AktualijosParaiškų teikimas renovacijai Utenos regione iki paskutinės minutės
2018 vasario 12, Pirmadienis 10:26

Paraiškų teikimas renovacijai Utenos regione iki paskutinės minutės

Paraiškų teikimas renovacijai Utenos regione iki paskutinės minutės

Vasario 1 d. baigėsi paraiškų teikimas pagal Daugiabučių namų atnaujinimo (modernizavimo) programą. Tris mėnesius trukusiam kvietimui įgyvendinti numatyta bendrų investicijų apie 150 mln. eurų (valstybės parama – 50 mln. eurų), taigi bus renovuota apie 500 daugiabučių. Apie renovaciją pagal naująjį kvietimą kalbėjomės su VšĮ Būsto energijos taupymo agentūros specialiste Regina Šilinskiene.

Kiek paraiškų buvo sulaukta Utenos regione?
Utenos regionas išlieka tarp aktyviausiai besidominčių daugiabučių namų atnaujinimu (modernizavimu). Kai tik buvo paskelbtas kvietimas, mes apklausėme daugiabučių namų administratorius, kiek galime sulaukti paraiškų daugiabučiams namams renovuoti. Nors ir jautėme žmonių susidomėjimą modernizacija, iš viso buvo planuota, kad regione bus pateikta iki 30 paraiškų, o Utenoje – iki 10. Tačiau kvietimo metu gautos paraiškos pranoko visus lūkesčius. Iš viso yra pateiktos 57 paraiškos. Iš jų Utenoje – 22, Zarasuose – 5, Molėtuose – 9, Anykščiuose – 11, Kupiškyje – 2, Rokiškyje – 8 paraiškos. Reikia akcentuoti, kad Ignalina paraiškų nepateikė dėl to, kad jau visas miestas renovuotas. O pagal paraiškų skaičių išsiskyrė Utena, taigi jau artimiausiu metu dar daugiau daugiabučių namų bus atnaujinta.

Kuo skyrėsi kvietimas nuo ankstesnių? Ar jis buvo sudėtingesnis?
Šis kvietimas skyrėsi nuo ankstesnių tuo, kad nebeliko kvotų kiekvienam miestui atskirai. Visi miestai, tarp jų ir Utena, paraiškas teikė kartu.

Pasikeitimų išties buvo. Nemenku iššūkiu tapo nauji reikalavimai namų administratoriams. Jie turėjo pateikti jau gyventojų patvirtintus investicinius planus, o iš patirties žinoma, kad su gyventojais dėl modernizacijos reikia susitikti ne vieną kartą, kol gaunamas galutinis pritarimas, ir tai užtrunka. Anksčiau investicinį projektą pirmiausia patvirtindavo BETA. Tuomet jis būdavo teikiamas tvirtinti daugiabučių namų būstų savininkams. Tačiau gyventojai ne visada pritardavo projektui, nors finansavimas ir būdavo numatytas. Tad kiti namai prarasdavo galimybę greičiau atlikti modernizaciją. Dabar tokių situacijų bus išvengta. Nes namas, kurio paraiška paruošta tinkamai, bus tikrai įtrauktas į Daugiabučių namų atnaujinimo (modernizavimo) programą arba bent eilę. Naujajam šaukimui paraiškas norėję teikti gyventojai jau iš anksto turėjo būti apsisprendę dėl renovacijos.

Ar administratoriams užteko laiko pateikti paraiškas?
Atrodo, laiko buvo daug – paraiškų teikimui trys mėnesiai, tačiau norint suspėti investicijų planą reikėjo įsigyti iki Naujųjų metų. Iki termino pabaigos likus dviem dienoms, ant mūsų stalų nebuvo nė vienos paraiškos. Visos jos renovacijai Utenos regione buvo pateiktos paskutinėmis dienomis. Administratoriai išties intensyviai dirbo iki pat paskutinės minutės, rengė gyventojų balsavimus raštu, organizavo susirinkimus.

Kokią paramą valstybė skiria programai įgyvendinti?
Šio etapo metu gyventojams suteikiama 30 proc. valstybės parama energiją taupančioms priemonėms. Nors parama truputį mažėjo, dabar numatoma 100 proc. (vietoj buvusių 50 proc.) kompensuoti projekto parengimo, ekspertizės, įgyvendinimo administravimo ir statybos techninės priežiūros išlaidas. Visiems gyventojams, gaunantiems kompensacijas už šildymą, – sąlygos nesikeičia, kol parama gaunama, jiems valstybė kompensuoja visą modernizacijos kainą. Naujovė ta, kad daugiabučiame name įrengus atskirą ar modernizavus esamą neautomatizuotą šilumos punktą gyventojams valstybė papildomai kompensuos dar 10 proc. išlaidų.

