AktualijosRenovacijos pliusai – mažesnės sąskaitos už šildymą
2017 spalio 30, Pirmadienis 09:32

Renovacijos pliusai – mažesnės sąskaitos už šildymą

Renovacijos pliusai – mažesnės sąskaitos už šildymą
 • Vytautas AUKŠTAITIS

Daugiabučių namų atnaujinimo (modernizavimo) programa įgauna pagreitį. Kuo daugiau žmonių įsitikina jos teikiama nauda, tuo daugiau informacijos perduoda kaimynams, kurie taip pat pasiryžta renovacijai. Niekas neįtikina taip, kaip skaičiai popieriuje, t. y. sąskaitos prieš ir po renovacijos, arba vienas šalia kito esančių daugiabučių šilumos ir karšto vandens sunaudojimų skirtumai.

Moka dvigubai mažiau
Daugiabučių renovacija turi daug teigiamų aspektų. Pirmiausia – šiltnamio efekto mažinimas. Ne paslaptis, kad daugelyje savivaldybių daugiabučiai šildomi iškastiniu kuru, taigi sumažėjus jo poreikiui žmonės prisideda prie mūsų geresnės ateities, klimato kaitos mažinimo. Žinoma, modernizacija turi įtakos ir ekonomikos, ypač statybų sektoriaus, augimui, o tai daro įtaką socialinei gerovei – mažinama bedarbystė. Renovuoti daugiabučiai atrodo gražiai, gyventojai atnaujina ir laiptines, tampa vienoda kampinių, pirmo ar paskutinio aukšto butų temperatūra, gerėja gyvenimo sąlygos. Tačiau labiausiai visi lygina ir pastebi pasikeitusias sąskaitas. Jos po renovacijos mažėja dvigubai, kartais ir daugiau. Palyginkime vidutinį dviejų kambarių 60 kv. m butą Utenoje.

J. Basanavičiaus g. 100 numeriu pažymėto renovuoto namo gyventojai, palyginti su nerenovuotu kaimynystėje stovinčiu 96 numeriu pažymėtu namu, per 2016 metus mokėjo net 2,4 karto, arba 204,6 Eur, daugiau. Jei šį skaičių padaugintume iš 20 (renovacijai skirtą kreditą bankas leidžia išsimokėti per 20 metų laikotarpį), tai gautume įspūdingą 4 080 Eur sumą. „Beje, J. Basanavičiaus g. 96 namo gyventojai sunaudojo bene daugiausia šilumos vienam kvadratiniam metrui – 124,74 kWh, mokėdami 346,2 Eur už 60 kv. m butą“, – sakė UAB Utenos šilumos tinklų Šilumos realizacijos tarnybos viršininkė Nijolė Steckienė.

Palyginus du lygiaverčius blokinės statybos namus, iš kurių vienas renovuotas, kitas dar laukia eilės Aušros gatvėje 92, su šalia stovinčiu 94 namu, paaiškėjo, kad nerenovuoto namo šildymo kaštai buvo didesni net 2,5 karto. Per visus praėjusius metus vienas 60 kv. m nerenovuoto namo butas sumokėjo 191,4 Eur daugiau už atnaujintą.

Aukštakalnio mikrorajone, lyginant du Taikos g. 30 ir 26 numeriais pažymėtus namus, panaši situacija kaip ir Dauniškyje. Per metus nerenovuoto Taikos g. 30 namo gyventojai sumokėjo 135,6 Eur daugiau nei renovuoto Taikos g. 26 namo, permokėdami net 2,3 karto.

Vyturiuose Vaižganto g. 10 numeriu pažymėto namo gyventojai už netoliese stovintį renovuotą 14-ą moka taip pat 2,3 karto, arba 169,2 Eur, daugiau. „Apskritai, analizuojant visuose mikrorajonuose renovuotų ir nerenovuotų namų praėjusių metų šildymo kaštus, nerenovuoto namo butų savininkai sumoka perpus daugiau nei gyventojai, jau renovavę savo daugiabučius namus“, – sakė N. Steckienė.

