AktualijosSėkminga renovacija neatsiejama nuo kokybiškos priežiūros
2018 sausio 29, Pirmadienis 10:52

Sėkminga renovacija neatsiejama nuo kokybiškos priežiūros

Sėkminga renovacija neatsiejama nuo kokybiškos priežiūros

Namo statyba prasideda nuo jo projekto paruošimo ir suderinimo su prižiūrinčiomis institucijomis. Viskas taip pat ir su daugiabučių namų renovacija. Per namo administratoriaus organizuotą susirinkimą gyventojams pritarus ruošiamas namo investicinis planas (IP), kuriame preliminariai apskaičiuojami medžiagų bei darbų kiekiai ir renovacijos kaina. IP rengėjai planus ruošia bendradarbiaudami su daugiabučių namų administratoriais, atsižvelgdami į gyventojų poreikius bei pastabas. Kaip žinoti, ar IP paruoštas kokybiškai? Apie tai kalbėjomės su jų ruošimą prižiūrinčios VšĮ Būsto energijos taupymo agentūros (BETA) Projektų įgyvendinimo kokybės priežiūros skyriaus vedėju Edvardu Petrausku.

Kokios BETA funkcijos IP rengimo procese?
IP ruošia tik kvalifikuoti ir atestuoti specialistai. Jie (IP) privalo būti parengti pagal aplinkos ministro įsakymu patvirtintą IP rengimo tvarkos aprašą. Po plano paruošimo ir gyventojų pritarimo tolesniems renovacijos etapams jis teikiamas BETA. Agentūra, derindama IP, visų pirma tikrina, ar jie yra parengti vadovaujantis galiojančiais teisės aktais. Pirmiausia – ar jis parengtas pagal naująjį IP rengimo tvarkos aprašą, ar atitinka Daugiabučių namų atnaujinimo (modernizavimo) programos ir valstybės
paramos teikimo taisyklių nuostatas.

Kaip vyksta pats plano patikrinimas?
Tikrinant IP yra pildoma pažyma, kurioje yra apie 40 įvairių klausimų. Jie visi yra labai svarbūs ir jei bent vienas neatitinka reikalavimų, tuomet visas IP neatitinka aprašo ir yra grąžinamas taisyti. BETA specialistai parengtus IP ne tik tikrina pagal norminius aktus, bet ir įvertina, ar darbų įkainiai yra realūs. Juos IP rengėjas turi pagrįsti. Tai galima padaryti remiantis „Sistelos“ kainynu arba vadovaujantis rinkos analize.

Ar BETA tik tikrina, ar ir konsultuoja IP rengėjus?
IP rengimo procese BETA prisiima ir kitas funkcijas, ne tik tikrinimo. Mūsų specialistai konsultuoja IP rengėjus, kadangi planų rengimo aprašai dažnai keisdavosi. Aplinkos ministerijos nuomone, pastaruoju metu norminiai aktai, susiję su Daugiabučių namų atnaujinimo (modernizavimo) programa, turėtų būti ilgalaikiai ir nekeičiami kelis kartus per metus.

Dar viena funkcija, kurią atlieka BETA – kontroliniai vertinimai, arba, kitaip sakant, – pavienių IP ekspertizė. Tikrinant planų skaičiavimus ypač žiūrima, ar tikrai tinkamai suskaičiuotos darbų apimtys (kiekiai). Nuokrypis leidžiamas iki 10 proc.

Kokie atliktų patikrų rezultatai?
Mes siekiame, kad būtų patikrinti skirtingų tiekėjų parengti IP. Pernai ekspertavome keliasdešimt tokių planų. Rezultatai rodo, kad apskritai IP kokybė yra gera. Nepaisant to, planuose klaidų dar kartais pasitaiko. Tačiau yra dalykų, už kuriuos derindama tuos planus BETA atsakyti negali. BETA specialistai nevažiuoja permatuoti kiekvieną daugiabutį ir sužiūrėti, ar viskas surašyta tinkamai – išorinės atitvaros: sienos, stogo, langų ar tikrai toks skaičius įrašytas. Tai jau yra IP rengėjo atsakomybė. BETA taip pat negali būti atsakinga ir už IP rengėjo parinktas priemones. Rengėjas pats atsakingai turi parinkti daugiabučiui namui reikalingas priemones, kad gautų siektiną rezultatą – tokius sutaupymus, pagal kuriuos projektas būtų įgyvendintas sėkmingai.

