AktualijosNaujas kvietimas renovacijai – kvotų nebelieka
2017 spalio 23, Pirmadienis 10:06

Naujas kvietimas renovacijai – kvotų nebelieka

Naujas kvietimas renovacijai – kvotų nebelieka
 • Vytautas AUKŠTAITIS

Daugiabučių namų renovacija Lietuvoje įgyja vis didesnį pagreitį. Pirmaisiais metais buvusį nepasitikėjimą ir neaiškumą keičia sėkmės istorijos. Kaimynai, gyvenantys jau renovuotuose daugiabučiuose, dalijasi savo patirtimi su dar nerenovuotų namų gyventojais. Pastarieji teiraujasi VšĮ Būsto energijos taupymo agentūros (BETA) specialistų, daugiabučių administratorių apie galimybes ir sąlygas. Lietuvos Respublikos aplinkos ministerija paskelbė naują, jau ketvirtą kvietimą teikti paraiškas rengti ir įgyvendinti naujus daugiabučių namų modernizacijos projektus. Pagal šį kvietimą Lietuvoje planuojama renovuoti apie 500 daugiabučių. Ko galima tikėtis Utenos regionui,pasakojo BETA specialistė Nijolė Genovaitė Graužinytė.

Kvietimas – tik naujiems investiciniams projektams
Ankstesniame kvietime teikti paraiškas buvo nustatytos kvotos. Vieni miestai jomis buvo patenkinti, kiti jų neišnaudojo, dar kiti išreiškė pageidavimus renovuoti daugiau namų, nei gavo kvotų. Todėl naujajame kvietime jų nebelieka. Dabar viskas priklausys nuo miesto ir už renovaciją atsakingų institucijų aktyvumo bei pajėgumų. Šiam kvietimui įgyvendinti numatyta bendrų investicijų apie 150 mln. eurų (valstybės parama – 50 mln. eurų), taigi bus renovuota apie 500 daugiabučių kasmet.

Kaip teigė N. G. Graužinytė, daugiabučių gyventojai Utenoje aktyviai domisi nauju kvietimu ir jau klausinėja apie sąlygas bei pasikeitimus. „Esminis Programos pasikeitimas – vietoj buvusios 40 proc. valstybės paramos šilumą taupančioms priemonėms dabar lieka 30 proc.", – sakė specialistė. N. G. Graužinytės teigimu, valstybės parama mažėja, nors renovuotis norinčiųjų daugėja. Taigi tie, kas suspėjo tai padaryti pirmieji, gavo didesnę paramą. Tiesa, naujame kvietime 100 proc. kompensuojamas techninio projekto rengimas, projektų ekspertizė, techninė renovuojamo objekto priežiūra bei administravimo išlaidos (vietoj buvusių 50 proc.). Naujovė ta, kad renovuojantiems šilumos punktą gyventojams valstybė papildomai kompensuos dar 10 proc. išlaidų.

Šiais metais buvo koreguotas investicinių planų (IP) tvarkos rengimo aprašas. Korekcijos nebuvo esminės, tačiau gyventojams ir administratoriams labai svarbu žinoti, kad visos teikiamos naujos paraiškos turi jį atitikti.

Renovacijos prognozė Utenos regionui
Utenoje iš viso yra daugiau nei 240 daugiabučių. Po to, kai bus modernizuoti daugiabučiai, renovuojami trečiuoju etapu, Utenos mieste bus atnaujinti 36 namai. „Tikrai jaučiame, kad žmonės domisi renovacija, todėl galime prognozuoti, jog Utenoje šiuo etapu pasinaudos ne mažiau kaip 10 daugiabučių namų", – sakė N. G. Graužinytė.

UAB Utenos butų ūkio direktoriaus pavaduotojas Bronius Šaukeckas teigė, kad apie naują kvietimą teikti paraiškas jų administruojamų namų gyventojai jau yra informuoti jiems pateiktose sąskaitose-pranešimuose. Daugiabučių namų savininkų bendrijas, kurių neadministruoja butų ūkis, pirmininkus planuojama pakviesti į savivaldybę ir supažindinti su renovacijos Programa bei sąlygomis. Tiesa, anot B. Šaukecko, naujo etapo aktyvumo jie nesiryžta prognozuoti, skaičiai bus aiškūs po susitikimų su gyventojais lapkričio mėnesį.

