AktualijosParaiškų teikimas renovacijai Utenos regione iki paskutinės minutės
2018 vasario 12, Pirmadienis 10:26

Paraiškų teikimas renovacijai Utenos regione iki paskutinės minutės

Paraiškų teikimas renovacijai Utenos regione iki paskutinės minutės

Vasario 1 d. baigėsi paraiškų teikimas pagal Daugiabučių namų atnaujinimo (modernizavimo) programą. Tris mėnesius trukusiam kvietimui įgyvendinti numatyta bendrų investicijų apie 150 mln. eurų (valstybės parama – 50 mln. eurų), taigi bus renovuota apie 500 daugiabučių. Apie renovaciją pagal naująjį kvietimą kalbėjomės su VšĮ Būsto energijos taupymo agentūros specialiste Regina Šilinskiene.

Kiek paraiškų buvo sulaukta Utenos regione?
Utenos regionas išlieka tarp aktyviausiai besidominčių daugiabučių namų atnaujinimu (modernizavimu). Kai tik buvo paskelbtas kvietimas, mes apklausėme daugiabučių namų administratorius, kiek galime sulaukti paraiškų daugiabučiams namams renovuoti. Nors ir jautėme žmonių susidomėjimą modernizacija, iš viso buvo planuota, kad regione bus pateikta iki 30 paraiškų, o Utenoje – iki 10. Tačiau kvietimo metu gautos paraiškos pranoko visus lūkesčius. Iš viso yra pateiktos 57 paraiškos. Iš jų Utenoje – 22, Zarasuose – 5, Molėtuose – 9, Anykščiuose – 11, Kupiškyje – 2, Rokiškyje – 8 paraiškos. Reikia akcentuoti, kad Ignalina paraiškų nepateikė dėl to, kad jau visas miestas renovuotas. O pagal paraiškų skaičių išsiskyrė Utena, taigi jau artimiausiu metu dar daugiau daugiabučių namų bus atnaujinta.

Kuo skyrėsi kvietimas nuo ankstesnių? Ar jis buvo sudėtingesnis?
Šis kvietimas skyrėsi nuo ankstesnių tuo, kad nebeliko kvotų kiekvienam miestui atskirai. Visi miestai, tarp jų ir Utena, paraiškas teikė kartu.

Pasikeitimų išties buvo. Nemenku iššūkiu tapo nauji reikalavimai namų administratoriams. Jie turėjo pateikti jau gyventojų patvirtintus investicinius planus, o iš patirties žinoma, kad su gyventojais dėl modernizacijos reikia susitikti ne vieną kartą, kol gaunamas galutinis pritarimas, ir tai užtrunka. Anksčiau investicinį projektą pirmiausia patvirtindavo BETA. Tuomet jis būdavo teikiamas tvirtinti daugiabučių namų būstų savininkams. Tačiau gyventojai ne visada pritardavo projektui, nors finansavimas ir būdavo numatytas. Tad kiti namai prarasdavo galimybę greičiau atlikti modernizaciją. Dabar tokių situacijų bus išvengta. Nes namas, kurio paraiška paruošta tinkamai, bus tikrai įtrauktas į Daugiabučių namų atnaujinimo (modernizavimo) programą arba bent eilę. Naujajam šaukimui paraiškas norėję teikti gyventojai jau iš anksto turėjo būti apsisprendę dėl renovacijos.

Ar administratoriams užteko laiko pateikti paraiškas?
Atrodo, laiko buvo daug – paraiškų teikimui trys mėnesiai, tačiau norint suspėti investicijų planą reikėjo įsigyti iki Naujųjų metų. Iki termino pabaigos likus dviem dienoms, ant mūsų stalų nebuvo nė vienos paraiškos. Visos jos renovacijai Utenos regione buvo pateiktos paskutinėmis dienomis. Administratoriai išties intensyviai dirbo iki pat paskutinės minutės, rengė gyventojų balsavimus raštu, organizavo susirinkimus.

Kokią paramą valstybė skiria programai įgyvendinti?
Šio etapo metu gyventojams suteikiama 30 proc. valstybės parama energiją taupančioms priemonėms. Nors parama truputį mažėjo, dabar numatoma 100 proc. (vietoj buvusių 50 proc.) kompensuoti projekto parengimo, ekspertizės, įgyvendinimo administravimo ir statybos techninės priežiūros išlaidas. Visiems gyventojams, gaunantiems kompensacijas už šildymą, – sąlygos nesikeičia, kol parama gaunama, jiems valstybė kompensuoja visą modernizacijos kainą. Naujovė ta, kad daugiabučiame name įrengus atskirą ar modernizavus esamą neautomatizuotą šilumos punktą gyventojams valstybė papildomai kompensuos dar 10 proc. išlaidų.

