AktualijosNaujas kvietimas renovacijai – kvotų nebelieka
2017 spalio 23, Pirmadienis 10:06

Naujas kvietimas renovacijai – kvotų nebelieka

Naujas kvietimas renovacijai – kvotų nebelieka
 • Vytautas AUKŠTAITIS

Daugiabučių namų renovacija Lietuvoje įgyja vis didesnį pagreitį. Pirmaisiais metais buvusį nepasitikėjimą ir neaiškumą keičia sėkmės istorijos. Kaimynai, gyvenantys jau renovuotuose daugiabučiuose, dalijasi savo patirtimi su dar nerenovuotų namų gyventojais. Pastarieji teiraujasi VšĮ Būsto energijos taupymo agentūros (BETA) specialistų, daugiabučių administratorių apie galimybes ir sąlygas. Lietuvos Respublikos aplinkos ministerija paskelbė naują, jau ketvirtą kvietimą teikti paraiškas rengti ir įgyvendinti naujus daugiabučių namų modernizacijos projektus. Pagal šį kvietimą Lietuvoje planuojama renovuoti apie 500 daugiabučių. Ko galima tikėtis Utenos regionui,pasakojo BETA specialistė Nijolė Genovaitė Graužinytė.

Kvietimas – tik naujiems investiciniams projektams
Ankstesniame kvietime teikti paraiškas buvo nustatytos kvotos. Vieni miestai jomis buvo patenkinti, kiti jų neišnaudojo, dar kiti išreiškė pageidavimus renovuoti daugiau namų, nei gavo kvotų. Todėl naujajame kvietime jų nebelieka. Dabar viskas priklausys nuo miesto ir už renovaciją atsakingų institucijų aktyvumo bei pajėgumų. Šiam kvietimui įgyvendinti numatyta bendrų investicijų apie 150 mln. eurų (valstybės parama – 50 mln. eurų), taigi bus renovuota apie 500 daugiabučių kasmet.

Kaip teigė N. G. Graužinytė, daugiabučių gyventojai Utenoje aktyviai domisi nauju kvietimu ir jau klausinėja apie sąlygas bei pasikeitimus. „Esminis Programos pasikeitimas – vietoj buvusios 40 proc. valstybės paramos šilumą taupančioms priemonėms dabar lieka 30 proc.", – sakė specialistė. N. G. Graužinytės teigimu, valstybės parama mažėja, nors renovuotis norinčiųjų daugėja. Taigi tie, kas suspėjo tai padaryti pirmieji, gavo didesnę paramą. Tiesa, naujame kvietime 100 proc. kompensuojamas techninio projekto rengimas, projektų ekspertizė, techninė renovuojamo objekto priežiūra bei administravimo išlaidos (vietoj buvusių 50 proc.). Naujovė ta, kad renovuojantiems šilumos punktą gyventojams valstybė papildomai kompensuos dar 10 proc. išlaidų.

Šiais metais buvo koreguotas investicinių planų (IP) tvarkos rengimo aprašas. Korekcijos nebuvo esminės, tačiau gyventojams ir administratoriams labai svarbu žinoti, kad visos teikiamos naujos paraiškos turi jį atitikti.

Renovacijos prognozė Utenos regionui
Utenoje iš viso yra daugiau nei 240 daugiabučių. Po to, kai bus modernizuoti daugiabučiai, renovuojami trečiuoju etapu, Utenos mieste bus atnaujinti 36 namai. „Tikrai jaučiame, kad žmonės domisi renovacija, todėl galime prognozuoti, jog Utenoje šiuo etapu pasinaudos ne mažiau kaip 10 daugiabučių namų", – sakė N. G. Graužinytė.

UAB Utenos butų ūkio direktoriaus pavaduotojas Bronius Šaukeckas teigė, kad apie naują kvietimą teikti paraiškas jų administruojamų namų gyventojai jau yra informuoti jiems pateiktose sąskaitose-pranešimuose. Daugiabučių namų savininkų bendrijas, kurių neadministruoja butų ūkis, pirmininkus planuojama pakviesti į savivaldybę ir supažindinti su renovacijos Programa bei sąlygomis. Tiesa, anot B. Šaukecko, naujo etapo aktyvumo jie nesiryžta prognozuoti, skaičiai bus aiškūs po susitikimų su gyventojais lapkričio mėnesį.

