AktualijosBuvęs įtakingas diplomatas save vadina Bajoriškių piliečiu
2017 gruodžio 29, Penktadienis 13:22

Buvęs įtakingas diplomatas save vadina Bajoriškių piliečiu

Buvęs įtakingas diplomatas save vadina Bajoriškių piliečiu

Vienas labiausiai patyrusių Lietuvos ir Europos Sąjungos (toliau – ES) diplomatų Vygaudas Ušackas šį rudenį užbaigė ES ambasadoriaus Rusijoje kadenciją ir su žmona Loreta grįžo gyventi į Vilnių. Vos spėjęs grįžti namo jis sulaukė malonių naujienų. Oficialios ceremonijos metu gruodžio 12-os vakarą Urbino mieste Italijoje vienam įtakingiausių diplomatų V. Ušackui buvo įteiktos garbės regalijos. Prieš pat Naujuosius metus V. Ušackas lankėsi „Utenos dienos“ redakcijoje ir atsakė į keletą klausimų.

Kodėl nusprendėte baigti sėkmingą, 26 metus trukusią diplomatinę karjerą ir grįžti į Lietuvą? Ar ilgai brandinote šią mintį?
Ši mintis kilo labai natūraliai, kadangi visi gyvenimo etapai turi savo periodus. Likimas mane blaškė visur ir esu jam labai dėkingas už tai, nes teko dirbti atsakingiausiuose Lietuvai ir Europai baruose. Buvau ir vyriausiasis derybininkas dėl Lietuvos įstojimo į ES, ir ambasadorius JAV, ir Didžiojoje Britanijoje, Lietuvos užsienio reikalų ministras, vėliau ėjau ES ambasadoriaus pareigas Afganistane, Rusijoje. Ateina laikas, kai gali padaryti pauzę, sugrįžti į Lietuvą ir dalytis savo patirtimi su jaunąja karta ir ne tik su ja. Negaliu užsiskleisti ir laikyti savyje tų įžvalgų ir sukaupto kapitalo, tiek įvairiausių patirčių, antra, noriu aktyviau dalyvauti ir diskutuoti Lietuvos politiniais klausimais. Manau, kad mano sukaupta diplomatinė patirtis ir ne tik ji pravers diskutuojant apie Lietuvos dabartį ir ateitį. Ir trečia, baigus tiesioginę diplomatinę karjerą gyvenimas gali įvairiai pasisukti. Noriu išnaudoti pažinčių tinklą ir ryšius visame pasaulyje nuo Amerikos ir Kinijos iki Singapūro ir kitur, kad galėčiau skleisti žodį apie Lietuvą, ją garsinti, kad pritraukčiau daugiau investuotojų, turistų, žmonių, kurie daugiau žinotų apie Lietuvą. Todėl aktyviai dalyvauju konferencijose, renginiuose įvairiuose pasaulio kraštuose, kur mane kviečia, ir taip prisidedu prie Lietuvos vardo garsinimo.

Kurį iš gyvenimo egzaminų įvardytumėte svarbiausiu ir didžiausiu diplomatijos egzaminu?
Buvo daug egzaminų ir jie visi buvo unikalūs. Kai buvau derybininkas dėl Lietuvos įstojimo į ES 2000–2001 metais, tai buvo derybinio garvežio užvedimas ir tai buvo didelis egzaminas, labiau susijęs su Lietuvos vidaus politika. Žmonės tuo metu labai netikėjo ar bijojo ES. Ypač žemdirbiai, jie manė, kad atvažiuos vokiečiai bei švedai ir viską supirks, nieko nebeliks, o dabar matom, kad ūkininkai yra didžiausi naudos gavėjai. Tai buvo skirtingi egzaminai.

