AktualijosRenovacijos pliusai – mažesnės sąskaitos už šildymą
2017 spalio 30, Pirmadienis 09:32

Renovacijos pliusai – mažesnės sąskaitos už šildymą

Renovacijos pliusai – mažesnės sąskaitos už šildymą
 • Vytautas AUKŠTAITIS

Daugiabučių namų atnaujinimo (modernizavimo) programa įgauna pagreitį. Kuo daugiau žmonių įsitikina jos teikiama nauda, tuo daugiau informacijos perduoda kaimynams, kurie taip pat pasiryžta renovacijai. Niekas neįtikina taip, kaip skaičiai popieriuje, t. y. sąskaitos prieš ir po renovacijos, arba vienas šalia kito esančių daugiabučių šilumos ir karšto vandens sunaudojimų skirtumai.

Moka dvigubai mažiau
Daugiabučių renovacija turi daug teigiamų aspektų. Pirmiausia – šiltnamio efekto mažinimas. Ne paslaptis, kad daugelyje savivaldybių daugiabučiai šildomi iškastiniu kuru, taigi sumažėjus jo poreikiui žmonės prisideda prie mūsų geresnės ateities, klimato kaitos mažinimo. Žinoma, modernizacija turi įtakos ir ekonomikos, ypač statybų sektoriaus, augimui, o tai daro įtaką socialinei gerovei – mažinama bedarbystė. Renovuoti daugiabučiai atrodo gražiai, gyventojai atnaujina ir laiptines, tampa vienoda kampinių, pirmo ar paskutinio aukšto butų temperatūra, gerėja gyvenimo sąlygos. Tačiau labiausiai visi lygina ir pastebi pasikeitusias sąskaitas. Jos po renovacijos mažėja dvigubai, kartais ir daugiau. Palyginkime vidutinį dviejų kambarių 60 kv. m butą Utenoje.

J. Basanavičiaus g. 100 numeriu pažymėto renovuoto namo gyventojai, palyginti su nerenovuotu kaimynystėje stovinčiu 96 numeriu pažymėtu namu, per 2016 metus mokėjo net 2,4 karto, arba 204,6 Eur, daugiau. Jei šį skaičių padaugintume iš 20 (renovacijai skirtą kreditą bankas leidžia išsimokėti per 20 metų laikotarpį), tai gautume įspūdingą 4 080 Eur sumą. „Beje, J. Basanavičiaus g. 96 namo gyventojai sunaudojo bene daugiausia šilumos vienam kvadratiniam metrui – 124,74 kWh, mokėdami 346,2 Eur už 60 kv. m butą“, – sakė UAB Utenos šilumos tinklų Šilumos realizacijos tarnybos viršininkė Nijolė Steckienė.

Palyginus du lygiaverčius blokinės statybos namus, iš kurių vienas renovuotas, kitas dar laukia eilės Aušros gatvėje 92, su šalia stovinčiu 94 namu, paaiškėjo, kad nerenovuoto namo šildymo kaštai buvo didesni net 2,5 karto. Per visus praėjusius metus vienas 60 kv. m nerenovuoto namo butas sumokėjo 191,4 Eur daugiau už atnaujintą.

Aukštakalnio mikrorajone, lyginant du Taikos g. 30 ir 26 numeriais pažymėtus namus, panaši situacija kaip ir Dauniškyje. Per metus nerenovuoto Taikos g. 30 namo gyventojai sumokėjo 135,6 Eur daugiau nei renovuoto Taikos g. 26 namo, permokėdami net 2,3 karto.

Vyturiuose Vaižganto g. 10 numeriu pažymėto namo gyventojai už netoliese stovintį renovuotą 14-ą moka taip pat 2,3 karto, arba 169,2 Eur, daugiau. „Apskritai, analizuojant visuose mikrorajonuose renovuotų ir nerenovuotų namų praėjusių metų šildymo kaštus, nerenovuoto namo butų savininkai sumoka perpus daugiau nei gyventojai, jau renovavę savo daugiabučius namus“, – sakė N. Steckienė.

