AktualijosRenovacijos naujienos Utenoje – planuojamas pirmasis inovatyvus daugiabutis
2017 lapkričio 13, Pirmadienis 08:35

Renovacijos naujienos Utenoje – planuojamas pirmasis inovatyvus daugiabutis

Renovacijos naujienos Utenoje – planuojamas pirmasis inovatyvus daugiabutis
 • Vytautas AUKŠTAITIS

Daugiabučiai namai, statyti iki 1993 m. pagal tuo metu galiojusius statybos arba kitus techninius normatyvus, buvo statomi neskaičiuojant, kiek jie suvartos šilumos energijos, nebuvo siekiama užtikrinti mažiausių įmanomų šilumos nuostolių. Tokie namai dabar atitinka E, F, kartais tik G (mažiausią įmanomą) energinio naudingumo klasę. Ši klasė parodo, kiek namas yra neefektyvus. Todėl pagal Daugiabučių namų atnaujinimo (modernizavimo) programą (toliau – Programa) sėkmingai įgyvendinta daugiabučio renovacija laikoma tada, kai namas po renovacijos pasiekia C arba aukštesnę energinę klasę. Utenos regione visi renovuoti daugiabučiai atitinka C arba B klasę, tačiau Taikos g. 27 namo gyventojai Utenoje bus pirmieji, kurie po modernizacijos gaus A klasės sertifikatus.

Inovatyvus namas
Vienas iš pagrindinių renovacijos prioritetų yra mažinti šilumos suvartojimą šildymui bei karštam vandeniui ruošti. C ir B energinės klasės namų renovacijos šilumos suvartojimas sumažėja ne mažiau kaip 40 proc. nuo buvusio prieš renovaciją. Tačiau yra galimybė šilumos suvartojimą, kartu ir sąskaitas už šilumą sumažinti dar labiau. Tai A energinės klasės namai. Šiuo metu yra baigiamas ruošti pirmasis Utenos mieste ir visame regione daugiabučio namo su A energine klase renovacijos investicinis projektas. Daugiabučio namo, esančio Aukštakalnio mikrorajone, gyventojai sutiko su tokiu sumanymu ir šis renovacijos projektas bus kitoks. Pirmiausia skirsis daugiabučio apšiltinimas. „Medžiagos gali būti tos pačios, tačiau bus naudojamas storesnis šiltinamosios medžiagos sluoksnis pamatams, sienoms ir stogui apšiltinti“, – sakė Utenos rajono savivaldybės administracijos Teritorijų planavimo ir statybos skyriaus vyr. specialistas Vytautas Nakas. Specialisto teigimu, nesvarbu, kad kai kurie gyventojai pasikeitė senus medinius langus į plastikinius prieš keliolika ar kelerius metus, bus keičiami visi namo langai į aukštesnės šiluminės varžos dviejų paketų plastikinius langus. Šie langai turės būti sumontuoti apšiltinamajame sluoksnyje. Lygiai tas pats ir su balkonais. Jie bus įstiklinti ir įrengti griežtai laikantis normatyvų, kad neatsirastų šalčio tiltų. Apskritai visame projekte ypatingas dėmesys bus skiriamas medžiagoms ir darbų kokybei, kad po jų pritaikymo namo šilumos suvartojimas būtų nulis arba artimas tokiam.

Taikos g. 27 yra numatyta papildomai montuoti inovatyvias priemones. Pirmiausia – tai saulės kolektoriai ant stogo šiltam vandeniui paruošti ir gyvatukams šildyti. Nors paliekamas ir miesto karšto vandens įvadas, jo sunaudojimas bus minimalus, o karštomis ir saulėtomis vasaros dienomis bus nenaudojamas.

„Paprastai žemesnės energinės klasės daugiabučiuose montuojami mini rekuperatoriai, tačiau šiuo atveju yra numatyta visa viso namo rekuperacinė sistema“, – pabrėžė V. Nakas. Jo teigimu, A klasės daugiabučiui yra tam tikri reikalavimai dėl sandarumo, mini rekuperatoriai to neužtikrintų, todėl privalo būti įrengta vidinė vėdinimo sistema. Ši sistema užtikrins tolygų butų ir kitų patalpų daugiabutyje vėdinimą neprarandant šilumos energijos.

Nors namas turės būti ypač sandarus ir pats apsirūpins vėdinimu bei šilto vandens ruošimu, vis tiek yra reikalinga šildymo sistema. Investiciniame plane yra numatyti šilumos siurbliai oras-vanduo, kurie užtikrins butų šildymą. „Taigi Taikos g. 27 namas turės savo atskirą šildymo sistemą", – sakė Teritorijų planavimo ir statybos skyriaus vyr. specialistas.