Amerikoje buvo vėl kitas darbas, tai buvo beldimas į duris ir narystės NATO užsitikrinimas. Londone buvo dar kitaip, neįprastas diplomatijos egzaminas, susidūrėme su visiškai kita aplinka, kai reikėjo ginti Lietuvos piliečių teises, interesus, gal apie tai ne tiek daug rašoma. Anglijoje yra daug žmonių išnaudojimo atvejų, kai lietuviams yra pažadama viena alga, o mokama kita, pažadamos vienos gyvenimo sąlygos, o gyvenama labai prastomis sąlygomis. Vėliau buvo Afganistanas ir Rusija. Žvelgiant iš ten, kur esu, neįprasčiausia aplinka buvo Afganistane, nes buvau karinio konflikto zonoje. Man, katalikui, atsidurti musulmonų apsuptyje buvo naujas pažinimas, kitokia aplinka. Viena skurdžiausių pasaulio valstybių padėjo suprasti, kokie mes esam laimingi, gyvenam laisvoje, nepriklausomoje valstybėje, esame viena iš 50-ies labiausiai ekonomiškai išsivysčiusių pasaulio valstybių iš 200. Mes tą užmirštame.

Pakeliavęs po Afriką, Azijos šalis supranti, kad per daug vienas kitą kaltiname, per daug yra negatyvo ir pavydo, burbėjimo. Turėtume labiau skleisti optimizmą bei palaikymą ir paramą vienas kitam. Lietuva turi kuo didžiuotis. Stebuklas, kad po beveik 60 okupacijos metų mes atkūrėm savo valstybę, turim savo šalį, savo ekonomiką, savo institucijas. Suprantama, yra daug problemų, ypač tų, kurios susijusios su žmonių skaičiaus mažėjimu.

Priminkite „Utenos dienos" skaitytojams, ką dabar veikiate Lietuvoje.
Į Lietuvą grįžau spalio 1 dieną, kai baigėsi beveik aštuonerius metus trukusi tarnyba ES – buvau ES ambasadorius Afganistane ir Rusijoje. Dabar esu Kauno technologijos universiteto Europos instituto direktorius. Dirbu tarp Vilniaus ir Kauno bei likusio pasaulio, nes beveik pusę savo laiko praleidžiu važinėdamas po konferencijas ir seminarus. Esu ES Užsienio reikalų tarybos narys, Ukrainos draugų grupės, kuriai vadovauja buvęs NATO generalinis sekretorius Andersas Fogas Rasmusenas, narys. Savo patirtimi ir savo autoritetu stengiuosi formuoti Lietuvai palankius politinius sprendimus, pasisakydamas konferencijose stengiuosi garsinti šalies vardą, sudominti potencialius investuotojus, prekybos partnerius, turistus, padedu jiems atrasti nuostabią mūsų šalį. Kai buvome susitikę su rotariečiais, juokais bei rimtai kalbėjome, kad klimato kaita atneš naujų bangų į Lietuvą. Pas mus jau iš ES šalių važiuoja užsieniečiai, norintys įsikurti Lietuvoje, nes ji yra saugesnė, ramesnė, stabilesnė šalis nei daugelis kitų šalių, o unikali gamta dar nėra visiškai atrasta. Kuo daugiau tokių neoficialių ambasadorių, tuo Lietuvai geriau.

Man Utenos rajone esančios Bajoriškės, kur turiu sodybą, yra stabiliausias pasaulio taškas. Nors esu pasaulio pilietis, pirmiausia esu Lietuvos, Bajoriškių ir Daugailių pilietis. Šv. Kalėdas ir savaitgalius su šeima stengiamės praleisti Bajoriškėse, pasivaikščioti miške, pasidžiaugti gamta, paplaukioti Indrajo ežere ir pabendrauti su vietiniais žmonėmis.

Kokią duoklę žadate atiduoti politinei veiklai?
Politika – tai dviejų krypčių judėjimas, gali daryti tiek, kiek žmonės pritaria tavo mintims ir tavo pasiūlymams. Jeigu mano formuluojami receptai Lietuvos gerovės ir saugumo tolimesnei raidai bei plėtrai sulauks žmonių palaikymo ir pritarimo, aktyviau dalyvausiu politiniame gyvenime. Žmonės klausia ir kai kurie ragina dalyvauti už pusantrų metų vyksiančiuose šalies prezidento rinkimuose. Tokio sprendimo dar nepriėmiau, todėl noriu išgirsti žmonių nuoskaudas, bėdas ir pasiūlymus, ir tik pamatęs, ar yra tas dviejų krypčių judėjimas, ar mes suprantam problemas panašiai, kitų metų viduryje priimsiu sprendimą, kandidatuoti ar ne į šalies prezidentus.