Renovacija ir kreditas
Natūralu, kad renovuoti daugiabutį kainuoja. Skatindama namų atnaujinimą valstybė dalį patiriamų išlaidų kompensuoja. Pagal naują kvietimą vykdomiems projektams numatoma 100 proc. apmokėti arba kompensuoti projekto parengimo ir ekspertizės, įgyvendinimo, administravimo ir statybos techninės priežiūros išlaidas. Taip pat 30 proc. šilumą taupančioms priemonėms ir 10 proc. šilumos punkto modernizacijai. Likusias renovacijos išlaidas gyventojai gali apmokėti dviem būdais. Arba iš karto po renovacijos, arba mokant už banko suteiktą kreditą kas mėnesį. Palūkanos yra nedidelės, o bendra mėnesinė kredito ir palūkanų įmoka daugeliu atvejų lygi sutaupymams žiemos metu. Kaip sakė kai kurie Taikos gatvės renovuotų namų gyventojai, jų mokama bendra suma už dviejų kambarių (iki 50 kv. m) butą mėnesiui yra apie 20 Eur, už šildymą mėnesiui dabartinėmis kainomis tokio paties dydžio buto savininkas moka tik 13–17 Eur. Pakalbintas Vyturių mikrorajono renovuoto daugiabučio gyventojas Stasys Kazickas sakė, kad šildymo sąskaitas pirmais metais kiekvieną mėnesį sulygindavo su buvusiomis praeitais metais, nors specialistai to ir nepatarė daryti. Nes mėnuo mėnesiui nelygus, kaip ir metai metams. Sąskaitos skyrėsi daugiau nei per pusę, o sutaupytais pinigais, anot Stasio, buvo apmokama mėnesinė kredito suma.

Autoriaus nuotr.

 

 

 

Finansuojama iš Europos regioninės plėtros fondo

Susiję įrašai (pagal žymę)

 • Renovuojamo daugiabučio spalva – miesto įvaizdžio dalis

  Vis daugiau pagal Daugiabučių namų atnaujinimo (modernizavimo) programą (toliau – Programa) renovuojant daugiabučius miesto kvartalai spalvinasi naujomis, šviežiomis spalvomis. Kad neiškristų iš konteksto, spalvas parenka ne tik inžinieriai, rengiantys techninį projektą, jos derinamos ir su miesto įvaizdžiu. Taigi, projektų rengėjai ir renovacijos proceso administratoriai bendradarbiauja ir su savivaldybių atstovais, o spalvinė gama numatoma ilgalaikiuose strateginiuose miesto įvaizdžio planuose.

 • Reali daugiabučio renovacija – Vaižganto g. 8, Utenoje

  Praktiškai visuose miestuose pagal Daugiabučių namų atnaujinimo (modernizavimo) programą (Programa) atnaujinama vis daugiau namų. Rezultatai akivaizdūs: sumažėjusios kainos už šildymą ir karšto vandens paruošimą, pagerėjusios gyventojų gyvenimo sąlygos, namai vizualiai pasikeitę ir traukiantys praeivių akį. Vienas svarbiausių sėkmingos Programos rodiklių – pakitusi žmonių nuomonė apie renovaciją. Daugelis apklaustųjų Utenoje džiaugėsi gaunama nauda. Tačiau svarstantiems apie savo daugiabučio renovaciją iškyla daug klausimų, kaip ir nuo ko viską pradėti. Todėl pristatome realų pavyzdį, kaip bus modernizuotas daugiabutis namas Vaižganto g. 8, Utenoje.

 • Valstybės paramos sutarčių pasirašymas – žalia šviesa tolesniam renovacijos vykdymui

  VšĮ Būsto energijos taupymo agentūra (toliau – BETA), baigusi vertinti pagal paskutinį aplinkos ministro kvietimą daugiabučiams namams atnaujinti gautas paraiškas, pradeda valstybės paramos teikimo sutarčių pasirašymą. Sutartys išsiųstos renovuojamų daugiabučių namų administratoriams, kurie per 30 dienų turės jas pasirašyti. Pasirašius sutartis administratoriai galės pradėti tolimesnius veiksmus projektams įgyvendinti – finansuotojų paiešką, projektavimo darbų bei rangos darbų pirkimą ir t. t. Tai – naujovė, kuri atsirado tik vykdant paskutinį kvietimą, nes anksčiau projektas ir rangos darbai paprastai būdavo perkami kartu.

 • Kainynas padės susidėlioti renovacijos išlaidas ir darbus

  Kalbėti apie pinigus visada įdomu. Iš tiesų, daugelį besirengiančiųjų renovuoti būstą neramina išlaidos, kurių gali prireikti norint atnaujinti (modernizuoti) daugiabutį namą. Susiskaičiuoti investicijų poreikį padeda pastatų atnaujinimo (modernizavimo) darbų skaičiuojamųjų kainų rekomendacijos. Pristatome šį leidinį ir aiškinamės, kokie pokyčiai jame atsispindi, lyginant su ankstesniu, bei kokias kainų tendencijas galima prognozuoti ateityje.