Kas bus daroma, jei paraiškų BETA sulauks daugiau, nei buvo planuota?
Jei paraiškų bus gauta daugiau, nei numatyta atnaujinti namų, pastatai bus atrinkti pagal numatytus kriterijus, tarp kurių – energijos sutaupymas, šiltnamio efektą sukeliančių dujų emisijos rodikliai. Bus atsižvelgta ir į pastato plotą bei kvartalo intensyvumą – prioritetas teikiamas didesniems, o kvartalo energinio efektyvumo didinimo atrankos kriterijų balai sumuojami ir reitinguojami bendro balo mažėjimo tvarka, pirmumą teikiant aukštesnį balą surinkusioms Kvartalų didinimo programoms. Sureitingavus visas paraiškas bus sudarytas finansuojamų projektų sąrašas, į kurį nepateksiančius numatoma įtraukti į rezervinį sąrašą, sudarant sąlygas įgyvendinti kitais metais. Ar konkretus namas bus renovuotas, paaiškės suskaičiavus visas pateiktas paraiškas bei jas įvertinus ir tai bus paskelbta artimiausiu metu. Su atrinktais renovacijai pastatais BETA pasirašys projekto įgyvendinimo sutartis. Jomis bus įsipareigota skirti paramą, lengvatinę paskolą namo renovacijai, numatyti būstų savininkų įsipareigojimai.

Dėkoju už pokalbį.
Kalbėjosi Vytautas AUKŠTAITIS

Autoriaus nuotr.

 

 

Finansuojama iš Europos regioninės plėtros fondo

 

Susiję įrašai (pagal žymę)

 • Renovuojamo daugiabučio spalva – miesto įvaizdžio dalis

  Vis daugiau pagal Daugiabučių namų atnaujinimo (modernizavimo) programą (toliau – Programa) renovuojant daugiabučius miesto kvartalai spalvinasi naujomis, šviežiomis spalvomis. Kad neiškristų iš konteksto, spalvas parenka ne tik inžinieriai, rengiantys techninį projektą, jos derinamos ir su miesto įvaizdžiu. Taigi, projektų rengėjai ir renovacijos proceso administratoriai bendradarbiauja ir su savivaldybių atstovais, o spalvinė gama numatoma ilgalaikiuose strateginiuose miesto įvaizdžio planuose.

 • Reali daugiabučio renovacija – Vaižganto g. 8, Utenoje

  Praktiškai visuose miestuose pagal Daugiabučių namų atnaujinimo (modernizavimo) programą (Programa) atnaujinama vis daugiau namų. Rezultatai akivaizdūs: sumažėjusios kainos už šildymą ir karšto vandens paruošimą, pagerėjusios gyventojų gyvenimo sąlygos, namai vizualiai pasikeitę ir traukiantys praeivių akį. Vienas svarbiausių sėkmingos Programos rodiklių – pakitusi žmonių nuomonė apie renovaciją. Daugelis apklaustųjų Utenoje džiaugėsi gaunama nauda. Tačiau svarstantiems apie savo daugiabučio renovaciją iškyla daug klausimų, kaip ir nuo ko viską pradėti. Todėl pristatome realų pavyzdį, kaip bus modernizuotas daugiabutis namas Vaižganto g. 8, Utenoje.

 • Valstybės paramos sutarčių pasirašymas – žalia šviesa tolesniam renovacijos vykdymui

  VšĮ Būsto energijos taupymo agentūra (toliau – BETA), baigusi vertinti pagal paskutinį aplinkos ministro kvietimą daugiabučiams namams atnaujinti gautas paraiškas, pradeda valstybės paramos teikimo sutarčių pasirašymą. Sutartys išsiųstos renovuojamų daugiabučių namų administratoriams, kurie per 30 dienų turės jas pasirašyti. Pasirašius sutartis administratoriai galės pradėti tolimesnius veiksmus projektams įgyvendinti – finansuotojų paiešką, projektavimo darbų bei rangos darbų pirkimą ir t. t. Tai – naujovė, kuri atsirado tik vykdant paskutinį kvietimą, nes anksčiau projektas ir rangos darbai paprastai būdavo perkami kartu.