Renovacijos finansavimas
Natūralu, tokia daugiabučių namų renovacija, kai naudojamas papildomas medžiagų sluoksnis šiltinant pamatus, sienas ir stogą, keičiant visus langus bei balkonus ir taikant inovatyvias priemones, kainuoja daugiau. Prie šio projekto ruošimo prisideda Utenos rajono savivaldybė, VšĮ Būsto energijos taupymo agentūra (BETA) bei vokiečių kompanija „Būsto iniciatyva Rytų Europoje“. „Kaip ir kitiems  daugiabučiams, dalyvaujantiems Programoje, valstybė kompensuos 30 proc. išlaidų energijos suvartojimą mažinančioms priemonėms, 100 proc. techniniam projektui rengti bei prižiūrėti ir papildomai 10 proc. šilumos punkto renovacijai“, – sakė BETA specialistė Nijolė Genovaitė Graužinytė.

Šio daugiabučio gyventojams nauda yra neabejotina – tokių butų vertė bus didesnė. Inovatyvus namas su artimu nuliui šilumos suvartojimu, modernia vėdinimo sistema bei priežiūra rengiant projektus ir vykdant modernizacijos darbus bus pavyzdžiu ne tik Utenos regione, bet ir visoje Lietuvoje.

Autoriaus nuotr.

 

 

 

Finansuojama iš Europos regioninės plėtros fondo

 

Susiję įrašai (pagal žymę)

 • Renovuojamo daugiabučio spalva – miesto įvaizdžio dalis

  Vis daugiau pagal Daugiabučių namų atnaujinimo (modernizavimo) programą (toliau – Programa) renovuojant daugiabučius miesto kvartalai spalvinasi naujomis, šviežiomis spalvomis. Kad neiškristų iš konteksto, spalvas parenka ne tik inžinieriai, rengiantys techninį projektą, jos derinamos ir su miesto įvaizdžiu. Taigi, projektų rengėjai ir renovacijos proceso administratoriai bendradarbiauja ir su savivaldybių atstovais, o spalvinė gama numatoma ilgalaikiuose strateginiuose miesto įvaizdžio planuose.

 • Reali daugiabučio renovacija – Vaižganto g. 8, Utenoje

  Praktiškai visuose miestuose pagal Daugiabučių namų atnaujinimo (modernizavimo) programą (Programa) atnaujinama vis daugiau namų. Rezultatai akivaizdūs: sumažėjusios kainos už šildymą ir karšto vandens paruošimą, pagerėjusios gyventojų gyvenimo sąlygos, namai vizualiai pasikeitę ir traukiantys praeivių akį. Vienas svarbiausių sėkmingos Programos rodiklių – pakitusi žmonių nuomonė apie renovaciją. Daugelis apklaustųjų Utenoje džiaugėsi gaunama nauda. Tačiau svarstantiems apie savo daugiabučio renovaciją iškyla daug klausimų, kaip ir nuo ko viską pradėti. Todėl pristatome realų pavyzdį, kaip bus modernizuotas daugiabutis namas Vaižganto g. 8, Utenoje.

 • Valstybės paramos sutarčių pasirašymas – žalia šviesa tolesniam renovacijos vykdymui

  VšĮ Būsto energijos taupymo agentūra (toliau – BETA), baigusi vertinti pagal paskutinį aplinkos ministro kvietimą daugiabučiams namams atnaujinti gautas paraiškas, pradeda valstybės paramos teikimo sutarčių pasirašymą. Sutartys išsiųstos renovuojamų daugiabučių namų administratoriams, kurie per 30 dienų turės jas pasirašyti. Pasirašius sutartis administratoriai galės pradėti tolimesnius veiksmus projektams įgyvendinti – finansuotojų paiešką, projektavimo darbų bei rangos darbų pirkimą ir t. t. Tai – naujovė, kuri atsirado tik vykdant paskutinį kvietimą, nes anksčiau projektas ir rangos darbai paprastai būdavo perkami kartu.

 • Kainynas padės susidėlioti renovacijos išlaidas ir darbus

  Kalbėti apie pinigus visada įdomu. Iš tiesų, daugelį besirengiančiųjų renovuoti būstą neramina išlaidos, kurių gali prireikti norint atnaujinti (modernizuoti) daugiabutį namą. Susiskaičiuoti investicijų poreikį padeda pastatų atnaujinimo (modernizavimo) darbų skaičiuojamųjų kainų rekomendacijos. Pristatome šį leidinį ir aiškinamės, kokie pokyčiai jame atsispindi, lyginant su ankstesniu, bei kokias kainų tendencijas galima prognozuoti ateityje.