Kas bus daroma, jei paraiškų BETA sulauks daugiau, nei buvo planuota?
Jei paraiškų bus gauta daugiau, nei numatyta atnaujinti namų, pastatai bus atrinkti pagal numatytus kriterijus, tarp kurių – energijos sutaupymas, šiltnamio efektą sukeliančių dujų emisijos rodikliai. Bus atsižvelgta ir į pastato plotą bei kvartalo intensyvumą – prioritetas teikiamas didesniems, o kvartalo energinio efektyvumo didinimo atrankos kriterijų balai sumuojami ir reitinguojami bendro balo mažėjimo tvarka, pirmumą teikiant aukštesnį balą surinkusioms Kvartalų didinimo programoms. Sureitingavus visas paraiškas bus sudarytas finansuojamų projektų sąrašas, į kurį nepateksiančius numatoma įtraukti į rezervinį sąrašą, sudarant sąlygas įgyvendinti kitais metais. Ar konkretus namas bus renovuotas, paaiškės suskaičiavus visas pateiktas paraiškas bei jas įvertinus ir tai bus paskelbta artimiausiu metu. Su atrinktais renovacijai pastatais BETA pasirašys projekto įgyvendinimo sutartis. Jomis bus įsipareigota skirti paramą, lengvatinę paskolą namo renovacijai, numatyti būstų savininkų įsipareigojimai.

Dėkoju už pokalbį.
Kalbėjosi Vytautas AUKŠTAITIS

Autoriaus nuotr.

 

 

Finansuojama iš Europos regioninės plėtros fondo

 

Susiję įrašai (pagal žymę)

 • Renovacijos penkmetis! Kaip keitėsi skaičiai, kokybė ir gyventojų pasitikėjimas

  2013 metais Lietuvos Respublikos Vyriausybė vienu iš strateginių tikslų išsikėlė renovacijos masto didinimą. Dabartinė Vyriausybė Daugiabučių namų atnaujinimo (modernizavimo) programą (toliau – Programa) taip pat mato kaip prioritetinę. Renovacijos tempai matomi kiekviename mieste, darbų kokybė itin pagerėjusi, o gyventojų atsiliepimai apie renovaciją teigiami.

 • Sėkminga renovacija neatsiejama nuo kokybiškos priežiūros

  Namo statyba prasideda nuo jo projekto paruošimo ir suderinimo su prižiūrinčiomis institucijomis. Viskas taip pat ir su daugiabučių namų renovacija. Per namo administratoriaus organizuotą susirinkimą gyventojams pritarus ruošiamas namo investicinis planas (IP), kuriame preliminariai apskaičiuojami medžiagų bei darbų kiekiai ir renovacijos kaina. IP rengėjai planus ruošia bendradarbiaudami su daugiabučių namų administratoriais, atsižvelgdami į gyventojų poreikius bei pastabas. Kaip žinoti, ar IP paruoštas kokybiškai? Apie tai kalbėjomės su jų ruošimą prižiūrinčios VšĮ Būsto energijos taupymo agentūros (BETA) Projektų įgyvendinimo kokybės priežiūros skyriaus vedėju Edvardu Petrausku.

 • Daugiabučių renovavimo lyderis – Zarasų rajonas

  Būsto energijos taupymo agentūros, administruojančios daugiabučių namų atnaujinimo programą, duomenimis, šiuo metu šalyje renovuojami 483 seni daugiabučiai. Daugiausia – didžiuosiuose šalies miestuose. Vilniuje atnaujinami 52 daugiabučiai, Klaipėdoje – 40, Kaune – 36.

 • Renovacijos procesų tobulinimas ir naujovės

  Lietuvos miestai ir miesteliai vis gražėja, atnaujintų (modernizuotų) daugiabučių vis daugėja, o tokių namų gyventojai pasakoja apie mažas sumas, kurias išleidžia už šildymą. Tačiau visai kitokia dar nerenovuotų namų gyventojų situacija. Daugeliu atvejų pasireiškia sveikas pavydas bei noras sekti kaimynų pėdomis. Norint tai daryti visų pirma reikia išsiaiškinti, kuriuo keliu teks eiti. Neseniai atsirado tam tikrų pasikeitimų ir naujovių, susijusių su investicijų planų (IP) rengimu. Apie pasikeitimus ir naujoves kalbėjome su Aplinkos ministerijos Statybos ir teritorijų planavimo departamento Būsto skyriaus vedėju Ramūnu Šveikausku.

 • Renovacija Molėtuose: beveik pusė miesto modernizuota

  Daugiabučių namų atnaujinimo (modernizavimo) programos įgyvendinimas Utenos regione išsiskiria visoje Lietuvoje tuo, kad čia labai intensyviai renovuojami daugiabučiai namai. Prie to gerokai prisideda ir Molėtai, kur ypač didelis savivaldybės dėmesys, renovaciją administruojančių institucijų darbas ir gyventojų pasitikėjimas lemia, kad jau netrukus bus atnaujinta pusė miesto. Ir čia Molėtai nesustoja – planuoja renovuoti dar daugiau namų.

