AktualijosRenovacijos naujienos Utenoje – planuojamas pirmasis inovatyvus daugiabutis
2017 lapkričio 13, Pirmadienis 08:35

Renovacijos naujienos Utenoje – planuojamas pirmasis inovatyvus daugiabutis

Renovacijos naujienos Utenoje – planuojamas pirmasis inovatyvus daugiabutis
 • Vytautas AUKŠTAITIS

Daugiabučiai namai, statyti iki 1993 m. pagal tuo metu galiojusius statybos arba kitus techninius normatyvus, buvo statomi neskaičiuojant, kiek jie suvartos šilumos energijos, nebuvo siekiama užtikrinti mažiausių įmanomų šilumos nuostolių. Tokie namai dabar atitinka E, F, kartais tik G (mažiausią įmanomą) energinio naudingumo klasę. Ši klasė parodo, kiek namas yra neefektyvus. Todėl pagal Daugiabučių namų atnaujinimo (modernizavimo) programą (toliau – Programa) sėkmingai įgyvendinta daugiabučio renovacija laikoma tada, kai namas po renovacijos pasiekia C arba aukštesnę energinę klasę. Utenos regione visi renovuoti daugiabučiai atitinka C arba B klasę, tačiau Taikos g. 27 namo gyventojai Utenoje bus pirmieji, kurie po modernizacijos gaus A klasės sertifikatus.

Inovatyvus namas
Vienas iš pagrindinių renovacijos prioritetų yra mažinti šilumos suvartojimą šildymui bei karštam vandeniui ruošti. C ir B energinės klasės namų renovacijos šilumos suvartojimas sumažėja ne mažiau kaip 40 proc. nuo buvusio prieš renovaciją. Tačiau yra galimybė šilumos suvartojimą, kartu ir sąskaitas už šilumą sumažinti dar labiau. Tai A energinės klasės namai. Šiuo metu yra baigiamas ruošti pirmasis Utenos mieste ir visame regione daugiabučio namo su A energine klase renovacijos investicinis projektas. Daugiabučio namo, esančio Aukštakalnio mikrorajone, gyventojai sutiko su tokiu sumanymu ir šis renovacijos projektas bus kitoks. Pirmiausia skirsis daugiabučio apšiltinimas. „Medžiagos gali būti tos pačios, tačiau bus naudojamas storesnis šiltinamosios medžiagos sluoksnis pamatams, sienoms ir stogui apšiltinti“, – sakė Utenos rajono savivaldybės administracijos Teritorijų planavimo ir statybos skyriaus vyr. specialistas Vytautas Nakas. Specialisto teigimu, nesvarbu, kad kai kurie gyventojai pasikeitė senus medinius langus į plastikinius prieš keliolika ar kelerius metus, bus keičiami visi namo langai į aukštesnės šiluminės varžos dviejų paketų plastikinius langus. Šie langai turės būti sumontuoti apšiltinamajame sluoksnyje. Lygiai tas pats ir su balkonais. Jie bus įstiklinti ir įrengti griežtai laikantis normatyvų, kad neatsirastų šalčio tiltų. Apskritai visame projekte ypatingas dėmesys bus skiriamas medžiagoms ir darbų kokybei, kad po jų pritaikymo namo šilumos suvartojimas būtų nulis arba artimas tokiam.

Taikos g. 27 yra numatyta papildomai montuoti inovatyvias priemones. Pirmiausia – tai saulės kolektoriai ant stogo šiltam vandeniui paruošti ir gyvatukams šildyti. Nors paliekamas ir miesto karšto vandens įvadas, jo sunaudojimas bus minimalus, o karštomis ir saulėtomis vasaros dienomis bus nenaudojamas.

„Paprastai žemesnės energinės klasės daugiabučiuose montuojami mini rekuperatoriai, tačiau šiuo atveju yra numatyta visa viso namo rekuperacinė sistema“, – pabrėžė V. Nakas. Jo teigimu, A klasės daugiabučiui yra tam tikri reikalavimai dėl sandarumo, mini rekuperatoriai to neužtikrintų, todėl privalo būti įrengta vidinė vėdinimo sistema. Ši sistema užtikrins tolygų butų ir kitų patalpų daugiabutyje vėdinimą neprarandant šilumos energijos.

Nors namas turės būti ypač sandarus ir pats apsirūpins vėdinimu bei šilto vandens ruošimu, vis tiek yra reikalinga šildymo sistema. Investiciniame plane yra numatyti šilumos siurbliai oras-vanduo, kurie užtikrins butų šildymą. „Taigi Taikos g. 27 namas turės savo atskirą šildymo sistemą", – sakė Teritorijų planavimo ir statybos skyriaus vyr. specialistas.