Dėkoju už pokalbį.
Kalbėjosi Vytautas AUKŠTAITIS

Asociatyvi nuotr.

 

Finansuojama iš Europos regioninės plėtros fondo

 

Susiję įrašai (pagal žymę)

 • Renovuojamo daugiabučio spalva – miesto įvaizdžio dalis

  Vis daugiau pagal Daugiabučių namų atnaujinimo (modernizavimo) programą (toliau – Programa) renovuojant daugiabučius miesto kvartalai spalvinasi naujomis, šviežiomis spalvomis. Kad neiškristų iš konteksto, spalvas parenka ne tik inžinieriai, rengiantys techninį projektą, jos derinamos ir su miesto įvaizdžiu. Taigi, projektų rengėjai ir renovacijos proceso administratoriai bendradarbiauja ir su savivaldybių atstovais, o spalvinė gama numatoma ilgalaikiuose strateginiuose miesto įvaizdžio planuose.

 • Reali daugiabučio renovacija – Vaižganto g. 8, Utenoje

  Praktiškai visuose miestuose pagal Daugiabučių namų atnaujinimo (modernizavimo) programą (Programa) atnaujinama vis daugiau namų. Rezultatai akivaizdūs: sumažėjusios kainos už šildymą ir karšto vandens paruošimą, pagerėjusios gyventojų gyvenimo sąlygos, namai vizualiai pasikeitę ir traukiantys praeivių akį. Vienas svarbiausių sėkmingos Programos rodiklių – pakitusi žmonių nuomonė apie renovaciją. Daugelis apklaustųjų Utenoje džiaugėsi gaunama nauda. Tačiau svarstantiems apie savo daugiabučio renovaciją iškyla daug klausimų, kaip ir nuo ko viską pradėti. Todėl pristatome realų pavyzdį, kaip bus modernizuotas daugiabutis namas Vaižganto g. 8, Utenoje.

 • Valstybės paramos sutarčių pasirašymas – žalia šviesa tolesniam renovacijos vykdymui

  VšĮ Būsto energijos taupymo agentūra (toliau – BETA), baigusi vertinti pagal paskutinį aplinkos ministro kvietimą daugiabučiams namams atnaujinti gautas paraiškas, pradeda valstybės paramos teikimo sutarčių pasirašymą. Sutartys išsiųstos renovuojamų daugiabučių namų administratoriams, kurie per 30 dienų turės jas pasirašyti. Pasirašius sutartis administratoriai galės pradėti tolimesnius veiksmus projektams įgyvendinti – finansuotojų paiešką, projektavimo darbų bei rangos darbų pirkimą ir t. t. Tai – naujovė, kuri atsirado tik vykdant paskutinį kvietimą, nes anksčiau projektas ir rangos darbai paprastai būdavo perkami kartu.

 • Kainynas padės susidėlioti renovacijos išlaidas ir darbus

  Kalbėti apie pinigus visada įdomu. Iš tiesų, daugelį besirengiančiųjų renovuoti būstą neramina išlaidos, kurių gali prireikti norint atnaujinti (modernizuoti) daugiabutį namą. Susiskaičiuoti investicijų poreikį padeda pastatų atnaujinimo (modernizavimo) darbų skaičiuojamųjų kainų rekomendacijos. Pristatome šį leidinį ir aiškinamės, kokie pokyčiai jame atsispindi, lyginant su ankstesniu, bei kokias kainų tendencijas galima prognozuoti ateityje.

