AktualijosRenovacijos penkmetis! Kaip keitėsi skaičiai, kokybė ir gyventojų pasitikėjimas
2018 vasario 05, Pirmadienis 09:17

Renovacijos penkmetis! Kaip keitėsi skaičiai, kokybė ir gyventojų pasitikėjimas

Renovacijos penkmetis! Kaip keitėsi skaičiai, kokybė ir gyventojų pasitikėjimas
 • Vytautas AUKŠTAITIS

2013 metais Lietuvos Respublikos Vyriausybė vienu iš strateginių tikslų išsikėlė renovacijos masto didinimą. Dabartinė Vyriausybė Daugiabučių namų atnaujinimo (modernizavimo) programą (toliau – Programa) taip pat mato kaip prioritetinę. Renovacijos tempai matomi kiekviename mieste, darbų kokybė itin pagerėjusi, o gyventojų atsiliepimai apie renovaciją teigiami.

Renovacijos skaičiai
Per paskutinius penkerius metus Programa pasiekė akivaizdų progresą. Tai rodo ne tik gerokai išaugusios renovacijos apimtys, bet ir pasikeitęs visuomenės požiūris į renovaciją. Nuo 2013 metų jau yra atnaujinta beveik 2 000 daugiabučių namų, o juose gyvena apie 55 tūkst. šeimų. „Daugiabučiai atnaujinami beveik visuose Lietuvos miestuose. Tokiu būdu gyventojai mato ir patys gali įvertinti, ką reiškia modernizuotas namas“, – sakė VšĮ Būsto energijos taupymo agentūros (BETA) direktorius Valius Serbenta. Jo teigimu, renovacijos lyderiai yra didieji Lietuvos miestai. Vilniuje jau atnaujinti 163 namai, Kaune – 157, Klaipėdoje – 117. Natūralu, kad didžiausias modernizuotų daugiabučių namų kiekis yra didžiuosiuose Lietuvos miestuose. Reikia įvertinti, kad bendras šių trijų miestų pastatų skaičius sudaro apie pusę visų atnaujintinų pastatų visoje Lietuvoje.

Iš mažesnių savivaldybių Programos skaičiais gali pasidžiaugti Druskininkai, kur jau atnaujinti 83 namai. Jonavoje – 65, Palangoje – 59 namai. „Renovacijos lyderė nuo pirmų metų, žinoma, yra Ignalinos savivaldybė, kur baigiami atnaujinti visi daugiabučiai“, – akcentavo V. Serbenta. Jo teigimu, tikimasi, kad iki šių metų vidurio Ignalinoje neliks nė vieno neatnaujinto namo.

Gyventojų nuomonė ir kokybės užtikrinimas
„2011 metais atlikome visuomenės nuomonės tyrimą. Tokiu Programos proveržiu tikėjo tik šiek tiek daugiau kaip 5 proc. gyventojų", – prisiminė BETA direktorius. V. Serbentos teigimu, sėkmingas darbas davė savo vaisių ir praėjusių metų pabaigoje atliktas visuomenės nuomonės tyrimas parodė, kad Programą palaikė jau daugiau kaip 50 proc. gyventojų. Skaičiai išties džiugina, ir vis daugiau Lietuvos žmonių įsitikina modernizacijos nauda.

Didelis dėmesys yra skiriamas modernizacijos kokybei užtikrinti. Galima atnaujinti 10 daugiabučių labai kokybiškai, tačiau mažai kas apie tai kalbės, ir užtenka vos viename name rangovams suklysti – apie tai žino visas miestas. „Kiekvienais metais BETA specialistai apsilanko daugiau kaip po 1 000 kartų ten, kur vyksta renovacijos darbai. Šie apsilankymai prisideda prie geresnių kokybinių rezultatų. Praėjusiais metais pažeidimų, vadinamojo broko, tarp atliktų darbų, kurie lemtų energinio efektyvumo rezultatus, nebuvo nustatyta", – sakė V. Serbenta. Be to, anot jo, buvo pakeistas įstatymas, kuriame įdėta keletas priemonių, kad darbų kokybę būtų galima pagerinti. Tai konkrečiai apibrėžtos administratorių ir investicinių planų rengėjų pareigos, taip pat techninių prižiūrėtojų atsakomybė. Žinoma, ir organizacijos, kurios dalyvauja renovacijos procese, įgauna daugiau patirties ir žinių dėl vykdomų mokymų, seminarų bei kitų kvalifikaciją keliančių priemonių. Galima sakyti, kad su kiekvienais metais kokybė vis gerėja ir nusiskundimų vis mažiau. „Apskritai kalbant – priežiūrai ir kokybės užtikrinimui ribų nėra ir tobulėti bei pasitempti visuomet įmanoma“, – sakė BETA vadovas.