Jaučiu žmonių dėmesį, jų smalsumą. Šiuolaikiniame Lietuvos politiniame gyvenime, palyginti su praėjusiais rinkimais, ta kampanija, įvairios spekuliacijos ir kalbos prasidės labai anksti, nes rinkimų kampanija labai trumpa, ji trunka tik 4–5 mėnesius. Tai suprantama, nes prezidento postas labai svarbus. Aš klausysiu žmonių nuomonės ir tikėsiu jų palaikymu.

Didelę savo laisvalaikio dalį skiriate labdaringai veiklai Utenos rajone. Nuo kada įsitraukėte į šią veiklą?
Nuo pat sugrįžimo į Bajoriškes 1999 metais pagal mūsų šeimos tradiciją pirmiausia ėjau susipažinti su savo kaimynais. Pirmieji buvo Juozas ir Irina Gaidžiai iš Bajoriškės kaimo, kiti kaimynai – Daugailių pagrindinė mokykla, ten sutikau nuostabių žmonių, kuriuos vadinu kaimo vaižgantais vaižgantėliais, kaip Stasys Dervinis ir jo žmona Svetlana, kurie rūpinasi mokiniais. Tada sužinojau, kad per dešimt nepriklausomybės metų šioje mokykloje ar bendruomenėje beveik nebuvo jokių švenčių, renginių, todėl įsitraukiau į bendruomenės gyvenimą, 1999 metais pradėjom rengti ambasadoriaus krepšinio taurės turnyrą. Vėliau kartu su buvusiu rajono švietimo skyriaus vedėju Alvydu Puodžiuku parengėme vaikų vasaros stovyklų projektą. Iš pradžių prisidėjau finansiškai pats, vėliau man būnant Amerikoje ta veikla smarkiai išsiplėtė, mes metus vaikų vasaros stovyklas rėmėme ne tik Utenos rajone, bet dar 24-iuose rajonuose.

Vėliau susipažinau su Utenos Rotary klubo nariais. Jie užsiminė apie Daugailių Šv. Antano Paduviečio bažnyčios kleboną kun. Saulių Kalvaitį, kuris įkūrė krizių centrą „Angelų pieva". Tai yra mūsų parapija, todėl per šventes su šeima einu į šią bažnyčią. Sužinojau, kad kun. S. Kalvaičio vadovaujamam krizių centrui labai trūksta autobusiuko. Kadangi nusipirkau naują automobilį, pasijutau labai nepatogiai, kodėl aš važinėju geru automobiliu, o klebonas turi važinėti blogu, todėl skyrėm ir savo asmeninių lėšų šiai labdaros akcijai.

Nuo 2009 metų su žmona Loreta paglobojam Leliūnų socialinės globos namus. Jei neklystu, 2009 metais juose lankėmės kartu su Kinijos ambasadoriumi Lietuvoje, kuris padovanojo didelį televizorių, o mes su žmona prieš šv. Kalėdas visada atvežam globos namų gyventojams dovanėlių. Kartais atsivežam ir muzikantų ar dainininką. Tai nuostabi bendruomenė, jų gyventojai turi šiltus namus ir žmones, kurie jais rūpinasi. Mums yra tik malonumas šiek tiek prisiliesti prie jų likimo.

Dėkoju už pokalbį.
Kalbėjosi
Elvyra SABALYTĖ
Šis el.pašto adresas yra apsaugotas nuo šiukšlų. Jums reikia įgalinti JavaScript, kad peržiūrėti jį.

Linos Narčienės  ir Vytauto Ridiko nuotr.

Susiję įrašai (pagal žymę)

 • Uteniškiai kviečia V. Ušacką kandidatuoti į Prezidentus

  Šį rudenį dalyvauti Lietuvos Respublikos Prezidento rinkimuose pasišovė jau ne vienas žinomas politikas. Daugelis iš jų dar vis galvoja, tačiau kai kurie jau apsisprendė ir žada greitu metu apie tai pranešti tautai. Vienas iš jų uteniškiams ir visiems Lietuvos žmonėms puikiai pažįstamas ambasadorius Vygaudas Ušackas. Daugeliui žmonių Utenos krašte jis yra savas – uteniškis, nors gimęs Žemaitijoje. Čia jis jau daug metų šelpia senelių globos namus, prisideda prie Utenos krašto rotariečių veiklos, bendrauja su verslininkais, inicijuoja kaimo vaikų vasaros stovyklas, organizuoja įvairias konferencijas ir susitikimus.