 • Renovacija šiais metais – tikslai ir iššūkiai

  Daugiabučių namų atnaujinimo (modernizavimo) programa (toliau – Programa) nežada mažinti tempų. Atnaujinus beveik 2 000 namų patirties įgavo daugiabučių namų administratoriai, projektuotojai bei rangovai. Kokybės priežiūros, viešųjų pirkimų bei kiti procesai nuolat tobulinami, gyventojų pasitikėjimas renovacija nuolatos auga ir tai užtikrina stabilų visos Programos įgyvendinimą.

 • Renovacijos naujienos – daugiausia daugiabučių bus atnaujinama kvartalais

  Paraiškų teikimas pagal Daugiabučių namų atnaujinimo (modernizavimo) programą baigėsi šių metų vasario 1 dieną. VšĮ Būsto energijos taupymo agentūra (BETA) jau baigė vertinti visas pateiktas paraiškas ir paskelbė rezultatus, kiek ir kuriuose miestuose bus renovuojama daugiabučių.

 • Renovuotas daugiabučio namo šilumos punktas užtikrina ženklius sutaupymus

  Kalbėdami apie renovaciją daugelis įsivaizduoja tik apšiltintas daugiabučio namo sienas, pakeistus senus langus ar duris. Ir tai – natūralu, nes kiekvienam yra matoma. Tačiau vienas svarbiausių sėkmingos renovacijos aspektų yra šilumos punkto atnaujinimas.

 • Renovacijos naujienos – projektavimo ir rangos darbai bus perkami atskirai

  Ir anksčiau projektavimo bei rangos darbus daugiabučių namų administratoriai ir namų bendrijos galėjo pirkti atskirai, tačiau tai buvo daugiau pavieniai atvejai. 2017 metais paskelbus naują kvietimą teikti paraiškas pagal Daugiabučių namų atnaujinimo (modernizavimo) programą projektavimo paslaugos ir rangos darbai turi būti perkami atskirai.

 • Renovacijos kokybė: ką turi žinoti gyventojai?

  Pirmaisiais renovacijos metais apie daugiabučių namų atnaujinimo (modernizavimo) kokybę buvo įvairiausių nuomonių. Vieniems gyventojams su rangovais didelių nesklandumų nekildavo, o kiti nuolatos linksniuodavo vienus ar kitus trūkumus. Dabar daug kas pasikeitė. Aiškiau reglamentuotos naudotinos kokybiškos medžiagos, atliekamų darbų technologijos bei techniniai projektai. Rangovai ir renovacijos užsakovai įgijo daugiau patirties, o modernizaciją prižiūri VšĮ Būsto energijos taupymo agentūra (BETA) bei Valstybinė teritorijų planavimo ir statybos inspekcija prie LR aplinkos ministerijos (VTPSI).

 • Paraiškų teikimas renovacijai Utenos regione iki paskutinės minutės

  Vasario 1 d. baigėsi paraiškų teikimas pagal Daugiabučių namų atnaujinimo (modernizavimo) programą. Tris mėnesius trukusiam kvietimui įgyvendinti numatyta bendrų investicijų apie 150 mln. eurų (valstybės parama – 50 mln. eurų), taigi bus renovuota apie 500 daugiabučių. Apie renovaciją pagal naująjį kvietimą kalbėjomės su VšĮ Būsto energijos taupymo agentūros specialiste Regina Šilinskiene.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

UAB „Utenos Diena“,
Maironio g. 34, LT-28144, Utena.
Įm. kodas: 301537159
PVM k. LT100003891115

A.s.: LT535014500014000334
Utenos kredito unija

Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

utenosdiena.lt redakcijai rašykite adresu reklama@utenosdiena.lt

Visos teisės saugomos. © 2008 -  2018 UAB „Utenos diena“.
Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Utenos diena“ sutikimą.

LANKYTOJŲ STATISTIKA

Šiandien apsilankė:11791
Vakar apsilankė:8403
Šią savaitę apsilankė:11791
Šį mėnesį apsilankė:194149
Viso (nuo 2015-02-16):8281800
Šiuo metu naršo:
151
2018-05-21
MENŲ KALVĖ - Utenos regiono kūrėjai ir jų darbai!