 • Renovacijos naujienos Utenoje – planuojamas pirmasis inovatyvus daugiabutis

  Daugiabučiai namai, statyti iki 1993 m. pagal tuo metu galiojusius statybos arba kitus techninius normatyvus, buvo statomi neskaičiuojant, kiek jie suvartos šilumos energijos, nebuvo siekiama užtikrinti mažiausių įmanomų šilumos nuostolių. Tokie namai dabar atitinka E, F, kartais tik G (mažiausią įmanomą) energinio naudingumo klasę. Ši klasė parodo, kiek namas yra neefektyvus. Todėl pagal Daugiabučių namų atnaujinimo (modernizavimo) programą (toliau – Programa) sėkmingai įgyvendinta daugiabučio renovacija laikoma tada, kai namas po renovacijos pasiekia C arba aukštesnę energinę klasę. Utenos regione visi renovuoti daugiabučiai atitinka C arba B klasę, tačiau Taikos g. 27 namo gyventojai Utenoje bus pirmieji, kurie po modernizacijos gaus A klasės sertifikatus.

 • Neįtikėtinas renovacijos proveržis Zarasuose

  Daugiabučių renovacija yra vienas iš šios Vyriausybės prioritetų. Atnaujinti daugiabučiai ne tik puošia miestą, suteikia patogesnes gyvenimo sąlygas gyventojams, bet ir prisideda prie šiltnamio efekto mažinimo. Tačiau yra miestų, kurie į renovaciją žiūri skeptiškai, o štai kiti – su didžiuliu entuziazmu. Šį kartą – apie proveržį Zarasuose, kur jau netrukus bus renovuota beveik pusė visų miesto daugiabučių.

 • Renovacijos pliusai – mažesnės sąskaitos už šildymą

  Daugiabučių namų atnaujinimo (modernizavimo) programa įgauna pagreitį. Kuo daugiau žmonių įsitikina jos teikiama nauda, tuo daugiau informacijos perduoda kaimynams, kurie taip pat pasiryžta renovacijai. Niekas neįtikina taip, kaip skaičiai popieriuje, t. y. sąskaitos prieš ir po renovacijos, arba vienas šalia kito esančių daugiabučių šilumos ir karšto vandens sunaudojimų skirtumai.

 • Naujas kvietimas renovacijai – kvotų nebelieka

  Daugiabučių namų renovacija Lietuvoje įgyja vis didesnį pagreitį. Pirmaisiais metais buvusį nepasitikėjimą ir neaiškumą keičia sėkmės istorijos. Kaimynai, gyvenantys jau renovuotuose daugiabučiuose, dalijasi savo patirtimi su dar nerenovuotų namų gyventojais. Pastarieji teiraujasi VšĮ Būsto energijos taupymo agentūros (BETA) specialistų, daugiabučių administratorių apie galimybes ir sąlygas. Lietuvos Respublikos aplinkos ministerija paskelbė naują, jau ketvirtą kvietimą teikti paraiškas rengti ir įgyvendinti naujus daugiabučių namų modernizacijos projektus. Pagal šį kvietimą Lietuvoje planuojama renovuoti apie 500 daugiabučių. Ko galima tikėtis Utenos regionui,pasakojo BETA specialistė Nijolė Genovaitė Graužinytė.

 • Naujas kvietimas daugiabučiams namams renovuoti

  Per pirmus kvietimus Lietuvoje jau yra renovuota apie 1 800 daugiabučių, daugiau nei 450 daugiabučių nupirkti rangos darbai ir netrukus prie jų atsiras pastoliai, dar per 600 daugiabučių namų gyventojai pritarė investiciniams planams. Skaičiai išties nemaži, tačiau, siekdama įgyvendinti sėkmingai įsibėgėjusį daugiabučių namų renovacijos procesą, Lietuvos Respublikos aplinkos ministerija paskelbė kvietimą teikti paraiškas rengti ir įgyvendinti naujus daugiabučių namų atnaujinimo projektus. Pagal Vyriausybės patvirtintą Daugiabučių namų atnaujinimo (modernizavimo) programą skirta 150 mln. eurų bendroms investicijoms.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

UAB „Utenos Diena“,
Maironio g. 34, LT-28144, Utena.
Įm. kodas: 301537159
PVM k. LT100003891115

A.s.: LT535014500014000334
Utenos kredito unija

Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

utenosdiena.lt redakcijai rašykite adresu reklama@utenosdiena.lt

Visos teisės saugomos. © 2008 -  2018 UAB „Utenos diena“.
Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Utenos diena“ sutikimą.

LANKYTOJŲ STATISTIKA

Šiandien apsilankė:333
Vakar apsilankė:5931
Šią savaitę apsilankė:45226
Šį mėnesį apsilankė:172627
Viso (nuo 2015-02-16):7537025
Šiuo metu naršo:
29
2018-02-25