Nuo 2013 metų modernizuojant daugiabučius buvo investuota daugiau nei 500 mln. eurų ir net šiuo metu yra atnaujinama daugiau kaip 500 pastatų. Pagal pasirašytas sutartis į jų atnaujinimą investuojama dar 130 mln. eurų. Taigi, per pastaruosius kelerius metus į daugiabučių namų renovaciją investuota maždaug apie 650 mln. eurų. BETA duomenimis, renovacijos procese dalyvauja beveik 300 rangovinių, inžinerinių, techninę priežiūrą atliekančių įmonių. Sukuriamos darbo vietos, mažinamas nedarbas, kas daro didelę įtaką šalies ekonomikai, darbo rinkai ir t. t.

Autoriaus nuotr.

 

 

Finansuojama iš Europos regioninės plėtros fondo

Susiję įrašai (pagal žymę)

 • Renovuojamo daugiabučio spalva – miesto įvaizdžio dalis

  Vis daugiau pagal Daugiabučių namų atnaujinimo (modernizavimo) programą (toliau – Programa) renovuojant daugiabučius miesto kvartalai spalvinasi naujomis, šviežiomis spalvomis. Kad neiškristų iš konteksto, spalvas parenka ne tik inžinieriai, rengiantys techninį projektą, jos derinamos ir su miesto įvaizdžiu. Taigi, projektų rengėjai ir renovacijos proceso administratoriai bendradarbiauja ir su savivaldybių atstovais, o spalvinė gama numatoma ilgalaikiuose strateginiuose miesto įvaizdžio planuose.

 • Reali daugiabučio renovacija – Vaižganto g. 8, Utenoje

  Praktiškai visuose miestuose pagal Daugiabučių namų atnaujinimo (modernizavimo) programą (Programa) atnaujinama vis daugiau namų. Rezultatai akivaizdūs: sumažėjusios kainos už šildymą ir karšto vandens paruošimą, pagerėjusios gyventojų gyvenimo sąlygos, namai vizualiai pasikeitę ir traukiantys praeivių akį. Vienas svarbiausių sėkmingos Programos rodiklių – pakitusi žmonių nuomonė apie renovaciją. Daugelis apklaustųjų Utenoje džiaugėsi gaunama nauda. Tačiau svarstantiems apie savo daugiabučio renovaciją iškyla daug klausimų, kaip ir nuo ko viską pradėti. Todėl pristatome realų pavyzdį, kaip bus modernizuotas daugiabutis namas Vaižganto g. 8, Utenoje.

 • Valstybės paramos sutarčių pasirašymas – žalia šviesa tolesniam renovacijos vykdymui

  VšĮ Būsto energijos taupymo agentūra (toliau – BETA), baigusi vertinti pagal paskutinį aplinkos ministro kvietimą daugiabučiams namams atnaujinti gautas paraiškas, pradeda valstybės paramos teikimo sutarčių pasirašymą. Sutartys išsiųstos renovuojamų daugiabučių namų administratoriams, kurie per 30 dienų turės jas pasirašyti. Pasirašius sutartis administratoriai galės pradėti tolimesnius veiksmus projektams įgyvendinti – finansuotojų paiešką, projektavimo darbų bei rangos darbų pirkimą ir t. t. Tai – naujovė, kuri atsirado tik vykdant paskutinį kvietimą, nes anksčiau projektas ir rangos darbai paprastai būdavo perkami kartu.

 • Kainynas padės susidėlioti renovacijos išlaidas ir darbus

  Kalbėti apie pinigus visada įdomu. Iš tiesų, daugelį besirengiančiųjų renovuoti būstą neramina išlaidos, kurių gali prireikti norint atnaujinti (modernizuoti) daugiabutį namą. Susiskaičiuoti investicijų poreikį padeda pastatų atnaujinimo (modernizavimo) darbų skaičiuojamųjų kainų rekomendacijos. Pristatome šį leidinį ir aiškinamės, kokie pokyčiai jame atsispindi, lyginant su ankstesniu, bei kokias kainų tendencijas galima prognozuoti ateityje.

