AktualijosNaujas kvietimas renovacijai – kvotų nebelieka
2017 spalio 23, Pirmadienis 10:06

Naujas kvietimas renovacijai – kvotų nebelieka

Naujas kvietimas renovacijai – kvotų nebelieka
 • Vytautas AUKŠTAITIS

Daugiabučių namų renovacija Lietuvoje įgyja vis didesnį pagreitį. Pirmaisiais metais buvusį nepasitikėjimą ir neaiškumą keičia sėkmės istorijos. Kaimynai, gyvenantys jau renovuotuose daugiabučiuose, dalijasi savo patirtimi su dar nerenovuotų namų gyventojais. Pastarieji teiraujasi VšĮ Būsto energijos taupymo agentūros (BETA) specialistų, daugiabučių administratorių apie galimybes ir sąlygas. Lietuvos Respublikos aplinkos ministerija paskelbė naują, jau ketvirtą kvietimą teikti paraiškas rengti ir įgyvendinti naujus daugiabučių namų modernizacijos projektus. Pagal šį kvietimą Lietuvoje planuojama renovuoti apie 500 daugiabučių. Ko galima tikėtis Utenos regionui,pasakojo BETA specialistė Nijolė Genovaitė Graužinytė.

Kvietimas – tik naujiems investiciniams projektams
Ankstesniame kvietime teikti paraiškas buvo nustatytos kvotos. Vieni miestai jomis buvo patenkinti, kiti jų neišnaudojo, dar kiti išreiškė pageidavimus renovuoti daugiau namų, nei gavo kvotų. Todėl naujajame kvietime jų nebelieka. Dabar viskas priklausys nuo miesto ir už renovaciją atsakingų institucijų aktyvumo bei pajėgumų. Šiam kvietimui įgyvendinti numatyta bendrų investicijų apie 150 mln. eurų (valstybės parama – 50 mln. eurų), taigi bus renovuota apie 500 daugiabučių kasmet.

Kaip teigė N. G. Graužinytė, daugiabučių gyventojai Utenoje aktyviai domisi nauju kvietimu ir jau klausinėja apie sąlygas bei pasikeitimus. „Esminis Programos pasikeitimas – vietoj buvusios 40 proc. valstybės paramos šilumą taupančioms priemonėms dabar lieka 30 proc.", – sakė specialistė. N. G. Graužinytės teigimu, valstybės parama mažėja, nors renovuotis norinčiųjų daugėja. Taigi tie, kas suspėjo tai padaryti pirmieji, gavo didesnę paramą. Tiesa, naujame kvietime 100 proc. kompensuojamas techninio projekto rengimas, projektų ekspertizė, techninė renovuojamo objekto priežiūra bei administravimo išlaidos (vietoj buvusių 50 proc.). Naujovė ta, kad renovuojantiems šilumos punktą gyventojams valstybė papildomai kompensuos dar 10 proc. išlaidų.

Šiais metais buvo koreguotas investicinių planų (IP) tvarkos rengimo aprašas. Korekcijos nebuvo esminės, tačiau gyventojams ir administratoriams labai svarbu žinoti, kad visos teikiamos naujos paraiškos turi jį atitikti.

Renovacijos prognozė Utenos regionui
Utenoje iš viso yra daugiau nei 240 daugiabučių. Po to, kai bus modernizuoti daugiabučiai, renovuojami trečiuoju etapu, Utenos mieste bus atnaujinti 36 namai. „Tikrai jaučiame, kad žmonės domisi renovacija, todėl galime prognozuoti, jog Utenoje šiuo etapu pasinaudos ne mažiau kaip 10 daugiabučių namų", – sakė N. G. Graužinytė.

UAB Utenos butų ūkio direktoriaus pavaduotojas Bronius Šaukeckas teigė, kad apie naują kvietimą teikti paraiškas jų administruojamų namų gyventojai jau yra informuoti jiems pateiktose sąskaitose-pranešimuose. Daugiabučių namų savininkų bendrijas, kurių neadministruoja butų ūkis, pirmininkus planuojama pakviesti į savivaldybę ir supažindinti su renovacijos Programa bei sąlygomis. Tiesa, anot B. Šaukecko, naujo etapo aktyvumo jie nesiryžta prognozuoti, skaičiai bus aiškūs po susitikimų su gyventojais lapkričio mėnesį.

