina stabilų visos Programos įgyvendinimą.

 • Renovacijos naujienos – daugiausia daugiabučių bus atnaujinama kvartalais

  Paraiškų teikimas pagal Daugiabučių namų atnaujinimo (modernizavimo) programą baigėsi šių metų vasario 1 dieną. VšĮ Būsto energijos taupymo agentūra (BETA) jau baigė vertinti visas pateiktas paraiškas ir paskelbė rezultatus, kiek ir kuriuose miestuose bus renovuojama daugiabučių.

 • Renovuotas daugiabučio namo šilumos punktas užtikrina ženklius sutaupymus

  Kalbėdami apie renovaciją daugelis įsivaizduoja tik apšiltintas daugiabučio namo sienas, pakeistus senus langus ar duris. Ir tai – natūralu, nes kiekvienam yra matoma. Tačiau vienas svarbiausių sėkmingos renovacijos aspektų yra šilumos punkto atnaujinimas.

 • Renovacijos naujienos – projektavimo ir rangos darbai bus perkami atskirai

  Ir anksčiau projektavimo bei rangos darbus daugiabučių namų administratoriai ir namų bendrijos galėjo pirkti atskirai, tačiau tai buvo daugiau pavieniai atvejai. 2017 metais paskelbus naują kvietimą teikti paraiškas pagal Daugiabučių namų atnaujinimo (modernizavimo) programą projektavimo paslaugos ir rangos darbai turi būti perkami atskirai.

 • Paraiškų teikimas renovacijai Utenos regione iki paskutinės minutės

  Vasario 1 d. baigėsi paraiškų teikimas pagal Daugiabučių namų atnaujinimo (modernizavimo) programą. Tris mėnesius trukusiam kvietimui įgyvendinti numatyta bendrų investicijų apie 150 mln. eurų (valstybės parama – 50 mln. eurų), taigi bus renovuota apie 500 daugiabučių. Apie renovaciją pagal naująjį kvietimą kalbėjomės su VšĮ Būsto energijos taupymo agentūros specialiste Regina Šilinskiene.

 • Renovacijos penkmetis! Kaip keitėsi skaičiai, kokybė ir gyventojų pasitikėjimas

  2013 metais Lietuvos Respublikos Vyriausybė vienu iš strateginių tikslų išsikėlė renovacijos masto didinimą. Dabartinė Vyriausybė Daugiabučių namų atnaujinimo (modernizavimo) programą (toliau – Programa) taip pat mato kaip prioritetinę. Renovacijos tempai matomi kiekviename mieste, darbų kokybė itin pagerėjusi, o gyventojų atsiliepimai apie renovaciją teigiami.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

UAB „Utenos Diena“,
Maironio g. 34, LT-28144, Utena.
Įm. kodas: 301537159
PVM k. LT100003891115

A.s.: LT535014500014000334
Utenos kredito unija

Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

utenosdiena.lt redakcijai rašykite adresu reklama@utenosdiena.lt

Visos teisės saugomos. © 2008 -  2018 UAB „Utenos diena“.
Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Utenos diena“ sutikimą.

LANKYTOJŲ STATISTIKA

Šiandien apsilankė:670
Vakar apsilankė:13001
Šią savaitę apsilankė:13671
Šį mėnesį apsilankė:196029
Viso (nuo 2015-02-16):8283680
Šiuo metu naršo:
98
2018-05-22
MENŲ KALVĖ - Utenos regiono kūrėjai ir jų darbai!