Pasak BETA specialistės, tikras renovacijos proveržis pastebimas Zarasuose. Šiuo metu jau 16-ai daugiabučių nupirkti rangos darbai, 11-ai organizuojami pirkimai, o pagal naują kvietimą prognozuojama dar bent penkių namų renovacija. Reikia nepamiršti, kad Zarasuose iš viso yra 108 daugiabučiai ir pirmaisiais etapais namų atnaujinimas vyko labai pasyviai. Sudėtinga situacija Visagine. „Nelabai ką galime prognozuoti kalbėdami apie Visaginą. Šiuo metu mieste renovuojami du daugiabučiai, tačiau ir su jais problemų užtenka", – sakė BETA specialistė. Priešingai yra vos už kelių dešimčių kilometrų įsikūrusioje Ignalinoje, kur po trečio etapo iš 105 namų bus renovuoti 102. Kaip ir nebėra ką modernizuoti, tačiau miestas išradingas ir jau pradėjo atnaujinti daugiabučius aplinkiniuose miesteliuose: Dūkšte, Daugėliškyje, Vidiškėse, Palūšėje ir kt. „Po trečio etapo Molėtuose bus renovuoti 59 daugiabučiai iš 110. Naujuoju etapu miestas planuoja nelėtinti tempo ir modernizuoti dar bent penkis ar daugiau namų", – sakė N. G. Graužinytė. Specialistės teigimu, renovacijos tempais išsiskiria ir Anykščiai. Pastarieji planuoja renovuoti daugiau nei 10 daugiabučių pagal naująjį kvietimą. Anykščiuose po trijų kvietimų bus renovuoti 36 namai iš 180.

Sėkmingai renovacijai didžiausią įtaką turi trys faktoriai. Tai – gyventojų aktyvumas, namo bendrijų arba administratorių kompetencijos bei noras pasiekti rezultatą ir aktyvus savivaldybių įsitraukimas į modernizacijos procesus. Vis dėlto lemiamas veiksnys yra daugiabučių gyventojai. Tie, kurie domisi, aiškinasi ir yra įsigilinę į situaciją, sugeba balsų dauguma priimti teigiamus sprendimus dėl renovacijos, pasiekia kokybiškesnes bei patogesnes gyvenimo sąlygas.

Vienas svarbiausių veiksnių, lemiančių sėkmingą renovaciją, yra gyventojų aktyvumas.

 

 

Finansuojama iš Europos regioninės plėtros fondo

Susiję įrašai (pagal žymę)

 • Renovacijos priemonės – ne tik energijos taupymui, bet ir grožiui

  Prieš atliekant daugiabučio renovaciją, butų savininkai turėtų gerai apsvarstyti, kokius atnaujinimo darbus norėtų ir turėtų atlikti, nes dažnai jau po laiko suprantama, kad renovacija – tai ne tik apšiltintos ir naujai nudažytos sienos, pakeisti langai bei perdengtas stogas. Renkantis vertėtų pasvarstyti apie estetiką ir patogumą.

 • Svarbus žingsnis – modernizuoto daugiabučio pridavimas

  Daugiabučio atnaujinimo užbaigimas ir atliktų darbų patikrinimas yra ne ką mažiau svarbus etapas nei paties projekto parengimas. Jei randama trūkumų ar statybos klaidų – renovacijos procesas negali būti baigiamas, statybos užbaigimo aktas pasirašomas tik tada, kai visos problemos yra išsprendžiamos. Apie tai, kaip vyksta daugiabučio namo modernizacijos pabaiga, ir kokios dažniausiai pasitaikančios klaidos, dėl kurių nepriduodami atnaujinami (modernizuojami) daugiabučiai, pasakojo Vilniaus teritorijų planavimo ir statybos valstybinės priežiūros departamento Teritorijų planavimo ir statybos valstybinės priežiūros skyriaus vyriausiasis specialistas Ramūnas Šablauskas.

 • Renovuojamo daugiabučio spalva – miesto įvaizdžio dalis

  Vis daugiau pagal Daugiabučių namų atnaujinimo (modernizavimo) programą (toliau – Programa) renovuojant daugiabučius miesto kvartalai spalvinasi naujomis, šviežiomis spalvomis. Kad neiškristų iš konteksto, spalvas parenka ne tik inžinieriai, rengiantys techninį projektą, jos derinamos ir su miesto įvaizdžiu. Taigi, projektų rengėjai ir renovacijos proceso administratoriai bendradarbiauja ir su savivaldybių atstovais, o spalvinė gama numatoma ilgalaikiuose strateginiuose miesto įvaizdžio planuose.

 • Reali daugiabučio renovacija – Vaižganto g. 8, Utenoje

  Praktiškai visuose miestuose pagal Daugiabučių namų atnaujinimo (modernizavimo) programą (Programa) atnaujinama vis daugiau namų. Rezultatai akivaizdūs: sumažėjusios kainos už šildymą ir karšto vandens paruošimą, pagerėjusios gyventojų gyvenimo sąlygos, namai vizualiai pasikeitę ir traukiantys praeivių akį. Vienas svarbiausių sėkmingos Programos rodiklių – pakitusi žmonių nuomonė apie renovaciją. Daugelis apklaustųjų Utenoje džiaugėsi gaunama nauda. Tačiau svarstantiems apie savo daugiabučio renovaciją iškyla daug klausimų, kaip ir nuo ko viską pradėti. Todėl pristatome realų pavyzdį, kaip bus modernizuotas daugiabutis namas Vaižganto g. 8, Utenoje.