 • Kainynas padės susidėlioti renovacijos išlaidas ir darbus

  Kalbėti apie pinigus visada įdomu. Iš tiesų, daugelį besirengiančiųjų renovuoti būstą neramina išlaidos, kurių gali prireikti norint atnaujinti (modernizuoti) daugiabutį namą. Susiskaičiuoti investicijų poreikį padeda pastatų atnaujinimo (modernizavimo) darbų skaičiuojamųjų kainų rekomendacijos. Pristatome šį leidinį ir aiškinamės, kokie pokyčiai jame atsispindi, lyginant su ankstesniu, bei kokias kainų tendencijas galima prognozuoti ateityje.

 • Renovacija šiais metais – tikslai ir iššūkiai

  Daugiabučių namų atnaujinimo (modernizavimo) programa (toliau – Programa) nežada mažinti tempų. Atnaujinus beveik 2 000 namų patirties įgavo daugiabučių namų administratoriai, projektuotojai bei rangovai. Kokybės priežiūros, viešųjų pirkimų bei kiti procesai nuolat tobulinami, gyventojų pasitikėjimas renovacija nuolatos auga ir tai užtikrina stabilų visos Programos įgyvendinimą.

 • Renovacijos naujienos – daugiausia daugiabučių bus atnaujinama kvartalais

  Paraiškų teikimas pagal Daugiabučių namų atnaujinimo (modernizavimo) programą baigėsi šių metų vasario 1 dieną. VšĮ Būsto energijos taupymo agentūra (BETA) jau baigė vertinti visas pateiktas paraiškas ir paskelbė rezultatus, kiek ir kuriuose miestuose bus renovuojama daugiabučių.

 • Renovuotas daugiabučio namo šilumos punktas užtikrina ženklius sutaupymus

  Kalbėdami apie renovaciją daugelis įsivaizduoja tik apšiltintas daugiabučio namo sienas, pakeistus senus langus ar duris. Ir tai – natūralu, nes kiekvienam yra matoma. Tačiau vienas svarbiausių sėkmingos renovacijos aspektų yra šilumos punkto atnaujinimas.

 • Renovacijos naujienos – projektavimo ir rangos darbai bus perkami atskirai

  Ir anksčiau projektavimo bei rangos darbus daugiabučių namų administratoriai ir namų bendrijos galėjo pirkti atskirai, tačiau tai buvo daugiau pavieniai atvejai. 2017 metais paskelbus naują kvietimą teikti paraiškas pagal Daugiabučių namų atnaujinimo (modernizavimo) programą projektavimo paslaugos ir rangos darbai turi būti perkami atskirai.

 • Renovacijos kokybė: ką turi žinoti gyventojai?

  Pirmaisiais renovacijos metais apie daugiabučių namų atnaujinimo (modernizavimo) kokybę buvo įvairiausių nuomonių. Vieniems gyventojams su rangovais didelių nesklandumų nekildavo, o kiti nuolatos linksniuodavo vienus ar kitus trūkumus. Dabar daug kas pasikeitė. Aiškiau reglamentuotos naudotinos kokybiškos medžiagos, atliekamų darbų technologijos bei techniniai projektai. Rangovai ir renovacijos užsakovai įgijo daugiau patirties, o modernizaciją prižiūri VšĮ Būsto energijos taupymo agentūra (BETA) bei Valstybinė teritorijų planavimo ir statybos inspekcija prie LR aplinkos ministerijos (VTPSI).

 • Renovacijos penkmetis! Kaip keitėsi skaičiai, kokybė ir gyventojų pasitikėjimas

  2013 metais Lietuvos Respublikos Vyriausybė vienu iš strateginių tikslų išsikėlė renovacijos masto didinimą. Dabartinė Vyriausybė Daugiabučių namų atnaujinimo (modernizavimo) programą (toliau – Programa) taip pat mato kaip prioritetinę. Renovacijos tempai matomi kiekviename mieste, darbų kokybė itin pagerėjusi, o gyventojų atsiliepimai apie renovaciją teigiami.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

UAB „Utenos Diena“,
Maironio g. 34, LT-28144, Utena.
Įm. kodas: 301537159
PVM k. LT100003891115

A.s.: LT535014500014000334
Utenos kredito unija

Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

utenosdiena.lt redakcijai rašykite adresu reklama@utenosdiena.lt

Visos teisės saugomos. © 2008 -  2018 UAB „Utenos diena“.
Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Utenos diena“ sutikimą.

LANKYTOJŲ STATISTIKA

Šiandien apsilankė:1272
Vakar apsilankė:13001
Šią savaitę apsilankė:14273
Šį mėnesį apsilankė:196631
Viso (nuo 2015-02-16):8284282
Šiuo metu naršo:
114
2018-05-22
MENŲ KALVĖ - Utenos regiono kūrėjai ir jų darbai!