Renovacijos finansavimas
Natūralu, tokia daugiabučių namų renovacija, kai naudojamas papildomas medžiagų sluoksnis šiltinant pamatus, sienas ir stogą, keičiant visus langus bei balkonus ir taikant inovatyvias priemones, kainuoja daugiau. Prie šio projekto ruošimo prisideda Utenos rajono savivaldybė, VšĮ Būsto energijos taupymo agentūra (BETA) bei vokiečių kompanija „Būsto iniciatyva Rytų Europoje“. „Kaip ir kitiems  daugiabučiams, dalyvaujantiems Programoje, valstybė kompensuos 30 proc. išlaidų energijos suvartojimą mažinančioms priemonėms, 100 proc. techniniam projektui rengti bei prižiūrėti ir papildomai 10 proc. šilumos punkto renovacijai“, – sakė BETA specialistė Nijolė Genovaitė Graužinytė.

Šio daugiabučio gyventojams nauda yra neabejotina – tokių butų vertė bus didesnė. Inovatyvus namas su artimu nuliui šilumos suvartojimu, modernia vėdinimo sistema bei priežiūra rengiant projektus ir vykdant modernizacijos darbus bus pavyzdžiu ne tik Utenos regione, bet ir visoje Lietuvoje.

Autoriaus nuotr.

 

 

 

Finansuojama iš Europos regioninės plėtros fondo

 

Susiję įrašai (pagal žymę)

 • Paraiškų teikimas renovacijai Utenos regione iki paskutinės minutės

  Vasario 1 d. baigėsi paraiškų teikimas pagal Daugiabučių namų atnaujinimo (modernizavimo) programą. Tris mėnesius trukusiam kvietimui įgyvendinti numatyta bendrų investicijų apie 150 mln. eurų (valstybės parama – 50 mln. eurų), taigi bus renovuota apie 500 daugiabučių. Apie renovaciją pagal naująjį kvietimą kalbėjomės su VšĮ Būsto energijos taupymo agentūros specialiste Regina Šilinskiene.

 • Renovacijos penkmetis! Kaip keitėsi skaičiai, kokybė ir gyventojų pasitikėjimas

  2013 metais Lietuvos Respublikos Vyriausybė vienu iš strateginių tikslų išsikėlė renovacijos masto didinimą. Dabartinė Vyriausybė Daugiabučių namų atnaujinimo (modernizavimo) programą (toliau – Programa) taip pat mato kaip prioritetinę. Renovacijos tempai matomi kiekviename mieste, darbų kokybė itin pagerėjusi, o gyventojų atsiliepimai apie renovaciją teigiami.

 • Sėkminga renovacija neatsiejama nuo kokybiškos priežiūros

  Namo statyba prasideda nuo jo projekto paruošimo ir suderinimo su prižiūrinčiomis institucijomis. Viskas taip pat ir su daugiabučių namų renovacija. Per namo administratoriaus organizuotą susirinkimą gyventojams pritarus ruošiamas namo investicinis planas (IP), kuriame preliminariai apskaičiuojami medžiagų bei darbų kiekiai ir renovacijos kaina. IP rengėjai planus ruošia bendradarbiaudami su daugiabučių namų administratoriais, atsižvelgdami į gyventojų poreikius bei pastabas. Kaip žinoti, ar IP paruoštas kokybiškai? Apie tai kalbėjomės su jų ruošimą prižiūrinčios VšĮ Būsto energijos taupymo agentūros (BETA) Projektų įgyvendinimo kokybės priežiūros skyriaus vedėju Edvardu Petrausku.

 • Daugiabučių renovavimo lyderis – Zarasų rajonas

  Būsto energijos taupymo agentūros, administruojančios daugiabučių namų atnaujinimo programą, duomenimis, šiuo metu šalyje renovuojami 483 seni daugiabučiai. Daugiausia – didžiuosiuose šalies miestuose. Vilniuje atnaujinami 52 daugiabučiai, Klaipėdoje – 40, Kaune – 36.

 • Renovacijos procesų tobulinimas ir naujovės

  Lietuvos miestai ir miesteliai vis gražėja, atnaujintų (modernizuotų) daugiabučių vis daugėja, o tokių namų gyventojai pasakoja apie mažas sumas, kurias išleidžia už šildymą. Tačiau visai kitokia dar nerenovuotų namų gyventojų situacija. Daugeliu atvejų pasireiškia sveikas pavydas bei noras sekti kaimynų pėdomis. Norint tai daryti visų pirma reikia išsiaiškinti, kuriuo keliu teks eiti. Neseniai atsirado tam tikrų pasikeitimų ir naujovių, susijusių su investicijų planų (IP) rengimu. Apie pasikeitimus ir naujoves kalbėjome su Aplinkos ministerijos Statybos ir teritorijų planavimo departamento Būsto skyriaus vedėju Ramūnu Šveikausku.