Pasak BETA specialistės, tikras renovacijos proveržis pastebimas Zarasuose. Šiuo metu jau 16-ai daugiabučių nupirkti rangos darbai, 11-ai organizuojami pirkimai, o pagal naują kvietimą prognozuojama dar bent penkių namų renovacija. Reikia nepamiršti, kad Zarasuose iš viso yra 108 daugiabučiai ir pirmaisiais etapais namų atnaujinimas vyko labai pasyviai. Sudėtinga situacija Visagine. „Nelabai ką galime prognozuoti kalbėdami apie Visaginą. Šiuo metu mieste renovuojami du daugiabučiai, tačiau ir su jais problemų užtenka", – sakė BETA specialistė. Priešingai yra vos už kelių dešimčių kilometrų įsikūrusioje Ignalinoje, kur po trečio etapo iš 105 namų bus renovuoti 102. Kaip ir nebėra ką modernizuoti, tačiau miestas išradingas ir jau pradėjo atnaujinti daugiabučius aplinkiniuose miesteliuose: Dūkšte, Daugėliškyje, Vidiškėse, Palūšėje ir kt. „Po trečio etapo Molėtuose bus renovuoti 59 daugiabučiai iš 110. Naujuoju etapu miestas planuoja nelėtinti tempo ir modernizuoti dar bent penkis ar daugiau namų", – sakė N. G. Graužinytė. Specialistės teigimu, renovacijos tempais išsiskiria ir Anykščiai. Pastarieji planuoja renovuoti daugiau nei 10 daugiabučių pagal naująjį kvietimą. Anykščiuose po trijų kvietimų bus renovuoti 36 namai iš 180.

Sėkmingai renovacijai didžiausią įtaką turi trys faktoriai. Tai – gyventojų aktyvumas, namo bendrijų arba administratorių kompetencijos bei noras pasiekti rezultatą ir aktyvus savivaldybių įsitraukimas į modernizacijos procesus. Vis dėlto lemiamas veiksnys yra daugiabučių gyventojai. Tie, kurie domisi, aiškinasi ir yra įsigilinę į situaciją, sugeba balsų dauguma priimti teigiamus sprendimus dėl renovacijos, pasiekia kokybiškesnes bei patogesnes gyvenimo sąlygas.

Vienas svarbiausių veiksnių, lemiančių sėkmingą renovaciją, yra gyventojų aktyvumas.

 

 

Finansuojama iš Europos regioninės plėtros fondo

Susiję įrašai (pagal žymę)

 • Daugiabučių renovavimo lyderis – Zarasų rajonas

  Būsto energijos taupymo agentūros, administruojančios daugiabučių namų atnaujinimo programą, duomenimis, šiuo metu šalyje renovuojami 483 seni daugiabučiai. Daugiausia – didžiuosiuose šalies miestuose. Vilniuje atnaujinami 52 daugiabučiai, Klaipėdoje – 40, Kaune – 36.

 • Renovacijos procesų tobulinimas ir naujovės

  Lietuvos miestai ir miesteliai vis gražėja, atnaujintų (modernizuotų) daugiabučių vis daugėja, o tokių namų gyventojai pasakoja apie mažas sumas, kurias išleidžia už šildymą. Tačiau visai kitokia dar nerenovuotų namų gyventojų situacija. Daugeliu atvejų pasireiškia sveikas pavydas bei noras sekti kaimynų pėdomis. Norint tai daryti visų pirma reikia išsiaiškinti, kuriuo keliu teks eiti. Neseniai atsirado tam tikrų pasikeitimų ir naujovių, susijusių su investicijų planų (IP) rengimu. Apie pasikeitimus ir naujoves kalbėjome su Aplinkos ministerijos Statybos ir teritorijų planavimo departamento Būsto skyriaus vedėju Ramūnu Šveikausku.

 • Renovacija Molėtuose: beveik pusė miesto modernizuota

  Daugiabučių namų atnaujinimo (modernizavimo) programos įgyvendinimas Utenos regione išsiskiria visoje Lietuvoje tuo, kad čia labai intensyviai renovuojami daugiabučiai namai. Prie to gerokai prisideda ir Molėtai, kur ypač didelis savivaldybės dėmesys, renovaciją administruojančių institucijų darbas ir gyventojų pasitikėjimas lemia, kad jau netrukus bus atnaujinta pusė miesto. Ir čia Molėtai nesustoja – planuoja renovuoti dar daugiau namų.

 • Renovacijos naujienos Utenoje – planuojamas pirmasis inovatyvus daugiabutis

  Daugiabučiai namai, statyti iki 1993 m. pagal tuo metu galiojusius statybos arba kitus techninius normatyvus, buvo statomi neskaičiuojant, kiek jie suvartos šilumos energijos, nebuvo siekiama užtikrinti mažiausių įmanomų šilumos nuostolių. Tokie namai dabar atitinka E, F, kartais tik G (mažiausią įmanomą) energinio naudingumo klasę. Ši klasė parodo, kiek namas yra neefektyvus. Todėl pagal Daugiabučių namų atnaujinimo (modernizavimo) programą (toliau – Programa) sėkmingai įgyvendinta daugiabučio renovacija laikoma tada, kai namas po renovacijos pasiekia C arba aukštesnę energinę klasę. Utenos regione visi renovuoti daugiabučiai atitinka C arba B klasę, tačiau Taikos g. 27 namo gyventojai Utenoje bus pirmieji, kurie po modernizacijos gaus A klasės sertifikatus.