 • Renovacija šiais metais – tikslai ir iššūkiai

  Daugiabučių namų atnaujinimo (modernizavimo) programa (toliau – Programa) nežada mažinti tempų. Atnaujinus beveik 2 000 namų patirties įgavo daugiabučių namų administratoriai, projektuotojai bei rangovai. Kokybės priežiūros, viešųjų pirkimų bei kiti procesai nuolat tobulinami, gyventojų pasitikėjimas renovacija nuolatos auga ir tai užtikrina stabilų visos Programos įgyvendinimą.

 • Renovacijos naujienos – daugiausia daugiabučių bus atnaujinama kvartalais

  Paraiškų teikimas pagal Daugiabučių namų atnaujinimo (modernizavimo) programą baigėsi šių metų vasario 1 dieną. VšĮ Būsto energijos taupymo agentūra (BETA) jau baigė vertinti visas pateiktas paraiškas ir paskelbė rezultatus, kiek ir kuriuose miestuose bus renovuojama daugiabučių.

 • Renovuotas daugiabučio namo šilumos punktas užtikrina ženklius sutaupymus

  Kalbėdami apie renovaciją daugelis įsivaizduoja tik apšiltintas daugiabučio namo sienas, pakeistus senus langus ar duris. Ir tai – natūralu, nes kiekvienam yra matoma. Tačiau vienas svarbiausių sėkmingos renovacijos aspektų yra šilumos punkto atnaujinimas.

 • Renovacijos naujienos – projektavimo ir rangos darbai bus perkami atskirai

  Ir anksčiau projektavimo bei rangos darbus daugiabučių namų administratoriai ir namų bendrijos galėjo pirkti atskirai, tačiau tai buvo daugiau pavieniai atvejai. 2017 metais paskelbus naują kvietimą teikti paraiškas pagal Daugiabučių namų atnaujinimo (modernizavimo) programą projektavimo paslaugos ir rangos darbai turi būti perkami atskirai.

 • Renovacijos kokybė: ką turi žinoti gyventojai?

  Pirmaisiais renovacijos metais apie daugiabučių namų atnaujinimo (modernizavimo) kokybę buvo įvairiausių nuomonių. Vieniems gyventojams su rangovais didelių nesklandumų nekildavo, o kiti nuolatos linksniuodavo vienus ar kitus trūkumus. Dabar daug kas pasikeitė. Aiškiau reglamentuotos naudotinos kokybiškos medžiagos, atliekamų darbų technologijos bei techniniai projektai. Rangovai ir renovacijos užsakovai įgijo daugiau patirties, o modernizaciją prižiūri VšĮ Būsto energijos taupymo agentūra (BETA) bei Valstybinė teritorijų planavimo ir statybos inspekcija prie LR aplinkos ministerijos (VTPSI).

 • Paraiškų teikimas renovacijai Utenos regione iki paskutinės minutės

  Vasario 1 d. baigėsi paraiškų teikimas pagal Daugiabučių namų atnaujinimo (modernizavimo) programą. Tris mėnesius trukusiam kvietimui įgyvendinti numatyta bendrų investicijų apie 150 mln. eurų (valstybės parama – 50 mln. eurų), taigi bus renovuota apie 500 daugiabučių. Apie renovaciją pagal naująjį kvietimą kalbėjomės su VšĮ Būsto energijos taupymo agentūros specialiste Regina Šilinskiene.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

UAB „Utenos Diena“,
Maironio g. 34, LT-28144, Utena.
Įm. kodas: 301537159
PVM k. LT100003891115

A.s.: LT535014500014000334
Utenos kredito unija

Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

utenosdiena.lt redakcijai rašykite adresu reklama@utenosdiena.lt

Visos teisės saugomos. © 2008 -  2018 UAB „Utenos diena“.
Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Utenos diena“ sutikimą.

LANKYTOJŲ STATISTIKA

Šiandien apsilankė:11788
Vakar apsilankė:8403
Šią savaitę apsilankė:11788
Šį mėnesį apsilankė:194146
Viso (nuo 2015-02-16):8281797
Šiuo metu naršo:
156
2018-05-21
MENŲ KALVĖ - Utenos regiono kūrėjai ir jų darbai!