Pasak BETA specialistės, tikras renovacijos proveržis pastebimas Zarasuose. Šiuo metu jau 16-ai daugiabučių nupirkti rangos darbai, 11-ai organizuojami pirkimai, o pagal naują kvietimą prognozuojama dar bent penkių namų renovacija. Reikia nepamiršti, kad Zarasuose iš viso yra 108 daugiabučiai ir pirmaisiais etapais namų atnaujinimas vyko labai pasyviai. Sudėtinga situacija Visagine. „Nelabai ką galime prognozuoti kalbėdami apie Visaginą. Šiuo metu mieste renovuojami du daugiabučiai, tačiau ir su jais problemų užtenka", – sakė BETA specialistė. Priešingai yra vos už kelių dešimčių kilometrų įsikūrusioje Ignalinoje, kur po trečio etapo iš 105 namų bus renovuoti 102. Kaip ir nebėra ką modernizuoti, tačiau miestas išradingas ir jau pradėjo atnaujinti daugiabučius aplinkiniuose miesteliuose: Dūkšte, Daugėliškyje, Vidiškėse, Palūšėje ir kt. „Po trečio etapo Molėtuose bus renovuoti 59 daugiabučiai iš 110. Naujuoju etapu miestas planuoja nelėtinti tempo ir modernizuoti dar bent penkis ar daugiau namų", – sakė N. G. Graužinytė. Specialistės teigimu, renovacijos tempais išsiskiria ir Anykščiai. Pastarieji planuoja renovuoti daugiau nei 10 daugiabučių pagal naująjį kvietimą. Anykščiuose po trijų kvietimų bus renovuoti 36 namai iš 180.

Sėkmingai renovacijai didžiausią įtaką turi trys faktoriai. Tai – gyventojų aktyvumas, namo bendrijų arba administratorių kompetencijos bei noras pasiekti rezultatą ir aktyvus savivaldybių įsitraukimas į modernizacijos procesus. Vis dėlto lemiamas veiksnys yra daugiabučių gyventojai. Tie, kurie domisi, aiškinasi ir yra įsigilinę į situaciją, sugeba balsų dauguma priimti teigiamus sprendimus dėl renovacijos, pasiekia kokybiškesnes bei patogesnes gyvenimo sąlygas.

Vienas svarbiausių veiksnių, lemiančių sėkmingą renovaciją, yra gyventojų aktyvumas.

 

 

Finansuojama iš Europos regioninės plėtros fondo

Susiję įrašai (pagal žymę)

 • Renovacijos naujienos – projektavimo ir rangos darbai bus perkami atskirai

  Ir anksčiau projektavimo bei rangos darbus daugiabučių namų administratoriai ir namų bendrijos galėjo pirkti atskirai, tačiau tai buvo daugiau pavieniai atvejai. 2017 metais paskelbus naują kvietimą teikti paraiškas pagal Daugiabučių namų atnaujinimo (modernizavimo) programą projektavimo paslaugos ir rangos darbai turi būti perkami atskirai.

 • Renovacijos kokybė: ką turi žinoti gyventojai?

  Pirmaisiais renovacijos metais apie daugiabučių namų atnaujinimo (modernizavimo) kokybę buvo įvairiausių nuomonių. Vieniems gyventojams su rangovais didelių nesklandumų nekildavo, o kiti nuolatos linksniuodavo vienus ar kitus trūkumus. Dabar daug kas pasikeitė. Aiškiau reglamentuotos naudotinos kokybiškos medžiagos, atliekamų darbų technologijos bei techniniai projektai. Rangovai ir renovacijos užsakovai įgijo daugiau patirties, o modernizaciją prižiūri VšĮ Būsto energijos taupymo agentūra (BETA) bei Valstybinė teritorijų planavimo ir statybos inspekcija prie LR aplinkos ministerijos (VTPSI).

 • Paraiškų teikimas renovacijai Utenos regione iki paskutinės minutės

  Vasario 1 d. baigėsi paraiškų teikimas pagal Daugiabučių namų atnaujinimo (modernizavimo) programą. Tris mėnesius trukusiam kvietimui įgyvendinti numatyta bendrų investicijų apie 150 mln. eurų (valstybės parama – 50 mln. eurų), taigi bus renovuota apie 500 daugiabučių. Apie renovaciją pagal naująjį kvietimą kalbėjomės su VšĮ Būsto energijos taupymo agentūros specialiste Regina Šilinskiene.

 • Renovacijos penkmetis! Kaip keitėsi skaičiai, kokybė ir gyventojų pasitikėjimas

  2013 metais Lietuvos Respublikos Vyriausybė vienu iš strateginių tikslų išsikėlė renovacijos masto didinimą. Dabartinė Vyriausybė Daugiabučių namų atnaujinimo (modernizavimo) programą (toliau – Programa) taip pat mato kaip prioritetinę. Renovacijos tempai matomi kiekviename mieste, darbų kokybė itin pagerėjusi, o gyventojų atsiliepimai apie renovaciją teigiami.

 • Sėkminga renovacija neatsiejama nuo kokybiškos priežiūros

  Namo statyba prasideda nuo jo projekto paruošimo ir suderinimo su prižiūrinčiomis institucijomis. Viskas taip pat ir su daugiabučių namų renovacija. Per namo administratoriaus organizuotą susirinkimą gyventojams pritarus ruošiamas namo investicinis planas (IP), kuriame preliminariai apskaičiuojami medžiagų bei darbų kiekiai ir renovacijos kaina. IP rengėjai planus ruošia bendradarbiaudami su daugiabučių namų administratoriais, atsižvelgdami į gyventojų poreikius bei pastabas. Kaip žinoti, ar IP paruoštas kokybiškai? Apie tai kalbėjomės su jų ruošimą prižiūrinčios VšĮ Būsto energijos taupymo agentūros (BETA) Projektų įgyvendinimo kokybės priežiūros skyriaus vedėju Edvardu Petrausku.