 • Renovacija šiais metais – tikslai ir iššūkiai

  Daugiabučių namų atnaujinimo (modernizavimo) programa (toliau – Programa) nežada mažinti tempų. Atnaujinus beveik 2 000 namų patirties įgavo daugiabučių namų administratoriai, projektuotojai bei rangovai. Kokybės priežiūros, viešųjų pirkimų bei kiti procesai nuolat tobulinami, gyventojų pasitikėjimas renovacija nuolatos auga ir tai užtikrina stabilų visos Programos įgyvendinimą.

 • Renovacijos naujienos – daugiausia daugiabučių bus atnaujinama kvartalais

  Paraiškų teikimas pagal Daugiabučių namų atnaujinimo (modernizavimo) programą baigėsi šių metų vasario 1 dieną. VšĮ Būsto energijos taupymo agentūra (BETA) jau baigė vertinti visas pateiktas paraiškas ir paskelbė rezultatus, kiek ir kuriuose miestuose bus renovuojama daugiabučių.

 • Renovuotas daugiabučio namo šilumos punktas užtikrina ženklius sutaupymus

  Kalbėdami apie renovaciją daugelis įsivaizduoja tik apšiltintas daugiabučio namo sienas, pakeistus senus langus ar duris. Ir tai – natūralu, nes kiekvienam yra matoma. Tačiau vienas svarbiausių sėkmingos renovacijos aspektų yra šilumos punkto atnaujinimas.

 • Renovacijos naujienos – projektavimo ir rangos darbai bus perkami atskirai

  Ir anksčiau projektavimo bei rangos darbus daugiabučių namų administratoriai ir namų bendrijos galėjo pirkti atskirai, tačiau tai buvo daugiau pavieniai atvejai. 2017 metais paskelbus naują kvietimą teikti paraiškas pagal Daugiabučių namų atnaujinimo (modernizavimo) programą projektavimo paslaugos ir rangos darbai turi būti perkami atskirai.

 • Renovacijos kokybė: ką turi žinoti gyventojai?

  Pirmaisiais renovacijos metais apie daugiabučių namų atnaujinimo (modernizavimo) kokybę buvo įvairiausių nuomonių. Vieniems gyventojams su rangovais didelių nesklandumų nekildavo, o kiti nuolatos linksniuodavo vienus ar kitus trūkumus. Dabar daug kas pasikeitė. Aiškiau reglamentuotos naudotinos kokybiškos medžiagos, atliekamų darbų technologijos bei techniniai projektai. Rangovai ir renovacijos užsakovai įgijo daugiau patirties, o modernizaciją prižiūri VšĮ Būsto energijos taupymo agentūra (BETA) bei Valstybinė teritorijų planavimo ir statybos inspekcija prie LR aplinkos ministerijos (VTPSI).

 • Paraiškų teikimas renovacijai Utenos regione iki paskutinės minutės

  Vasario 1 d. baigėsi paraiškų teikimas pagal Daugiabučių namų atnaujinimo (modernizavimo) programą. Tris mėnesius trukusiam kvietimui įgyvendinti numatyta bendrų investicijų apie 150 mln. eurų (valstybės parama – 50 mln. eurų), taigi bus renovuota apie 500 daugiabučių. Apie renovaciją pagal naująjį kvietimą kalbėjomės su VšĮ Būsto energijos taupymo agentūros specialiste Regina Šilinskiene.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

UAB „Utenos Diena“,
Maironio g. 34, LT-28144, Utena.
Įm. kodas: 301537159
PVM k. LT100003891115

A.s.: LT535014500014000334
Utenos kredito unija

Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

utenosdiena.lt redakcijai rašykite adresu reklama@utenosdiena.lt

Visos teisės saugomos. © 2008 -  2018 UAB „Utenos diena“.
Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Utenos diena“ sutikimą.

LANKYTOJŲ STATISTIKA

Šiandien apsilankė:1271
Vakar apsilankė:13001
Šią savaitę apsilankė:14272
Šį mėnesį apsilankė:196630
Viso (nuo 2015-02-16):8284281
Šiuo metu naršo:
113
2018-05-22
MENŲ KALVĖ - Utenos regiono kūrėjai ir jų darbai!