Renovacija ir kreditas
Natūralu, kad renovuoti daugiabutį kainuoja. Skatindama namų atnaujinimą valstybė dalį patiriamų išlaidų kompensuoja. Pagal naują kvietimą vykdomiems projektams numatoma 100 proc. apmokėti arba kompensuoti projekto parengimo ir ekspertizės, įgyvendinimo, administravimo ir statybos techninės priežiūros išlaidas. Taip pat 30 proc. šilumą taupančioms priemonėms ir 10 proc. šilumos punkto modernizacijai. Likusias renovacijos išlaidas gyventojai gali apmokėti dviem būdais. Arba iš karto po renovacijos, arba mokant už banko suteiktą kreditą kas mėnesį. Palūkanos yra nedidelės, o bendra mėnesinė kredito ir palūkanų įmoka daugeliu atvejų lygi sutaupymams žiemos metu. Kaip sakė kai kurie Taikos gatvės renovuotų namų gyventojai, jų mokama bendra suma už dviejų kambarių (iki 50 kv. m) butą mėnesiui yra apie 20 Eur, už šildymą mėnesiui dabartinėmis kainomis tokio paties dydžio buto savininkas moka tik 13–17 Eur. Pakalbintas Vyturių mikrorajono renovuoto daugiabučio gyventojas Stasys Kazickas sakė, kad šildymo sąskaitas pirmais metais kiekvieną mėnesį sulygindavo su buvusiomis praeitais metais, nors specialistai to ir nepatarė daryti. Nes mėnuo mėnesiui nelygus, kaip ir metai metams. Sąskaitos skyrėsi daugiau nei per pusę, o sutaupytais pinigais, anot Stasio, buvo apmokama mėnesinė kredito suma.

Autoriaus nuotr.

 

 

 

Finansuojama iš Europos regioninės plėtros fondo

Susiję įrašai (pagal žymę)

 • Paraiškų teikimas renovacijai Utenos regione iki paskutinės minutės

  Vasario 1 d. baigėsi paraiškų teikimas pagal Daugiabučių namų atnaujinimo (modernizavimo) programą. Tris mėnesius trukusiam kvietimui įgyvendinti numatyta bendrų investicijų apie 150 mln. eurų (valstybės parama – 50 mln. eurų), taigi bus renovuota apie 500 daugiabučių. Apie renovaciją pagal naująjį kvietimą kalbėjomės su VšĮ Būsto energijos taupymo agentūros specialiste Regina Šilinskiene.

 • Renovacijos penkmetis! Kaip keitėsi skaičiai, kokybė ir gyventojų pasitikėjimas

  2013 metais Lietuvos Respublikos Vyriausybė vienu iš strateginių tikslų išsikėlė renovacijos masto didinimą. Dabartinė Vyriausybė Daugiabučių namų atnaujinimo (modernizavimo) programą (toliau – Programa) taip pat mato kaip prioritetinę. Renovacijos tempai matomi kiekviename mieste, darbų kokybė itin pagerėjusi, o gyventojų atsiliepimai apie renovaciją teigiami.

 • Sėkminga renovacija neatsiejama nuo kokybiškos priežiūros

  Namo statyba prasideda nuo jo projekto paruošimo ir suderinimo su prižiūrinčiomis institucijomis. Viskas taip pat ir su daugiabučių namų renovacija. Per namo administratoriaus organizuotą susirinkimą gyventojams pritarus ruošiamas namo investicinis planas (IP), kuriame preliminariai apskaičiuojami medžiagų bei darbų kiekiai ir renovacijos kaina. IP rengėjai planus ruošia bendradarbiaudami su daugiabučių namų administratoriais, atsižvelgdami į gyventojų poreikius bei pastabas. Kaip žinoti, ar IP paruoštas kokybiškai? Apie tai kalbėjomės su jų ruošimą prižiūrinčios VšĮ Būsto energijos taupymo agentūros (BETA) Projektų įgyvendinimo kokybės priežiūros skyriaus vedėju Edvardu Petrausku.

 • Daugiabučių renovavimo lyderis – Zarasų rajonas

  Būsto energijos taupymo agentūros, administruojančios daugiabučių namų atnaujinimo programą, duomenimis, šiuo metu šalyje renovuojami 483 seni daugiabučiai. Daugiausia – didžiuosiuose šalies miestuose. Vilniuje atnaujinami 52 daugiabučiai, Klaipėdoje – 40, Kaune – 36.

 • Renovacijos procesų tobulinimas ir naujovės

  Lietuvos miestai ir miesteliai vis gražėja, atnaujintų (modernizuotų) daugiabučių vis daugėja, o tokių namų gyventojai pasakoja apie mažas sumas, kurias išleidžia už šildymą. Tačiau visai kitokia dar nerenovuotų namų gyventojų situacija. Daugeliu atvejų pasireiškia sveikas pavydas bei noras sekti kaimynų pėdomis. Norint tai daryti visų pirma reikia išsiaiškinti, kuriuo keliu teks eiti. Neseniai atsirado tam tikrų pasikeitimų ir naujovių, susijusių su investicijų planų (IP) rengimu. Apie pasikeitimus ir naujoves kalbėjome su Aplinkos ministerijos Statybos ir teritorijų planavimo departamento Būsto skyriaus vedėju Ramūnu Šveikausku.