 • Daugiabučių renovavimo lyderis – Zarasų rajonas

  Būsto energijos taupymo agentūros, administruojančios daugiabučių namų atnaujinimo programą, duomenimis, šiuo metu šalyje renovuojami 483 seni daugiabučiai. Daugiausia – didžiuosiuose šalies miestuose. Vilniuje atnaujinami 52 daugiabučiai, Klaipėdoje – 40, Kaune – 36.

 • Renovacijos procesų tobulinimas ir naujovės

  Lietuvos miestai ir miesteliai vis gražėja, atnaujintų (modernizuotų) daugiabučių vis daugėja, o tokių namų gyventojai pasakoja apie mažas sumas, kurias išleidžia už šildymą. Tačiau visai kitokia dar nerenovuotų namų gyventojų situacija. Daugeliu atvejų pasireiškia sveikas pavydas bei noras sekti kaimynų pėdomis. Norint tai daryti visų pirma reikia išsiaiškinti, kuriuo keliu teks eiti. Neseniai atsirado tam tikrų pasikeitimų ir naujovių, susijusių su investicijų planų (IP) rengimu. Apie pasikeitimus ir naujoves kalbėjome su Aplinkos ministerijos Statybos ir teritorijų planavimo departamento Būsto skyriaus vedėju Ramūnu Šveikausku.

 • Renovacija Molėtuose: beveik pusė miesto modernizuota

  Daugiabučių namų atnaujinimo (modernizavimo) programos įgyvendinimas Utenos regione išsiskiria visoje Lietuvoje tuo, kad čia labai intensyviai renovuojami daugiabučiai namai. Prie to gerokai prisideda ir Molėtai, kur ypač didelis savivaldybės dėmesys, renovaciją administruojančių institucijų darbas ir gyventojų pasitikėjimas lemia, kad jau netrukus bus atnaujinta pusė miesto. Ir čia Molėtai nesustoja – planuoja renovuoti dar daugiau namų.

 • Renovacijos naujienos Utenoje – planuojamas pirmasis inovatyvus daugiabutis

  Daugiabučiai namai, statyti iki 1993 m. pagal tuo metu galiojusius statybos arba kitus techninius normatyvus, buvo statomi neskaičiuojant, kiek jie suvartos šilumos energijos, nebuvo siekiama užtikrinti mažiausių įmanomų šilumos nuostolių. Tokie namai dabar atitinka E, F, kartais tik G (mažiausią įmanomą) energinio naudingumo klasę. Ši klasė parodo, kiek namas yra neefektyvus. Todėl pagal Daugiabučių namų atnaujinimo (modernizavimo) programą (toliau – Programa) sėkmingai įgyvendinta daugiabučio renovacija laikoma tada, kai namas po renovacijos pasiekia C arba aukštesnę energinę klasę. Utenos regione visi renovuoti daugiabučiai atitinka C arba B klasę, tačiau Taikos g. 27 namo gyventojai Utenoje bus pirmieji, kurie po modernizacijos gaus A klasės sertifikatus.

 • Neįtikėtinas renovacijos proveržis Zarasuose

  Daugiabučių renovacija yra vienas iš šios Vyriausybės prioritetų. Atnaujinti daugiabučiai ne tik puošia miestą, suteikia patogesnes gyvenimo sąlygas gyventojams, bet ir prisideda prie šiltnamio efekto mažinimo. Tačiau yra miestų, kurie į renovaciją žiūri skeptiškai, o štai kiti – su didžiuliu entuziazmu. Šį kartą – apie proveržį Zarasuose, kur jau netrukus bus renovuota beveik pusė visų miesto daugiabučių.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

UAB „Utenos Diena“,
Maironio g. 34, LT-28144, Utena.
Įm. kodas: 301537159
PVM k. LT100003891115

A.s.: LT535014500014000334
Utenos kredito unija

Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

utenosdiena.lt redakcijai rašykite adresu reklama@utenosdiena.lt

Visos teisės saugomos. © 2008 -  2018 UAB „Utenos diena“.
Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Utenos diena“ sutikimą.

LANKYTOJŲ STATISTIKA

Šiandien apsilankė:1078
Vakar apsilankė:11648
Šią savaitę apsilankė:20875
Šį mėnesį apsilankė:168013
Viso (nuo 2015-02-16):7733627
Šiuo metu naršo:
71
2018-03-21
MENŲ KALVĖ - Utenos regiono kūrėjai ir jų darbai!