 • Renovacija šiais metais – tikslai ir iššūkiai

  Daugiabučių namų atnaujinimo (modernizavimo) programa (toliau – Programa) nežada mažinti tempų. Atnaujinus beveik 2 000 namų patirties įgavo daugiabučių namų administratoriai, projektuotojai bei rangovai. Kokybės priežiūros, viešųjų pirkimų bei kiti procesai nuolat tobulinami, gyventojų pasitikėjimas renovacija nuolatos auga ir tai užtikrina stabilų visos Programos įgyvendinimą.

 • Renovacijos naujienos – daugiausia daugiabučių bus atnaujinama kvartalais

  Paraiškų teikimas pagal Daugiabučių namų atnaujinimo (modernizavimo) programą baigėsi šių metų vasario 1 dieną. VšĮ Būsto energijos taupymo agentūra (BETA) jau baigė vertinti visas pateiktas paraiškas ir paskelbė rezultatus, kiek ir kuriuose miestuose bus renovuojama daugiabučių.

 • Renovuotas daugiabučio namo šilumos punktas užtikrina ženklius sutaupymus

  Kalbėdami apie renovaciją daugelis įsivaizduoja tik apšiltintas daugiabučio namo sienas, pakeistus senus langus ar duris. Ir tai – natūralu, nes kiekvienam yra matoma. Tačiau vienas svarbiausių sėkmingos renovacijos aspektų yra šilumos punkto atnaujinimas.

 • Renovacijos naujienos – projektavimo ir rangos darbai bus perkami atskirai

  Ir anksčiau projektavimo bei rangos darbus daugiabučių namų administratoriai ir namų bendrijos galėjo pirkti atskirai, tačiau tai buvo daugiau pavieniai atvejai. 2017 metais paskelbus naują kvietimą teikti paraiškas pagal Daugiabučių namų atnaujinimo (modernizavimo) programą projektavimo paslaugos ir rangos darbai turi būti perkami atskirai.

 • Renovacijos kokybė: ką turi žinoti gyventojai?

  Pirmaisiais renovacijos metais apie daugiabučių namų atnaujinimo (modernizavimo) kokybę buvo įvairiausių nuomonių. Vieniems gyventojams su rangovais didelių nesklandumų nekildavo, o kiti nuolatos linksniuodavo vienus ar kitus trūkumus. Dabar daug kas pasikeitė. Aiškiau reglamentuotos naudotinos kokybiškos medžiagos, atliekamų darbų technologijos bei techniniai projektai. Rangovai ir renovacijos užsakovai įgijo daugiau patirties, o modernizaciją prižiūri VšĮ Būsto energijos taupymo agentūra (BETA) bei Valstybinė teritorijų planavimo ir statybos inspekcija prie LR aplinkos ministerijos (VTPSI).

 • Paraiškų teikimas renovacijai Utenos regione iki paskutinės minutės

  Vasario 1 d. baigėsi paraiškų teikimas pagal Daugiabučių namų atnaujinimo (modernizavimo) programą. Tris mėnesius trukusiam kvietimui įgyvendinti numatyta bendrų investicijų apie 150 mln. eurų (valstybės parama – 50 mln. eurų), taigi bus renovuota apie 500 daugiabučių. Apie renovaciją pagal naująjį kvietimą kalbėjomės su VšĮ Būsto energijos taupymo agentūros specialiste Regina Šilinskiene.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

UAB „Utenos Diena“,
Maironio g. 34, LT-28144, Utena.
Įm. kodas: 301537159
PVM k. LT100003891115

A.s.: LT535014500014000334
Utenos kredito unija

Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

utenosdiena.lt redakcijai rašykite adresu reklama@utenosdiena.lt

Visos teisės saugomos. © 2008 -  2018 UAB „Utenos diena“.
Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Utenos diena“ sutikimą.

LANKYTOJŲ STATISTIKA

Šiandien apsilankė:1271
Vakar apsilankė:13001
Šią savaitę apsilankė:14272
Šį mėnesį apsilankė:196630
Viso (nuo 2015-02-16):8284281
Šiuo metu naršo:
114
2018-05-22
MENŲ KALVĖ - Utenos regiono kūrėjai ir jų darbai!