 • Neįtikėtinas renovacijos proveržis Zarasuose

  Daugiabučių renovacija yra vienas iš šios Vyriausybės prioritetų. Atnaujinti daugiabučiai ne tik puošia miestą, suteikia patogesnes gyvenimo sąlygas gyventojams, bet ir prisideda prie šiltnamio efekto mažinimo. Tačiau yra miestų, kurie į renovaciją žiūri skeptiškai, o štai kiti – su didžiuliu entuziazmu. Šį kartą – apie proveržį Zarasuose, kur jau netrukus bus renovuota beveik pusė visų miesto daugiabučių.

 • Renovacijos pliusai – mažesnės sąskaitos už šildymą

  Daugiabučių namų atnaujinimo (modernizavimo) programa įgauna pagreitį. Kuo daugiau žmonių įsitikina jos teikiama nauda, tuo daugiau informacijos perduoda kaimynams, kurie taip pat pasiryžta renovacijai. Niekas neįtikina taip, kaip skaičiai popieriuje, t. y. sąskaitos prieš ir po renovacijos, arba vienas šalia kito esančių daugiabučių šilumos ir karšto vandens sunaudojimų skirtumai.

 • Naujas kvietimas daugiabučiams namams renovuoti

  Per pirmus kvietimus Lietuvoje jau yra renovuota apie 1 800 daugiabučių, daugiau nei 450 daugiabučių nupirkti rangos darbai ir netrukus prie jų atsiras pastoliai, dar per 600 daugiabučių namų gyventojai pritarė investiciniams planams. Skaičiai išties nemaži, tačiau, siekdama įgyvendinti sėkmingai įsibėgėjusį daugiabučių namų renovacijos procesą, Lietuvos Respublikos aplinkos ministerija paskelbė kvietimą teikti paraiškas rengti ir įgyvendinti naujus daugiabučių namų atnaujinimo projektus. Pagal Vyriausybės patvirtintą Daugiabučių namų atnaujinimo (modernizavimo) programą skirta 150 mln. eurų bendroms investicijoms.

 • Ignalinoje daugiabučių namų renovacija skverbiasi ir į kaimus

  Įgyvendinant Ignalinos rajono energinio efektyvumo didinimo daugiabučiuose pastatuose programą „Ignalinos Enervizija 2“, Ignalinos mieste pradėti atnaujinti dar trys daugiabučiai namai. Pagal minėtą programą bus modernizuoti 24 namai (16 Ignalinoje ir  8 rajone).

 • Laikas renovuoti nuosavą namą. Kada pradėti?

  Kokie ženklai rodo, kad atėjo laikas modernizuoti namą? Pirmas ir pats aiškiausias ženklas – mūsų nepasitenkinimas, kylantis gavus dideles sąskaitas už dujas, elektrą ir šildymą. Jei kaskart žvelgdami į sąskaitas pagalvojame, kad mokame gerokai daugiau nei mūsų kaimynai, gyvenantys panašiame name, vadinasi, laikas pradėti ruoštis namo renovacijai.

 • Renovacija uteniškių akimis: už ar prieš?

  Apie Lietuvoje vykdomą daugiabučių renovaciją rašome nuolat. Kalbinome VšĮ Būsto energijos taupymo agentūros specialistus, Lietuvos Respublikos aplinkos ministerijos ir Utenos regiono savivaldybių atstovus, atsakingus už renovaciją. Ne viename straipsnyje apie investicinių planų rengimą, techninę priežiūrą bei medžiagas pasisakė daugiabučius administruojančių įmonių atstovai. Apie atliekamus darbus kalbėjo ne vieną daugiabutį modernizavusių įmonių vadovai ir inžinieriai. Atėjo laikas paklausti, ką galvoja gyventojai, kurie po įgyvendintų darbų daugiabutyje jau gyvena vieną ar kelias žiemas. Turime pripažinti, kad tikėjomės įvairiausių atsakymų, tačiau visi kalbinti respondentai vardijo vien tik renovacijos privalumus. Taigi ką uteniškiai mano apie renovaciją?

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

UAB „Utenos Diena“,
Maironio g. 34, LT-28144, Utena.
Įm. kodas: 301537159
PVM k. LT100003891115

A.s.: LT535014500014000334
Utenos kredito unija

Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

utenosdiena.lt redakcijai rašykite adresu reklama@utenosdiena.lt

Visos teisės saugomos. © 2008 -  2018 UAB „Utenos diena“.
Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Utenos diena“ sutikimą.

LANKYTOJŲ STATISTIKA

Šiandien apsilankė:1221
Vakar apsilankė:8082
Šią savaitę apsilankė:17227
Šį mėnesį apsilankė:116389
Viso (nuo 2015-02-16):7253064
Šiuo metu naršo:
78
2018-01-17