 • Renovacija Molėtuose: beveik pusė miesto modernizuota

  Daugiabučių namų atnaujinimo (modernizavimo) programos įgyvendinimas Utenos regione išsiskiria visoje Lietuvoje tuo, kad čia labai intensyviai renovuojami daugiabučiai namai. Prie to gerokai prisideda ir Molėtai, kur ypač didelis savivaldybės dėmesys, renovaciją administruojančių institucijų darbas ir gyventojų pasitikėjimas lemia, kad jau netrukus bus atnaujinta pusė miesto. Ir čia Molėtai nesustoja – planuoja renovuoti dar daugiau namų.

 • Neįtikėtinas renovacijos proveržis Zarasuose

  Daugiabučių renovacija yra vienas iš šios Vyriausybės prioritetų. Atnaujinti daugiabučiai ne tik puošia miestą, suteikia patogesnes gyvenimo sąlygas gyventojams, bet ir prisideda prie šiltnamio efekto mažinimo. Tačiau yra miestų, kurie į renovaciją žiūri skeptiškai, o štai kiti – su didžiuliu entuziazmu. Šį kartą – apie proveržį Zarasuose, kur jau netrukus bus renovuota beveik pusė visų miesto daugiabučių.

 • Renovacijos pliusai – mažesnės sąskaitos už šildymą

  Daugiabučių namų atnaujinimo (modernizavimo) programa įgauna pagreitį. Kuo daugiau žmonių įsitikina jos teikiama nauda, tuo daugiau informacijos perduoda kaimynams, kurie taip pat pasiryžta renovacijai. Niekas neįtikina taip, kaip skaičiai popieriuje, t. y. sąskaitos prieš ir po renovacijos, arba vienas šalia kito esančių daugiabučių šilumos ir karšto vandens sunaudojimų skirtumai.

 • Naujas kvietimas renovacijai – kvotų nebelieka

  Daugiabučių namų renovacija Lietuvoje įgyja vis didesnį pagreitį. Pirmaisiais metais buvusį nepasitikėjimą ir neaiškumą keičia sėkmės istorijos. Kaimynai, gyvenantys jau renovuotuose daugiabučiuose, dalijasi savo patirtimi su dar nerenovuotų namų gyventojais. Pastarieji teiraujasi VšĮ Būsto energijos taupymo agentūros (BETA) specialistų, daugiabučių administratorių apie galimybes ir sąlygas. Lietuvos Respublikos aplinkos ministerija paskelbė naują, jau ketvirtą kvietimą teikti paraiškas rengti ir įgyvendinti naujus daugiabučių namų modernizacijos projektus. Pagal šį kvietimą Lietuvoje planuojama renovuoti apie 500 daugiabučių. Ko galima tikėtis Utenos regionui,pasakojo BETA specialistė Nijolė Genovaitė Graužinytė.

 • Naujas kvietimas daugiabučiams namams renovuoti

  Per pirmus kvietimus Lietuvoje jau yra renovuota apie 1 800 daugiabučių, daugiau nei 450 daugiabučių nupirkti rangos darbai ir netrukus prie jų atsiras pastoliai, dar per 600 daugiabučių namų gyventojai pritarė investiciniams planams. Skaičiai išties nemaži, tačiau, siekdama įgyvendinti sėkmingai įsibėgėjusį daugiabučių namų renovacijos procesą, Lietuvos Respublikos aplinkos ministerija paskelbė kvietimą teikti paraiškas rengti ir įgyvendinti naujus daugiabučių namų atnaujinimo projektus. Pagal Vyriausybės patvirtintą Daugiabučių namų atnaujinimo (modernizavimo) programą skirta 150 mln. eurų bendroms investicijoms.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

UAB „Utenos Diena“,
Maironio g. 34, LT-28144, Utena.
Įm. kodas: 301537159
PVM k. LT100003891115

A.s.: LT535014500014000334
Utenos kredito unija

Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

utenosdiena.lt redakcijai rašykite adresu reklama@utenosdiena.lt

Visos teisės saugomos. © 2008 -  2018 UAB „Utenos diena“.
Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Utenos diena“ sutikimą.

LANKYTOJŲ STATISTIKA

Šiandien apsilankė:3000
Vakar apsilankė:5931
Šią savaitę apsilankė:47893
Šį mėnesį apsilankė:175294
Viso (nuo 2015-02-16):7539692
Šiuo metu naršo:
56
2018-02-25
MENŲ KALVĖ - Utenos regiono kūrėjai ir jų darbai!