 • Vygaudas Ušackas kviečia prisiminti Borisą Nemcovą

  Kauno technologijos universiteto Europos instituto direktorius ambasadorius Vygaudas Ušackas, kino namai „Taurapilis“, A. ir M. Miškinių viešoji biblioteka ir „Utenos diena“ kviečia į nemokamą Michailo Fišmano ir Veros Kričevskajos dokumetinio filmo apie Borisą Nemcovą „Pernelyg laisvas žmogus“ peržiūrą-diskusiją Utenoje. Filmo pristatyme dalyvaus ambasadorius V. Ušackas.

 • Vygaudas Ušackas tradiciškai aplankė senjorus

  Prieš pat šv. Kūčių vakarą neseniai baigęs ES ambasadoriaus karjerą Rusijoje Vygaudas Ušackas su žmona Loreta tradiciškai aplankė Leliūnų socialinės globos namų gyventojus. Jis, kaip ir kasmet, atvežė ne tik vaisių, bet ir įvairių gardumynų šv. Kūčių stalui.

 • Nuo gaisro nukentėjusi Šv. Teresės šeimyna sulaukė L. ir V. Ušackų dėmesio

  Ketvirtadienį, kovo 9 dieną, į Užpalius užsukęs Europos Sąjungos ambasadorius Rusijoje Vygaudas Ušackas su žmona Loreta, nešini puokšte gėlių ir dideliu krepšiu vaisių, aplankė neseniai po gaisro nukentėjusią Šv. Teresės šeimyną. Ambasadorius pažadėjo prisiminti savo pirmąją profesiją ir atvykti į talką dažant naujus namus.

 • Ambasadorius Vygaudas Ušackas šiemet į Leliūnus atvežė ypatingų dovanų

  Adventas – tai krikščionių tikinčiųjų susikaupimo ir apmąstymų metas prieš Kalėdas. Tai ir gerų darbų metas. Apie tai niekada nepamiršta Loretos ir Vygaudo Ušackų šeima, o artėjant Kalėdoms aplanko Leliūnų socialinės globos namų gyventojus ir atveža jiems dovanų.

 • Bajoriškiuose ambasadorius surado rojų žemėje

  Europos Sąjungos ambasadorius Rusijos Federacijoje Vygaudas Ušackas suskaičiavo, kad per metus bent 60 dienų praleidžia Utenos rajone esančiuose Bajoriškiuose, kur, susigrąžinęs senelių žemę, politikas ir diplomatas įkūrė jaukią šeimos sodybą. Čia harmonizuoti minčių, pasisemti energijos ir atsipalaiduoti jis skuba kaskart grįžęs į Lietuvą. Po lietuviškos politikos uraganų, pavojingos ir neramios misijos Afganistane, daugiasluoksnio ir atsakingo darbo Maskvoje ambasadorius senelio žemėje šalia Indrajų ežero suranda ramų užutėkį siūbuojančiose tarptautinės politikos vandenyno bangose.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

UAB „Utenos Diena“,
Maironio g. 34, LT-28144, Utena.
Įm. kodas: 301537159
PVM k. LT100003891115

A.s.: LT535014500014000334
Utenos kredito unija

Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

utenosdiena.lt redakcijai rašykite adresu reklama@utenosdiena.lt

Visos teisės saugomos. © 2008 -  2018 UAB „Utenos diena“.
Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Utenos diena“ sutikimą.

LANKYTOJŲ STATISTIKA

Šiandien apsilankė:694
Vakar apsilankė:4170
Šią savaitę apsilankė:18597
Šį mėnesį apsilankė:47364
Viso (nuo 2015-02-16):9310326
Šiuo metu naršo:
61
2018-12-14
MENŲ KALVĖ - Utenos regiono kūrėjai ir jų darbai!