 • Renovacija Molėtuose: beveik pusė miesto modernizuota

  Daugiabučių namų atnaujinimo (modernizavimo) programos įgyvendinimas Utenos regione išsiskiria visoje Lietuvoje tuo, kad čia labai intensyviai renovuojami daugiabučiai namai. Prie to gerokai prisideda ir Molėtai, kur ypač didelis savivaldybės dėmesys, renovaciją administruojančių institucijų darbas ir gyventojų pasitikėjimas lemia, kad jau netrukus bus atnaujinta pusė miesto. Ir čia Molėtai nesustoja – planuoja renovuoti dar daugiau namų.

 • Renovacijos naujienos Utenoje – planuojamas pirmasis inovatyvus daugiabutis

  Daugiabučiai namai, statyti iki 1993 m. pagal tuo metu galiojusius statybos arba kitus techninius normatyvus, buvo statomi neskaičiuojant, kiek jie suvartos šilumos energijos, nebuvo siekiama užtikrinti mažiausių įmanomų šilumos nuostolių. Tokie namai dabar atitinka E, F, kartais tik G (mažiausią įmanomą) energinio naudingumo klasę. Ši klasė parodo, kiek namas yra neefektyvus. Todėl pagal Daugiabučių namų atnaujinimo (modernizavimo) programą (toliau – Programa) sėkmingai įgyvendinta daugiabučio renovacija laikoma tada, kai namas po renovacijos pasiekia C arba aukštesnę energinę klasę. Utenos regione visi renovuoti daugiabučiai atitinka C arba B klasę, tačiau Taikos g. 27 namo gyventojai Utenoje bus pirmieji, kurie po modernizacijos gaus A klasės sertifikatus.

 • Neįtikėtinas renovacijos proveržis Zarasuose

  Daugiabučių renovacija yra vienas iš šios Vyriausybės prioritetų. Atnaujinti daugiabučiai ne tik puošia miestą, suteikia patogesnes gyvenimo sąlygas gyventojams, bet ir prisideda prie šiltnamio efekto mažinimo. Tačiau yra miestų, kurie į renovaciją žiūri skeptiškai, o štai kiti – su didžiuliu entuziazmu. Šį kartą – apie proveržį Zarasuose, kur jau netrukus bus renovuota beveik pusė visų miesto daugiabučių.

 • Naujas kvietimas renovacijai – kvotų nebelieka

  Daugiabučių namų renovacija Lietuvoje įgyja vis didesnį pagreitį. Pirmaisiais metais buvusį nepasitikėjimą ir neaiškumą keičia sėkmės istorijos. Kaimynai, gyvenantys jau renovuotuose daugiabučiuose, dalijasi savo patirtimi su dar nerenovuotų namų gyventojais. Pastarieji teiraujasi VšĮ Būsto energijos taupymo agentūros (BETA) specialistų, daugiabučių administratorių apie galimybes ir sąlygas. Lietuvos Respublikos aplinkos ministerija paskelbė naują, jau ketvirtą kvietimą teikti paraiškas rengti ir įgyvendinti naujus daugiabučių namų modernizacijos projektus. Pagal šį kvietimą Lietuvoje planuojama renovuoti apie 500 daugiabučių. Ko galima tikėtis Utenos regionui,pasakojo BETA specialistė Nijolė Genovaitė Graužinytė.

 • Naujas kvietimas daugiabučiams namams renovuoti

  Per pirmus kvietimus Lietuvoje jau yra renovuota apie 1 800 daugiabučių, daugiau nei 450 daugiabučių nupirkti rangos darbai ir netrukus prie jų atsiras pastoliai, dar per 600 daugiabučių namų gyventojai pritarė investiciniams planams. Skaičiai išties nemaži, tačiau, siekdama įgyvendinti sėkmingai įsibėgėjusį daugiabučių namų renovacijos procesą, Lietuvos Respublikos aplinkos ministerija paskelbė kvietimą teikti paraiškas rengti ir įgyvendinti naujus daugiabučių namų atnaujinimo projektus. Pagal Vyriausybės patvirtintą Daugiabučių namų atnaujinimo (modernizavimo) programą skirta 150 mln. eurų bendroms investicijoms.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

UAB „Utenos Diena“,
Maironio g. 34, LT-28144, Utena.
Įm. kodas: 301537159
PVM k. LT100003891115

A.s.: LT535014500014000334
Utenos kredito unija

Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

utenosdiena.lt redakcijai rašykite adresu reklama@utenosdiena.lt

Visos teisės saugomos. © 2008 -  2018 UAB „Utenos diena“.
Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Utenos diena“ sutikimą.

LANKYTOJŲ STATISTIKA

Šiandien apsilankė:2997
Vakar apsilankė:5931
Šią savaitę apsilankė:47890
Šį mėnesį apsilankė:175291
Viso (nuo 2015-02-16):7539689
Šiuo metu naršo:
52
2018-02-25
MENŲ KALVĖ - Utenos regiono kūrėjai ir jų darbai!