 • Valstybės paramos sutarčių pasirašymas – žalia šviesa tolesniam renovacijos vykdymui

  VšĮ Būsto energijos taupymo agentūra (toliau – BETA), baigusi vertinti pagal paskutinį aplinkos ministro kvietimą daugiabučiams namams atnaujinti gautas paraiškas, pradeda valstybės paramos teikimo sutarčių pasirašymą. Sutartys išsiųstos renovuojamų daugiabučių namų administratoriams, kurie per 30 dienų turės jas pasirašyti. Pasirašius sutartis administratoriai galės pradėti tolimesnius veiksmus projektams įgyvendinti – finansuotojų paiešką, projektavimo darbų bei rangos darbų pirkimą ir t. t. Tai – naujovė, kuri atsirado tik vykdant paskutinį kvietimą, nes anksčiau projektas ir rangos darbai paprastai būdavo perkami kartu.

 • Kainynas padės susidėlioti renovacijos išlaidas ir darbus

  Kalbėti apie pinigus visada įdomu. Iš tiesų, daugelį besirengiančiųjų renovuoti būstą neramina išlaidos, kurių gali prireikti norint atnaujinti (modernizuoti) daugiabutį namą. Susiskaičiuoti investicijų poreikį padeda pastatų atnaujinimo (modernizavimo) darbų skaičiuojamųjų kainų rekomendacijos. Pristatome šį leidinį ir aiškinamės, kokie pokyčiai jame atsispindi, lyginant su ankstesniu, bei kokias kainų tendencijas galima prognozuoti ateityje.

 • Renovacija šiais metais – tikslai ir iššūkiai

  Daugiabučių namų atnaujinimo (modernizavimo) programa (toliau – Programa) nežada mažinti tempų. Atnaujinus beveik 2 000 namų patirties įgavo daugiabučių namų administratoriai, projektuotojai bei rangovai. Kokybės priežiūros, viešųjų pirkimų bei kiti procesai nuolat tobulinami, gyventojų pasitikėjimas renovacija nuolatos auga ir tai užtikrina stabilų visos Programos įgyvendinimą.

 • Renovacijos naujienos – daugiausia daugiabučių bus atnaujinama kvartalais

  Paraiškų teikimas pagal Daugiabučių namų atnaujinimo (modernizavimo) programą baigėsi šių metų vasario 1 dieną. VšĮ Būsto energijos taupymo agentūra (BETA) jau baigė vertinti visas pateiktas paraiškas ir paskelbė rezultatus, kiek ir kuriuose miestuose bus renovuojama daugiabučių.

 • Renovuotas daugiabučio namo šilumos punktas užtikrina ženklius sutaupymus

  Kalbėdami apie renovaciją daugelis įsivaizduoja tik apšiltintas daugiabučio namo sienas, pakeistus senus langus ar duris. Ir tai – natūralu, nes kiekvienam yra matoma. Tačiau vienas svarbiausių sėkmingos renovacijos aspektų yra šilumos punkto atnaujinimas.

 • Renovacijos naujienos – projektavimo ir rangos darbai bus perkami atskirai

  Ir anksčiau projektavimo bei rangos darbus daugiabučių namų administratoriai ir namų bendrijos galėjo pirkti atskirai, tačiau tai buvo daugiau pavieniai atvejai. 2017 metais paskelbus naują kvietimą teikti paraiškas pagal Daugiabučių namų atnaujinimo (modernizavimo) programą projektavimo paslaugos ir rangos darbai turi būti perkami atskirai.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

UAB „Utenos Diena“,
Maironio g. 34, LT-28144, Utena.
Įm. kodas: 301537159
PVM k. LT100003891115

A.s.: LT535014500014000334
Utenos kredito unija

Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

utenosdiena.lt redakcijai rašykite adresu reklama@utenosdiena.lt

Visos teisės saugomos. © 2008 -  2018 UAB „Utenos diena“.
Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Utenos diena“ sutikimą.

LANKYTOJŲ STATISTIKA

Šiandien apsilankė:613
Vakar apsilankė:11905
Šią savaitę apsilankė:32969
Šį mėnesį apsilankė:189616
Viso (nuo 2015-02-16):8580760
Šiuo metu naršo:
102
2018-06-21
MENŲ KALVĖ - Utenos regiono kūrėjai ir jų darbai!